Rosja zaatakuje Ukrainę? NATO nic o tym nie wie

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2014 15:47
- Nie mamy informacji wskazujących na to, że Rosja ma jakiekolwiek plany, żeby interweniować militarnie na Ukrainie - oświadczył sekretarz generalny Paktu Północnoatlantyckiego Anders Fogh Rasmussen.
Audio
  • Minister obrony Tomasz Siemoniak o sytuacji na Krymie (IAR)
  • Minister obrony Tomasz Siemoniak o reakcji NATO na rosyjskie manewry wojskowe przy granicy z Ukrainą (IAR)
Szef Pentagonu Chuck Hagel i minister obrony Tomasz Siemoniak
Szef Pentagonu Chuck Hagel i minister obrony Tomasz SiemoniakFoto: EPA/OLIVIER HOSLET

Rasmusen uważa, że w obecnej sytuacji wszystkie strony powinny powstrzymywać się od decyzji, które prowadziłyby do eskalacji konfliktu na Ukrainie. - Potrzebujemy kroków, które mogą uspokoić całą sytuację i to jest odpowiedzialność wszystkich zaangażowanych stron - powiedział szef NATO.

Kryzys na Krymie, Rosja pręży muskuły [relacja] >>>

Było to bezpośrednie nawiązanie do postawienia w stan najwyższej gotowości bojowej lotnictwa myśliwskiego Zachodniego Okręgu Wojskowego. Ministerstwo obrony oświadczyło, że ma to związek z zarządzonym przez prezydenta Władimira Putina sprawdzaniem gotowości bojowej sił okręgów wojskowych zachodniego i centralnego.

Szef Pentagonu Chuck Hagel oświadczył, że bacznie przygląda się tym manewrom. - Oczekuję, że Moskwa będzie wyjaśniać otwarcie te działania. Wzywam Rosję do unikania wszelkich kroków, które w tym niespokojnym, pełnym napięć okresie mogłyby być opacznie zrozumiane - powiedział amerykański sekretarz obrony.

Podczas dwudniowych obrad w Brukseli ministrowie obrony państw NATO jednoznacznie opowiedzieli  się za zachowaniem integralności terytorialnej Ukrainy. Nas naradę został zaproszony wiceminister obrony Ukrainy Oleksandr Olijnik. Sojusz uznał, że sytuacja na Ukrainie to obecnie najważniejsze wyzwanie dla bezpieczeństwa Europy.

Ukraina ostrzega Rosję przed agresją wojskową. MSW Ukrainy: to prowokacja >>>

Według szefa MON Tomasza Siemoniaka, który brał udział w obradach, ta sprawa ma kluczowe znaczenie i dobrze się stało, że właśnie teraz NATO mogło zabrać głos w sprawie sytuacji na Wschodzie. Rano Anders Fogh Rasmussen wezwał Moskwę, by nie eskalowała napięć. Zdaniem Siemoniaka, była to "reakcja, która nie podnosi nerwowości, ale wskazuje jednocześnie, że różne działania - które być może same w sobie nie są działaniem ze złą intencją - mogą wywoływać takie konteksty, które tworzą to napięcie”.

Już po zakończeniu obrad, szef NATO oświadczył, że Ukraina nie zwróciła się z prośbą o żadne specjalne wsparcie w związku z ćwiczeniami rosyjskich wojsk.

Prezydent Rosji we środę postawił w stan gotowości bojowej 150 tysięcy żołnierzy. Prorosyjska ludność Krymu odebrała to jako zapowiedź wojskowej pomocy ze strony Moskwy. Minister Siemoniak dodał, że zgodnie z porozumieniami międzynarodowymi, ćwiczenia rosyjskie były co prawda notyfikowane, ale warto, aby "nikt nie podejmował działań, które podwyższają napięcie”.

Protesty na Ukrainie: serwis specjalny  >>>

IAR/asop

Zobacz więcej na temat: NATO Rosja Ukraina
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Putin ogłasza alarm bojowy. "Będą ćwiczenia przy granicy z Ukrainą"

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2014 16:21
Rozkaz Władimira Putina dotyczy wojsk zlokalizowanych w okręgach Zachodnim i Centralnym. Sprawdzian trwa do 3 marca. Zaangażowano 150 tysięcy żołnierzy i m.in. 80 okrętów, blisko tysiąc czołgów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef NATO: sojusz jest gotów wspierać Ukrainę

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2014 14:00
Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen powiedział, że przyjmuje za rzecz oczywistą, iż wszystkie państwa szanują "suwerenność, niepodległość i integralność terytorialną" Ukrainy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Granice Ukrainy gwarantują Waszyngton, Moskwa i Londyn

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2014 15:46
Ukraina w 1994 roku zgodziła się na usunięcie broni jądrowej ze swego terytorium, w zamian w tzw. memorandum budapesztańskim gwarantowano jej suwerenność i integralność.
rozwiń zwiń

Czytaj także

USA przestrzegają Rosję przed powrotem do zimnej wojny

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2014 19:10
Stany Zjednoczone nie dążą do konfrontacji z Rosją w sprawie Ukrainy - zapewnił sekretarz stanu John Kerry, ale wezwał władze w Moskwie, by dotrzymały słowa i powstrzymały się od interwencji w tym kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef NATO zaniepokojony sytuacją na Krymie

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2014 12:57
Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen zaapelował do Rosji o niepodsycanie napięcia.
rozwiń zwiń