Przywódca prorosyjskich separatystów na Ukrainie został aresztowany

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2014 21:11
Paweł Gubariow został aresztowany w jego domu w Doniecku - informuje agencja Reutera, której dziennikarz towarzyszył siłom bezpieczeństwa podczas zatrzymania.
Prorosyjska demonstracja w Doniecku
Prorosyjska demonstracja w Doniecku Foto: EPA/PHOTOMIG

Gubariowa zatrzymano pod zarzutami, określonymi w paragrafach kodeksu karnego mówiących o naruszaniu integralności terytorialnej i niepodległości państwa, dążeniu do zmiany przemocą ładu konstytucyjnego i do przejęcia władzy. Gubariow nie stawiał oporu.

Gubariow jest biznesmenem. Stał na czele protestów, podczas których zablokowano siedzibę regionalnej administracji w Doniecku i wywieszono flagę rosyjską. Mówił o sobie, że jest - gubernatorem ludowym -, żądał od regionalnych władz zerwania więzi z Kijowem.

Ukraińska milicja wyprowadziła w czwartek ok. 70 separatystów z blokowanej przez nich siedziby administracji obwodowej w Doniecku. Władze w Kijowie przekonują, że prorosyjskie protesty w niektórych miastach kraju, np. w Doniecku, są organizowane w Moskwie, by posłużyć jako pretekst wtargnięcia na terytorium Ukrainy głębiej niż na Krym, który został już zajęty przez wojska rosyjskie.

O kryzysie na Ukrainie - tu czytaj więcej>>>

mc

Zobacz więcej na temat: Krym Rosja Ukraina
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

06.03.2014 Wojna o Krym. UE i USA po stronie Ukrainy [relacja]

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2014 21:37
Świat Zachodu potępia działania Rosji na terenie Krymu. Waszyngton i Bruksela wprowadzają restrykcje wobec Moskwy za jej działania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Donieck: zatrzymano separatystów okupujących budynek administracji

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2014 10:18
Ukraińska milicja wyprowadziła w czwartek ok. 70 separatystów z siedziby administracji obwodowej w Doniecku, zajętej przez nich dzień wcześniej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Parlament za przyłączeniem się do Rosji. Referendum ws. przyszłości Krymu 16 marca

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2014 16:26
Prezydent Rosji Władimir Putin już wie o decyzji krymskiego parlamentu. Poinformował o tym rzecznik prasowy Kremla Dmitrij Pieskow
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraina chce ścigania Janukowycza przez Interpol

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2014 20:28
Interpol poinformował o otrzymaniu poprzedniego dnia od władz ukraińskich wniosku o wydanie listu gończego kategorii Red Notice (poszukiwanie w celu aresztowania i ekstradycji) za b. prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem.
rozwiń zwiń