X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

07.03.2014 Podpisanie umowy UE-Ukraina za miesiąc. "Szturm na jednostki na Krymie" [relacja]

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2014 23:40
Polski premier poinformował, że umowa stowarzyszeniowa Unii Europejskiej z Ukrainą będzie podpisana na przełomie marca i kwietnia. W nocy pojawiły się informacje o atakach na ukraińskich żołnierzy.
Audio
  • Obama znów rozmawiał z Putinem - relacja Marka Wałkuskiego z Waszyngtonu (IAR)
  • Noc pełna niepewności na Krymie - relacja Krzysztofa Renika z Symferopola (IAR)
  • Krymscy deputowani radzą się Moskwy - relacja Macieja Jastrzębskiego z Moskwy (IAR)
  • Tatarzy zagrożeni na Krymie - relacja Krzysztofa Renika z Symferopola (IAR)
  • Proukraińska demonstracja na Krymie - relacja Krzysztofa Renika z Symferopola (IAR)
Niezidentyfikowani żołnierze przed bazą Priwolnoje na Krymie
Niezidentyfikowani żołnierze przed bazą Priwolnoje na Krymie Foto: EPA/MAXIM SHIPENKOV

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

23.30

Około 20 osób, które przez kilka godzin oblegały punkt dowodzenia taktycznej grupy "Krym" Powietrznych Sił Ukrainy, wycofały się. Jak poinformował PAP pułkownik Jurij Kłamar z dowództwa ukraińskiej jednostki, po negocjacjach napastnicy odstąpili od oblężenia i odjechali.

22:02

Rosja wyłącza na Krymie jeden po drugim sygnały ukraińskiego radia i telewizji, zastępując je rosyjskimi. Kanał 1. telewizji zastąpiła rosyjska TNT, kanał "Inter" - moskiewska NTV, na miejsce "1+1" pojawił się moskiewski Pierwszy Kanał.
W czwartek sygnał analogowy telewizji "Czernomorski" został zastąpiony sygnałem telewizji "Rossija RTR", a zamiast 5. Kanału pojawiła się "Rossija 24".
W sumie, jak podaje agencja Interfax-Ukraina, na terenie Autonomicznej Republiki Krymu wyłączono już emisję pięciu ogólnoukraińskich kanałów telewizji i jednego krymskiego.
Operację przejęcia przez Rosję przestrzeni medialnej na Krymie poprzedził komunikat miejscowych samozwańczych władz. Postanowiły one zablokować emisje programów niezależnych środków przekazu, ponieważ według nich "wypaczają one rzeczywistość".

21:51

Media ukraińskie podały także wieczorem informację o desancie w Sewastopolu 15 ciężarówek Kamaz z żołnierzami rosyjskimi. Według agencji Interfax-Ukraina, która powołuje się na źródła w sztabie ukraińskiej marynarki wojennej, 15 ciężarówek zjechało z okrętu desantowego na brzeg, gdzie znajduje się baza brygady piechoty morskiej rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.

21:47

Ministerstwo obrony poinformowało, że ok. 20 osób oblega punkt dowodzenia taktycznej grupy "Krym" sił powietrznych.

21:25

Premier Kanady Stephen Harper poinformował w piątek, że jego kraj wprowadza sankcje wizowe wobec rosyjskich urzędników, wymierzone w osoby, których "działania mogą stanowić zagrożenie dla suwerenności i terytorialnej integralności Ukrainy".

Według premiera retorsje wobec Moskwy to protest Kanady przeciw "nielegalnej okupacji" Krymu.

21:08

W Sewastopolu rosyjscy żołnierze szturmują ukraińską jednostkę wojskową A2355 – informuje Interfax-Ukraina, powołując się na żołnierza z tej bazy. Według niego, rosyjscy wojskowi Kamazem przebili bramę, zajęli małe pomieszczenie obok niej, a teraz kierują się w stronę punktu dowodzenia.

W jednostce jest około 100 wojskowych, nie wiadomo, jak wielu jest napadających.

20:52

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow ostrzegł w piątek w rozmowie telefonicznej z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym, że ewentualne sankcje nałożone przez USA na Rosję "odbiją się na Ameryce jak bumerang" - poinformował MSZ Rosji.
Ławrow zaapelował do Kerry'ego, by Waszyngton nie niszczył stosunków łączących ich kraje. Ostrzegł też "przed podejmowaniem pochopnych i nieprzemyślanych kroków, zwłaszcza dotyczących sankcji, które nieuchronnie odbiją się na samych Stanach Zjednoczonych oraz stosunkach dwustronnych" - głosi komunikat rosyjskiego MSZ.

