Rosyjskie śmigłowce na Krymie. Ukraina "odzyskała" lotniska

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2014 15:11
Ukraińska milicja kontroluje już porty lotnicze na Krymie - poinformował szef Rady Bezpieczeństwa Ukrainy. W piątek popołudniu na półwyspie pojawiły się rosyjskie śmigłowce bojowe.
Audio
  • Ukraina kontroluje lotniska na Krymie - korespondencja Pawła Buszko (IAR)
Rosyjskie śmigłowce na Krymie. Ukraina odzyskała lotniska
Foto: PAP/EPA/ARTUR SHVARTS

Sytuacja na Krymie zaostrzyła się w nocy z czwartku na piątek. Uzbrojone grupy wojskowych zajęły lotniska w Sewastopolu oraz Symferopolu. Według informacji agencji Interfax-Ukraina port lotniczy Belbek w Sewastopolu zajęli Rosjanie. Szef ukraińskiego MSW Arsen Awakow ocenił, że to "zbrojna interwencja i okupacja". Flota Czarnomorska zaprzecza, by rosyjscy żołnierze brali udział w blokadzie lotniska.

Protesty na Ukrainie: serwis specjalny  >>>

W piątek popołudniu szef Rady Bezpieczeństwa Ukrainy poinformował, że ukraińska milicja przejęła kontrolę nad krymskimi lotniskami. Andrij Parubij podkreślił, że uzbrojeni mężczyźni, którzy weszli do portów lotniczych zostali już wyparci.

Źródło: CNN Newsource/x-news

Według Kijowa żołnierze piechoty morskiej z rosyjskiej Floty Czarnomorskiej zablokowali obecnie posterunek ukraińskich służb granicznych w Sewastopolu. Ukraińskie władze poinformowały również o tym, że na terytorium Ukrainy wleciało kilkanaście rosyjskich helikopterów bojowych.

Z kolei agencja informacyjna Unian podała, że zablokowano pracę firmy Krymaeroruch, która odpowiada za ruch powietrzny nad terytorium półwyspu. Przy wejściach do pomieszczeń administracyjnych lotniska w Symferopolu rozlokowano 10-15 zamaskowanych rosyjskich wojskowych, w kaskach i z bronią automatyczną - podał korespondent Radia Swobody.

Źródło: TVN24/x-news

W Sewastopolu znajduje się rosyjska baza Floty Czarnomorskiej. W 2010 roku ukraiński prezydent Wiktor Janukowycz podpisał z władzami w Moskwie porozumienie, na mocy którego Rosjanie będą dzierżawić tę bazę do 2042 roku. Poprzednie ustalenia zakładały obecność rosyjskiej floty do 2017 roku.

Na Krymie, mającym status Republiki Autonomicznej, większość ludności to Rosjanie, którzy odnoszą się wrogo do nowych władz w Kijowie. Nowo mianowany premier Autonomicznej Republiki Krymu Siergiej Aksjonow, a także przewodniczący tamtejszego parlamentu Wołodymyr Konstantynow oświadczyli w czwartek, że nadal uważają prezydenta Wiktora Janukowycza na prawowitego prezydenta Ukrainy. Aksjonow, lider partii Rosyjska Jedność, wyraził także nadzieję na pomoc finansową ze strony Rosji.

'' polskieradio.pl/IAR/PAP/aj

Zobacz więcej na temat: Krym Rosja Ukraina
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Uzbrojeni napastnicy opanowali lotnisko na Krymie

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2014 06:43
Na teren portu lotniczego w Symferopolu weszło około 50 zamaskowanych ludzi, mówiących z rosyjskim akcentem. Lotnisko funkcjonuje normalnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraina bije na alarm! Rosjanie zajęli lotnisko w Sewastopolu

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2014 09:53
Lotnisko wojskowe w Sewastopolu zostało otoczone przez rosyjskich żołnierzy ubranych w kamizelki kuloodporne i hełmy. Agencja Interfax-Ukraina podała, że mają oni wsparcie transporterów opancerzonych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krymskie lotniska przejęte. Ostra reakcja Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2014 10:38
Ukraiński minister spraw wewnętrznych Arsen Awakow ocenił piątkowe wydarzenia na krymskich portach lotniczych jako "zbrojną interwencję i okupację".
rozwiń zwiń