Turcja wspiera Ukrainę. "Podejmiemy wysiłki w celu utrzymania obecnych granic"

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2014 10:19
Minister spraw zagranicznych Ahmet Davutoglu odbył telekonferencję ws. Ukrainy z szefami dyplomacji dziewięciu krajów. W trakcie rozmowy podkreślił m.in. znaczenie Krymu i stabilności Ukrainy dla Turcji.
Audio
  • Adam Balcer z Ośrodka Studiów Wschodnich: Turcja popiera pełną integralność Ukrainy
Szef tureckiego MSZ zapewnia, że jego kraj nie pozostanie bierny w sprawie sytuacji na Ukrainie
Szef tureckiego MSZ zapewnia, że jego kraj nie pozostanie bierny w sprawie sytuacji na UkrainieFoto: PAP/EPA/VASSIL DONEV

Davutoglu poinformował na Twitterze, że rozmawiał między innymi z szefami dyplomacji Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec. Podkreślił, że Krym i zamieszkujący półwysep Tatarzy są bardzo ważni dla władz w Ankarze, tak samo jak integralność terytorialna i jedność polityczna Ukrainy.

źr.
źr. twitter.com

 

Poinformował jednocześnie, że w trakcie sobotniej wizyty na Ukrainie przeprowadził serię spotkań z przedstawicielami najwyższych władz w Kijowie. Podczas nich zapewnił tamtejszy rząd, że Turcja podejmie wysiłki w celu utrzymania obecnego kształtu i granic Ukrainy.

Davutoglu zaznaczył, że w Kijowie spotkał się także z Mustafą Dżemilewem, jednym z przywódców Tatarów krymskich, deputowanym do parlamentu Ukrainy.

<<<Rosja zaatakuje Krym? Dyplomatyczna wojna nerwów [relacja]>>>

Rosja zaatakuje Krym?

Rada Federacji, wyższa izba parlamentu Rosji, zezwoliła na użycie sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy. O zgodę zwrócił się prezydent Władimir Putin, uzasadniając to potrzebą normalizacji sytuacji społeczno-politycznej w tym kraju. Jak twierdzi rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, prezydent nie podjął jeszcze decyzji.

Putin ma zgodę na interwencję na Krymie. Ukraińskie wojska w gotowości >>>

W reakcji na rosyjskie kroki Ukraina zwróciła się do Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i Sojuszu Północnoatlantyckiego o rozważenie wszelkich możliwych mechanizmów obrony jej integralności terytorialnej.

Protesty na Ukrainie: serwis specjalny  >>>

IAR,PAP,kh

''

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Co zrobi Obama? "Można wyrzucić Rosję z G8"

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2014 04:45
Stany Zjednoczone mają ograniczone możliwości ukarania Rosji - twierdzi amerykański dziennik "New York Times". Z kolei "Washington Post" przewiduje trudne czasy dla Ukrainy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruski ekspert: armia ukraińska jest osłabiona

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2014 05:59
Niezależny białoruski ekspert wojskowy Aleksander Alesin uważa, że Zachód nie zdecyduje się na zbrojną interwencję w obronie Ukrainy, co najwyżej może wysłać okręty.
rozwiń zwiń