20:45

Starcie żołnierzy ukraińskich z przybyszami z Rosji. "Tu jest Ukraina".

(Jednostka 2272 na Krymie/x-news)


20:32

Refat Czubarow, przywódca tatarskiego parlamentu Medżlisu:  jesteśmy świadkami niezwykłego kłamstwa. Rozmowa z tymczasowego studia Jedynki w Symferopolu.

20:30

Amerykański niszczyciel USS Truxtun należący do zespołu okrętów skupionego wokół lotniskowca atomowego USS George H.W. Bush. wpłynął w piątek na Morze Czarne, by wziąć udział we wspólnych manewrach z jednostkami bułgarskimi i rumuńskimi.
Okręt, z 300-osobową załogą, ma na pokładzie rakiety Tomahawk i ASROC, przeznaczone do walki z okrętami podwodnymi oraz dwa śmigłowce Seahawk.

Ćwiczenia w północno-zachodniej części Morza Czarnego odbędą się w dniach 10-12 marca - poinformowało bułgarskie ministerstwo obrony, które zastrzegło, że zostały one zaplanowane jeszcze w 2013 r. i nie mają nic wspólnego kryzysem ukraińskim. W manewrach wezmą udział trzy fregaty rumuńskie i jedna bułgarska.
Na Morzu Czarnym do USS Truxtuna dołączy fregata USS Taylor, która była zakotwiczona w tureckim porcie Samsun. Amerykańskie okręty odwiedzą kilka portów w regionie, m.in. Konstancę w Rumunii i Warnę w Bułgarii.
Turcja wydała zezwolenie USS Truxtunowi na przepłynięcie przez Bosfor 5 marca, następnego dnia okręt wypłynął z bazy na Krecie.

(TR-NTV/x-news)


20:26

Biały Dom studzi oczekiwania, że poprzez zniesienie zakazu eksportu amerykańskiego gazu można zmusić Rosję do ustępstw w sprawie Ukrainy. Zmiany polityki energetycznej USA mogą mieć efekt, ale dopiero w przyszłości.

Jeszcze 10 lat temu Stany Zjednoczone miały niedobory gazu naturalnego. Sytuację diametralnie zmieniła technologia pozyskiwania gazu z łupków, których Amerykanie mają bardzo dużo. Obecnie USA produkują więcej energii we własnym kraju niż importują. Amerykańskie koncerny energetyczne nie mogą jednak eksportować tego surowca. Po zajęciu Krymu przez Rosję w USA słychać nawoływania do zniesienia zakazu, by uniezależnić Ukrainę i Europę od rosyjskich dostaw. Rząd USA informuje, że wydał już sześć licencji eksportowych. Rzecznik Białego Domu Josh Earnest powiedział jednak dziennikarzom, że efekt zmian w amerykańskiej polityce energetycznej nie będzie natychmiastowy. Pierwsze terminale eksportowe płynnego gazu zostaną uruchomione w roku 2015, a większość dopiero w 2017. Biały Dom zwraca jednak uwagę, że dzięki łagodnej zimie rezerwy gazu w Europie i na Ukrainie są w tej chwili ponadprzeciętne.

20:00

Niektórzy krymscy deputowani mówią ukraińskim mediom, że nie znali treści ustawy, za którą głosowali. Według nich szef parlamentu odczytał tylko fragment o referendum, a przemilczał punkt pierwszy, który stwierdza, że Krym przyłączono do Rosji.

(News Channel 24/x-news)


19:43

"Puls Trójki" o tym, jakie konsekwencje dla Polski może mieć kryzys krymski. Według posła PO Marka Opioły w kwestii naszego bezpieczeństwa większą aktywnością powinien wykazać się MON - Ten konflikt będzie długofalowy i szybko się nie zakończy. Nasze bezpieczeństwo trzeba wzmacniać na poziomie rozmów dwustronnych z USA oraz zastanowić się nad "planami ewentualnościowymi" – podkreślił.

Janusz Zemke uważa, że NATO musi powrócić do swoich pierwotnych funkcji. - Plany powinny być analizowane i nowelizowane. Nie ma gorszej rzeczy niż utrzymywanie fikcji. Jeśli są plany, to musi być jasność, że gdyby do czegoś doszło, to na co można konkretnie liczyć – zaznaczył.

