Rosyjskie ultimatum dla ukraińskich wojsk to próba sił?

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2014 21:58
Jeśli do wtorku do godziny 4.00 czasu polskiego wojska ukraińskie nie poddadzą się, do działań wkroczą żołnierze rosyjskiej Floty Czarnomorskiej - podała agencja Interfax Ukraina.
Audio
  • Rosja stawia ukraińskim siłom na Krymie ultimatum. Jeśli ukraińskie wojska się nie poddadzą, do działań wkroczą żołnierze rosyjskiej Floty Czarnomorskiej - podaje agencja Interfax Ukraina - relacja z Kijowa Radomira Czarneckiego/IAR
Rosyjska armia postawiła ultimatum ukraińskim wojskom na Krymie. Ukraińskie jednostki we Lwowie postawione są w stan gotowości bojowej
Rosyjska armia postawiła ultimatum ukraińskim wojskom na Krymie. Ukraińskie jednostki we Lwowie postawione są w stan gotowości bojowejFoto: PAP/EPA/IVAN BOBERSKYY

Informację tę miała uzyska w ukraińskim ministerstwie obrony. Jeśli do godziny 5 (ukraińskiego czasu) dnia jutrzejszego nie poddadzą się, rozpocznie się rzeczywisty szturm pododdziałów i jednostek sił zbrojnych Ukrainy na całym Krymie - miał powiedzieć anonimowy przedstawiciel resortu. Dodał, że to żołnierze rosyjscy przekazują warunki żołnierzom w ukraińskich jednostkach wojskowych.

Pod ultimatum podpisał się dowódca Floty Czarnomorskiej Rosji Aleksandr Bitko.

O stawianych warunkach napisał też na Facebooku dziennikarz Dmitrij Tymczuk.

Facebook/print
Facebook/print screen

Rzecznik MSZ Ukrainy Jewhen Perebyjnis nie wykluczył, że Rosja może planować dalsze wtargnięcia na terytorium Ukrainy. Jego zdaniem świadczy o tym m.in. koncentracja sprzętu wojskowego na granicy z obwodami charkowskim, ługańskim i donieckim.

Zaznaczył, że na terytorium Ukrainy kontynuowane jest przemieszczanie rosyjskich sił zbrojnych z udziałem Floty Czarnomorskiej oraz z wykorzystaniem samolotów wojskowych.

Rosja zaprzecza

Flota Czarnomorska nie ingeruje w wewnętrzną sytuację na Krymie. Takie zdanie znalazło się w oficjalnym oświadczeniu rosyjskiej dyplomacji. O ewentualnych planach szturmu żołnierzy Floty Czarnomorskiej na ukraińskie jednostki wojskowe nic nie wie również służba prasowa tej formacji. Przedstawiciel sztabu stwierdził w rozmowie z agencją Interfax, że tego typu informacje są kłamstwem. Zaznaczył też, że nikomu nie uda się napuścić na siebie rosyjskich i ukraińskich żołnierzy .

Przewodniczący Dumy Państwowej Siergiej Naryszkin oświadczył, że nie ma na razie konieczności użycia rosyjskich sił zbrojnych na Ukrainie.

Zgodę taką wydała w sobotę Rada Federacji, wyższa izba rosyjskiego parlamentu, na wiosek prezydenta Władimira Putina

Tymczasem w poniedziałek wieczorem,  w Armiańsku - bramie do Krymu, ukraińskim mieście położonym w Przesmyku Perekopskim, z samochodu na rosyjskich numerach ktoś ostrzegał mieszkańców przez głośniki, że o 5 rano (4 naszego czasu) miasto będzie strefą frontową. Informuje o tym dziennikarz Espresso TV Roman Burkov na swojej stronie na Facebooku..

Facebook
Facebook print screen

Protesty na Ukrainie: serwis specjalny  >>>

Według ministra Radosława Sikorskiego, w sprawie ultimatum pojawiały się sprzeczne sygnały.

Szef polskiej dyplomacji mówił po brukselskim spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Unii, że zarówno MON Ukrainy jak i sztab generalny Ukrainy nie potwierdzają doniesień o rosyjskich groźbach - zaznaczył Sikorski. Dodał, że jednocześnie są informacje z samego Sewastopola, że mają tam miejsce negocjacje z ukraińskimi siłami.

Stany Zjednoczone nazwały groźby rosyjskiej marynarki niebezpieczną eskalacją. Wezwały Moskwę do odpowiedzialności.