Europoseł ma nadzieję, że wydarzenia na Ukrainie zmuszą najważniejsze osoby w UE, żeby poważnie potraktować idee utworzenia wspólnej europejskiej armii. – Póki co, tak obecnie nie jest – dodał.

19:20

Ze względu na nieprzewidywalność sytuacji na Krymie, polskie MSZ wzywa obywateli polskich do opuszczenia półwyspu. Zaleca też ostrożoność we wschodnich regionach Ukrainy, ze względu na demonstracji. [Więcej] >>> [komunikat MSZ]

19:11

Prawie sto osób przeszło ulicami Krakowa w proteście przeciwko zbrojnej agresji rosyjskich wojsk na Krymie.
Manifestujący Polacy i Ukraińcy domagali się nałożenia sankcji gospodarczych na Rosję. Na czele marszu nieśli plakat z wizerunkiem prezydenta Władimira Putina ucharakteryzowanego na postać Adolfa Hitlera.

19:10

Szef polskiego MON rozmawiał ze swoim ukraińskim odpowiednikiem.  W godzinach popołudniowych Tomasz Siemoniak odbył rozmowę telefoniczną z Ihorem Teniuchem - powiedział IAR rzecznik resortu obrony, Jacek Sońta.

Minister Teniuch wyraził podziękowania za wsparcie, jakiego Polska udziela Ukrainie na arenie międzynarodowej. Poinformował także o aktualnej sytuacji w swoim kraju, szczególnie uwzględniając wydarzenia na Krzmie. Minister Siemoniak zapewnił ministra obrony Ukrainy o poparciu władz polskich dla działań ukraińskiego rządu. Ministrowie wyrazili także wolę kontynuacji polsko-ukraińskiej współpracy wojskowej.

18:59

Ukraińcy w Portugalii szykują się na wojnę. Tworzą grupę ochotników gotowych do walki w razie konfliktu zbrojnego z Rosją.
Inicjatywa narodziła się dwa dni temu podczas manifestacji przed siedzibą rosyjskiej ambasady w Lizbonie. Jak poinformował media przewodniczący Związku Ukraińców w Portugalii Pawlo Sadocha, na listę ochotników zapisało się do tej pory 36 osób, które w przypadku zaostrzenia konfiltu są gotowe do natychmiastowego wyjazdu do ojczyzny. Są to mężczyźni w wieku od 30 do 50 lat. Sadocha podkreślił, że inicjatywa powstała niezależnie od ukraińskiej ambasady w Lizbonie. Z jego informacji wynika, że podobne grupy powstają między innymi w Polsce, w Hiszpanii i we Włoszech. Przyznał też, że wśród jego rodaczek pojawiły się głosy krytyki, bowiem listy są skierowane wyłącznie do panów. "Na wojnie powinni walczyć mężczyźni. Nie możemy rozbijać całych rodzin" - tłumaczył przewodniczący Związku Ukraińców w Portugalii. Wyraził jednak nadzieję, że dzięki działaniom krajów demokratycznych ochotnicy nie będą zmuszeni walczyć z rosyjską armią.

18:53

Podsumowanie sytuacji na Ukrainie >>>

18:36

Prezydent Francji jest przeciwny zorganizowaniu referendum na Krymie bez zgody władz w Kijowie. Takie stanowisko Francois Hollande przedstawił w czasie spotkania z jednym z przywódców ukraińskiej opozycji Witalijem Kliczką w Pałacu Elizejskim.

18:27

1,3 mln zł zebrała Caritas Polska na pomoc dla Ukrainy - poinformował w piątek dyrektor Caritas Polska Marian Subocz. Akcja, zainicjowana 19 lutego, po wydarzeniach na Majdanie, polega na wysyłaniu sms-ów na nr 72052 z hasłem "pomagam". Każdy sms to 2,46 gr.
Oprócz wpływów z charytatywnych sms-sów, na kwotę 1,3 mln zł złożyły się też przekazy na konto "Solidarni z Ukrainą" - dodał ks. Subocz. Przypomniał, że tak, jak w latach 80., polskie rodziny otrzymywały wsparcie w postaci paczek z Niemiec, Francji, Szwecji, Holandii - "dziś w potrzebie są ukraińskie rodziny zagrożone kryzysem ekonomicznym, poszkodowane, niepewne jutra".
Dwie transze pomocy - 100 tys. zł i 50 tys. zł przekazano już na Ukrainę - we Lwowie zakupiono lekarstwa i żywność, które przewieziono do Kijowa. Pozostałe środki będą przekazane poszkodowanym w Kijowie i ich rodzinom. Pomoc będzie skierowana do 270 rodzin. Sfinansowane zostaną też stypendia dla rodzin potrzebujących wsparcia - deklaruje Caritas.
Nadal można pomagać. Od piątku do końca marca Poczta Polska będzie przyjmowała bezpłatnie paczki z pomocą na Ukrainę w akcji "Rodzina Rodzinie" - poinformował rzecznik Caritas Polska Paweł Kęska.
Dyrektor zarządzający pionem sprzedaży Poczty Polskiej Łukasz Gołębiowski dodał, że od piątku do końca marca Poczta Polska będzie przyjmowała bezpłatnie paczki do 20 kg z pomocą na Ukrainę.

18:00

"Krymska samoobrona" przed ukraińskimi jednostkami >>>

17:32

Międzynarodowi obserwatorzy OBWE wracają spod krymskiej granicy w głąb Ukrainy, do Chersonia. Na Twitterze poinformowała o tym Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Dodano, że po tym, jak eksperci nie zostali wpuszczeni na teren Ukrainy, zaplanowane zostaną kolejne kroki.

Tymczasem Rosja podała, że obserwatorzy OBWE nie uzyskali "oficjalnego zaproszenia", by móc wjechać na Krym. Poinformowano, że eksperci próbowali dostać się na półwysep "łamiąc zasadę jednomyślności, która stoi u podstaw instytucji, bez wzięcia pod uwagę zdania rosyjskiej strony".

OBWE wysłało na Ukrainę 40-osobową grupę osób z 21 państw. 2 osoby pochodzą z Polski. Ich misja rozpoczęła się 5 marca, a planowano, że potrwa do 12 marca. Grupa została zatrzymana na punkcie kontrolnym w Armiańsku. Tam eksperci otrzymali informację, że na wjazd na Krym muszą mieć zgodę od nowych prorosyjskich władz, a takiej nie otrzymali.

17:18
Komisarz Lewandowski przypomniał, że Polska była już zaangażowana w reformatorską pomoc dla Ukrainy w latach 90.
"Byłem doradcą Banku Światowego na Ukrainie w drugiej połowie lat 90. i widziałem niemoc polityczną reform w obliczu bardzo wrogich tym reformom i przejrzystości życia gospodarczego układom. ()Po uznaniu w 1991 r. niepodległości Ukrainy wysłałem tam pełnomocnika o ukraińskim rodowodzie. Założył centra prywatyzacji i reform w Kijowie. To jednak gniło w pozorowanych reformach, które głównie żywiły oligarchów i czyniły Ukrainę +gospodarczymi dzikimi polami+" - powiedział Lewandowski.
Jak dodał, ma jednak nadzieję, że trzecia - po odzyskaniu niepodległości i Pomarańczowej Rewolucji - szansa na zreformowanie Ukrainy powiedzie się.

17:17

Polska może pełnić wiodącą rolę w pomocy eksperckiej dla Ukrainy - uważa komisarz UE ds. budżetu Janusz Lewandowski. Zaleca jednak ostrożność z przekładaniem żywcem na Ukrainę polskich czy węgierskich modeli reform.
Lewandowski odniósł się w ten sposób na piątkowej konferencji prasowej w Słupsku (Pomorskie) do pomysłu b. szefa MSZ, współprzewodniczącego Polsko-Rosyjskiej Grupy ds. Trudnych prof. Adama D. Rotfelda, dot. stworzenia grupy roboczej wybitnych polskich ekonomistów, którzy mają doświadczenie w procesie transformacji, jak również doświadczenie rozmów z UE.
Lewandowski podkreślił, że "w tej chwili najważniejsza dla Ukrainy jest stabilizacja Krymu, co wymaga misji dyplomatycznej, wspartej groźbą sankcji, dopiero później przepływy finansowe warunkowane reformami".
- Od minionej środy Ukraina wie, na ile pieniędzy może liczyć ze strony UE (11 mld euro - PAP). To idzie w parze z co najmniej taką samą ilością pożyczek z MFW. Miliard dolarów obiecali też Amerykanie. Ta osłona dla Ukrainy jest bardzo ważna, bo jeśli spełni się groźba podwyższenia cen gazu przez Rosję, gniew ludu może obrócić się przeciwko reformatorom - powiedział Lewandowski.