To była próba sił - tak informacje o rzekomym postawieniu ukraińskim żołnierzom ultimatum komentuje Markijan Malski, ambasador Ukrainy w Polsce. Ambasador Ukrainy stwierdził również, że Ukraina liczy na pomoc Unii Europejskiej.

TVN24/x-news

Od końca zeszłego tygodnia na Krymie trwa rosyjska interwencja wojskowa. Żołnierze zaczęli otaczać i przejmować budynki należące do ukraińskiego wojska, floty i Służby Granicznej. Rosjanie kontrolują też strategiczną Cieśninę Kerczeńską łączącą półwysep z Rosją.

Ukraińska Służba Graniczna potwierdziła, że jej jednostki są atakowane przez rosyjskie oddziały. W oświadczeniu tej instytucji czytamy, że kontynuuje ona swoje działanie, a jej funkcjonariusze nie przechodzą na stronę wroga.

Służba Graniczna twierdzi, że jej funkcjonariusze nadal pracują na przejściach „Krym” (Cieśnina Kerczeńska) i na lotnisku w stolicy Autonomii w Symferopolu, mimo że blokowane i niszczone są jej siedziby, między innymi, w tym ostatnim mieście oraz w Kerczu i Sewastopolu.

Tak
Tak wygląda rozkład sił na Krymie 3.03, godzina 17.00/twitter print screen

Pogranicznicy podkreślają, że Rosjanie atakują w grupach po około sto osób, stosują siłę, grożą bronią i zastraszają. Żądają, aby Ukraińcy podporządkowali się nowym nieuznawanym przez żadne państwo władzom Krymu. Starają się przejąć też tajne dokumenty. Służba Graniczna zaznacza, że jej funkcjonariusze są wierni przysiędze złożonej Ukrainie.

Strona ukraińska zauważa też ruchy wojsk w rejonie przejścia promowego Krym-Kaukaz. Gromadzony jest tam ciężki sprzęt wojskowy, a przez Cieśninę Kerczeńską przepływają liczne rosyjskie okręty wojskowe nie tylko Floty Czarnomorskiej, ale też Bałtyckiej i Północnej.

Ukraińskie służby graniczne podały, że w ciągu ostatniej doby, 10 rosyjskich helikopterów bojowych i 8 wojskowych samolotów towarowych, wylądowało na Krymie. Podano też, że myśliwce rosyjskie w nocy dwukrotnie naruszyły ukraińską przestrzeń powietrzną nad Morzem Czarnym. W reakcji ukraińskie siły powietrzne wysyłały myśliwiec Suhoj SU-27, by zapobiec - jak to określono - "aktom prowokacji". Ponadto 4 rosyjskie okręty wojenne od soboty stoją w porcie w Sewastopolu.

Ukraina nie została ostrzeżona o ruchach jednostek, mimo, że wymagają tego międzynarodowe przepisy regulujące stacjonowanie rosyjskich sił na Krymie. Według nich, Ukraina powinna zostać poinformowana o planowanym przemieszczeniu oddziałów na co najmniej trzy dni przed akcją.

PAP/IAR/iz

''

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

03.03.2014 Rosja przejmuje Krym. Największy kryzys XXI wieku [relacja]

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2014 03:15
Rosyjscy żołnierze przejmują kolejne wojskowe obiekty na Krymie. Politycy UE grożą sankcjami, jeśli Moskwa zdecyduje się na użycie siły przeciwko Ukrainie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Były czeski MSZ: Putin postępuje jak Hitler

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2014 12:50
Karel Schwarzenberg powiedział, że gdy Hitler chciał "Anszlusu" Austrii twierdził, iż Niemcy są tam prześladowani. Podobnych argumentów używał również w stosunku do Czechosłowacji i Polski. Jego zdaniem Putin postępuje dziś według tej samej zasady.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Donieck: tłum wdarł się do siedziby administracji

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2014 15:59
Prorosyjscy demonstranci odepchnęli żołnierzy wojsk wewnętrznych ochraniających budynek, wyłamali drzwi i wybili okna. Milicja nie interweniowała. Tłum skandował "Rosja" i "Milicja z narodem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosyjska armia ćwiczy w Obwodzie Kaliningradzkim

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2014 15:29
3.5 tysiąca żołnierzy Floty Bałtyckiej rozpoczęło manewry w ramach ogłoszonego w zeszłym tygodniu, "niezapowiedzianego sprawdzianu" wojsk.
rozwiń zwiń