17:16

Ukraińscy żołnierze na Krymie otrzymali tablety i modemy pozwalające na dostęp do Internetu za pomocą sieci komórkowej. Dzięki temu będą mogli informować Ukraińców o tym, co się dzieje w ich jednostce.  Zazwyczaj do żołnierzy trafia pomoc humanitarna w postaci produktów pierwszej potrzeby, w tym spożywczych. Jedna z organizacji pozarządowych postanowiła podarować coś innego - tablety z dostępem do sieci komórkowej. Działacze liczą na to, że w przypadku ważnych wydarzeń, na przykład szturmu wojsk rosyjskich, żołnierze będą transmitować na żywo to, co się dzieje z ich jednostką.

Tak zwany ”streaming” zdobył popularność w czasie niedawnej rewolucji w Kijowie. Wyposażeni w tablety i smartfony dziennikarze i amatorzy nadawali transmisje z najbardziej gorących miejsc starć, gdzie zwykły reporter z kamerą nie miał szans się dostać. Gdy istniała obawa, że władze ograniczą dostęp do internetu komórkowego, od razu przygotowano plan B - w centrum miały zostać ustawione punkty dostępu wykorzystujące inny rodzaj łączności do transmisji danych.

Powstaje pytanie, czy uda się rozwiązać problemy z Internetem w przypadku ukraińskich wojskowych na Krymie.

17:07

- Doskonale wiemy, że to żołnierze rosyjscy bez oznakowań. Żołnierz, który na polu walki występuje bez oznaczenia przynależności narodowej traktowany jest jako bandyta, czyli w świetle prawa międzynarodwego to terroryści - generał Roman Polko w "Popołudniu z Jedynką".

17:06

Ukraińska Służba Graniczna poinformowała, że na Krymie jest już 30 tysięcy rosyjskich wojskowych. Funkcjonariusze zatrzymują także pojedynczych Rosjan, którzy jadą na półwysep, aby wziąć udział w tamtejszych działaniach wojennych.

Rosjanie twierdzą, że są turystami, jednak przy dokładnej kontroli okazuje się, że są to byli albo obecnie służący wojskowi. Niektórzy mają przy sobie broń. Ołeksandr Żdananeko z Służby Granicznej podkreśla, że około półtora tysiąca osób zostało zawróconych z granicy i otrzymało zakaz wjazdu na Ukrainę. 10 osób zatrzymano.

MSZ obawia się, że na terytorium Ukrainy trafią prowokatorzy z kontrolowanej przez Rosję części Mołdawii - Naddniestrza. Mieliby oni destabilizować sytuację w pobliskiej Odessie.
Według władz i mediów, w prorosyjskich protestach w Charkowie i Doniecku brali udział Rosjanie, którzy przyjechali z przygranicznych obwodów.

16:55
Ambasador Ukrainy w Polsce Markijan Malski jako bardzo ważną ocenił ideę powołania polskiej grupy eksperckiej mającej pomóc Ukrainie w czasach przemian. Jego zdaniem grupa mogłaby zacząć od pomocy Ukrainie w transformacji administracyjno-terytorialnej.

16:54

Ze względu na nieprzewidywalność sytuacji na Krymie, MSZ wzywa obywateli polskich do opuszczenia półwyspu - komunikat tej treści ukazał się w piątek po południu na stronie internetowej resortu.

16:52

Premier Donald Tusk pytany, co sądzi o pomysłach przywrócenia powszechnego poboru do wojska: "Na pewno nie zgodzę się na pobór przymusowy, nie będę zwolennikiem powrotu do poboru powszechnego. Jakość żołnierzy z poboru powszechnego, w sensie umiejętności, to nie jest to, czego polska obronność potrzebuje w pierwszym rzędzie".

16:49

Premier Donald Tusk powiedział w piątek, że referendum na Krymie będzie "w sposób ewidentny nielegalne" i że "narusza suwerenność Ukrainy".

16:43

Misja Międzynarodowego Funduszu Walutowego na Ukrainę poinformowała, że "jest pod wrażeniem" determinacji, z jaką nowy rząd pragnie wdrażać reformy gospodarcze.
Zaczynamy mieć obraz sytuacji Ukrainy, skali jej problemów z bilansem płatniczym, który trzeba skorygować, by ustabilizować gospodarkę kraju - podała misja MFW, zapewniając, że Fundusz jest już gotów udzielić pomocy Ukraińcom.

16:42

Tureckie lotnictwo przechwyciły rosyjskie samoloty rozpoznawcze. Latały u tureckiego wybrzeża nad Morzem Czarnym.
Turcy wysłali w odpowiedzi 8 samolotów F-16. Rosja twierdzi, że jej jednostki nie przekroczyły tureckiej przestrzeni powietrznej.
Turcja jednoznacznie opowiada się za utrzymaniem integralności terytorialnej Ukrainy i przeciwko przyłączeniu Krymu do Rosji. Ankara ma drugą co do wielkości armię wśród członków NATO.

16:13

Podpisanie części politycznej umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z Unią Europejską nastąpi na przełomie marca i kwietnia w Kijowie - poinformował premier Donald Tusk.

16:09

Gazprom grozi Ukrainie zakręceniem kurka z gazem [Więcej >>>]

15:51

Lista Ukraińców objętych sankcjami finansowymi może zostać poszerzona - powiedziała rzeczniczka szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton Maja Kocijanczicz. W środę UE zdecydowała o zamrożeniu środków 18 osób, które uznano za winne zdefraudowania ukraińskich funduszy państwowych. Na czarnej liście znalazł się m.in. były prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz. Sankcje weszły w życie w czwartek.

15:50

Szef Gazpromu Aleksiej Miller oświadczył, że rosnące zadłużenie Ukrainy, zalegającej z płatnościami za rosyjski gaz, wynoszące już 1,89 mld USD, grozi pojawieniem się nowego kryzysu, jeśli chodzi o tranzyt tego surowca.

15:32

Kilkadziesiąt tysięcy osób przyszło w piątek wieczorem na Wasilewski Spusk przed murami Kremla, aby zamanifestowć poparcie dla przyłączenia Autonomicznej Republiki Krymu do Federacji Rosyjskiej.
Pod hasłem "Jesteśmy razem!" z inicjatywy partii Jedna Rosja i innych prokremlowskich formacji odbywa się tam wiec połączony z koncertem gwiazd rosyjskiej estrady.

Uczestnicy manifestacji przyjeli rezolucję, w której zaapelowali do prezydenta FR Władimira Putina o przychylenie się do wniosku władz Krymu o przyjęcie do Federacji Rosyjskiej.

15:21

Ukraińskie MSZ potwierdza, że kontakty z Moskwą odbywają się jedynie na poziomie poszczególnych ministerstw. Resort podkreśla, że o politycznych stosunkach nie ma mowy już od ponad tygodnia. [Więcej]

14:55

Węgry de facto wspierają Rosję przeciw Ukrainie - uważa Paweł Zalewski. Zdaniem europosła PO, tak się musiało skończyć odrzucenie przez rząd Wiktora Orbana współpracy z instytucjami europejskimi. Chodzi o rozwiązania finansowe, na które parę lat temu stojące wobec zapaści finansowe Węgry nie chciały się zgodzić. Rząd w Budapeszcie zwrócił się więc ku Rosji - stwierdził eurodeputowany.

Paweł Zalewski w rozmowie z IAR wskazał też na zagrożenie korupcją, które może towarzyszyć "budowaniu" wpływów rosyjskich na Węgrzech.

- Jeśli chodzi o politykę zagraniczną, szczególnie wschodnią, mamy prawo być "mocno rozczarowani polityką Wiktora Orbana, ale to skutek skłócenia z Unią Europejską" - powiedział Paweł Zalewski.

Jego zdaniem, to jest również lekcja dla nas. W Polsce są bowiem partie polityczne, które - w ocenie europosła - dążą do skłócenia z Unią . Dlatego bardzo by chciał, żeby dzisiaj wysłały swoich przedstawicieli do Budapesztu i na miejscu przestudiowały przypadek, jak to jest, kiedy z polityka, który walczy o niepodległość Węgier w 1989 roku, "można stać się człowiekiem wpływu Putina w dzisiejszej Europie".

14:52

Niszczyciel USS Truxtun, który płynie w stronę Morza Czarnego.

navy.mil
navy.mil

14:50

Dług gazowy Ukrainy wobec Rosji to już prawie 2 miliardy dolarów. - taką twierdzi Gazprom.

14:30

Wydarzenia na Krymie mogą spowodować wzrost nastrojów separatystycznych w samej Federacji Rosyjskiej i u jej granic – tak pisze w piątek dziennik "Wiedomosti". - Ciekawe, jak zareaguje Kreml, jeśli Karelia zechce przeprowadzić referendum w sprawie przyłączenia do Finlandii, Buriacja - do Mongolii, zaś Tatarstan przypomni sobie o przyjętej w 1990 roku deklaracji o suwerenności państwowej, która wprowadziła prymat prawa republiki nad prawem ZSRR i uznała bogactwa naturalne republiki za własność narodu Tatarstanu - pisze ta opiniotwórcza gazeta.
Zdaniem "Wiedomosti" "prawdopodobna jest też aktywizacja separatystów na Północnym Kaukazie". - Przyłączenie Krymu spowoduje ponowienie podobnych żądań ze strony nieuznawanych państw na obszarze poradzieckim - Abchazji, Osetii Południowej i Naddniestrza - konstatuje. - Ponadto o swoje prawa upomną się Tatarzy krymscy, którzy zamierzają zbojkotować referendum - wskazuje dziennik.
"Wiedomosti" zauważają, że "jeśli Rosja odstąpi od przyłączenia Krymu, ta autonomiczna republika w warunkach słabości władz centralnych w Kijowie może stać się nieuznawanym państwem podobnym do Naddniestrza, Osetii Południowej i Abchazji, z dużą szarą strefą gospodarczą i szarymi finansami". Według moskiewskiej gazety "Rosja powinna poskromić gorących stronników przyłączenia Krymu i rozpocząć rozmowy z Kijowem o maksymalnie szerokiej autonomii dla tej republiki na wzór Hongkongu".

14:28

Rosyjskie MSZ oświadczyło w piątek, że Unia Europejska zajęła "skrajnie niekonstruktywne stanowisko", zawieszając rozmowy o liberalizacji przepisów wizowych. Zapowiedziało działania odwetowe w razie wprowadzenia wobec Rosji sankcji.
"Rosja nie akceptuje języka sankcji i pogróżek" i wystosuje odpowiedź w razie wprowadzenia wobec niej sankcji - podkreślił rosyjski resort w oświadczeniu.
Na nadzwyczajnym szczycie w czwartek w Brukseli państwa UE zawiesiły rozmowy z Rosją o liberalizacji wizowej oraz nowej umowie o partnerstwie i współpracy.agroziły Moskwie dalszymi sankcjami w odpowiedzi na rosyjskie działania zbrojne na Krymie.

14:24

Wspólne potępienie referendum na Krymie. Oświadczenie w tej sprawie podpisało łącznie 12 ministrów - z Grupy Wyszehradzkiej, krajów nordyckich i bałtyckich.

Spotkanie szefów dyplomacji odbyło się w estońskiej Narwie. Jak mówił IAR rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski, ministrowie jednogłośnie uznali, że sytuacja na Ukrainie jest krytyczna i potępili "akt agresji" na Ukrainie. Planowane referendum na Krymie uznali za nielegalne i niezgodne z ukraińską konstytucją.

W Narwie omówiono też kwestie bezpieczeństwa energetycznego, pośrednio związane z Ukrainą i Rosją. Ministrowie podkreślili wagę dywersyfikacji źródeł surowców i budowy nowych źródeł połączeń, interkonektorów.

14:21

Rosyjskie MSZ oświadczyło, że Unia Europejska zajęła "skrajnie niekonstruktywne stanowisko", zawieszając rozmowy o liberalizacji przepisów wizowych. Zapowiedziało działania odwetowe w razie wprowadzenia wobec Rosji sankcji.

14:20

Wczorajsza scena z Krymu: prowokacja w ukraińskiej bazie

(Peter O./x-news)


14:14

Szokującymi i nieprawdziwymi, nazywa rosyjskie MSZ informacje o rzekomym zerwaniu stosunków dyplomatycznych z Ukrainą.
W komunikacie resortu dano do zrozumienia, że autorzy podobnych informacji "przekręcili słowa rosyjskiego ambasadora przy ONZ”. Wcześniej jedna z ukraińskich agencji poinformowała powołując się na Witalija Czurkina, że w Moskwie już podjęto decyzję o zerwaniu stosunków dyplomatycznych z Kijowem.

14.06

Rosyjskie MSZ oświadczyło w piątek, że Unia Europejska zajęła "skrajnie niekonstruktywne stanowisko", zawieszając rozmowy o liberalizacji przepisów wizowych. Zapowiedziało działania odwetowe w razie wprowadzenia wobec Rosji sankcji.
"Rosja nie akceptuje języka sankcji i pogróżek" i wystosuje odpowiedź w razie wprowadzenia wobec niej sankcji - podkreślił rosyjski resort w oświadczeniu.

14.02

Amerykański niszczyciel płynie w kierunku Morza Czarnego, ale wojskowi zaznaczają , że to "rutynowe przemieszczenie".
Z informacji przedstawicieli marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych wynika, że decyzja zapadła na długo przed kryzysem na Ukrainie. Amerykańska marynarka wojenna oświadczyła, że niszczyciel USS Truxtun opuścił zatokę Suda na Krecie w czwartek. Na Morzu Czarnym ma wziąć udział w ćwiczeniach wraz z okrętami rumuńskimi i bułgarskimi.

13.53

Jedna z ukraińskich agencji poinformowała, powołując się na Witalija Czurkina, rosyjskiego ambasadora przy ONZ, że w Moskwie podjęto decyzję o zerwaniu stosunków dyplomatycznych z Kijowem.

Rosyjskie MSZ nazywa te informacje szokującymi i nieprawdziwymi.

13.49

Wspólne potępienie referendum na Krymie. Oświadczenie w tej sprawie podpisało łącznie 12 ministrów z Grupy Wyszehradzkiej, krajów nordyckich i bałtyckich. Spotkanie szefów dyplomacji odbyło się w estońskiej Narwie. Jak mówi rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski, ministrowie jednogłośnie uznali, że sytuacja na Ukrainie jest krytyczna.

13.45

Protest
Protest przed ambasadą Rosji w Kijowie/fot. EPA/SERGEY DOLZHENKO

13.41

Szef dyplomacji Niemiec Frank-Walter Steinmeier ostrzegł Rosję przed zamiarem przyłączenia Krymu do swojego terytorium. Zagroził też Moskwie zaostrzeniem sankcji.
Minister powiedział, że rozważając przyłączenie Krymu, Moskwa dolewa oliwy do ognia. Ostrzegł przed światową reakcją na taki krok. Jego zdaniem aneksja zostałaby mocno potępiona nie tylko przez Unię Europejską, ale także wywołałaby oburzenie społeczności międzynarodowej, w tym sąsiadów Rosji.

13.32

- Wojskowi obserwatorzy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w piątek znów nie zostali wpuszczeni na terytorium Autonomicznej Republiki Krymu - powiedział agencji Interfax-Ukraina rzecznik ukraińskiego MSZ Jewhen Perebyjnis.
Według niego misja OBWE ponownie próbowała wjechać na Krym, ale nie przepuszczono jej przez punkty kontrolne, których strzegą ludzie z bronią.

13.30

W ciągu nieco ponad tygodnia, w razie sytuacji kryzysowej, w Nowej Dębie na Podkarpaciu, może powstać obóz dla ukraińskich uchodźców. - Będzie można tam przyjąć około 6 tysięcy Ukraińców - zapowiedział szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz podczas wizyty na przejściu granicznym z Ukrainą w Medyce. Dodał, że na razie masowy napływ uchodźców z Ukrainy nam nie grozi

13.10

Polska jest najważniejszym przyjacielem Ukrainy, który okazuje wsparcie - oświadczył Markijan Malski, ambasador Ukrainy w Polsce, który gości w Szczecinie na konwencie współpracy samorządowej Polska-Ukraina.
Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie przekazała dziś dwa ambulanse dla mieszkańców Iwano-Frankowska. Ambasador wyraził wdzięczność za pomoc humanitarną, która wciąż spływa do Ukraińców.

Ambasador
Ambasador Ukrainy w RP Markijan Malski podczas przekazania dwóch karetek pogotowia dla Ukrainy/fot. PAP/Marcin Bielecki

13.06

Przedstawiciele różnych rodzajów wojsk deklarują wierność i oddanie narodowi w patriotycznym filmie opublikowanym przez Ministerstwo Obrony Narodowej Ukrainy.

Ministerstwo Obrony Narodowej Ukrainy/x-news

13.01

- Blokowanie misji OBWE to rażący przykład tego, w jaki sposób tzw. władze Krymu podchodzą do społeczności międzynarodowej - powiedział minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, komentując zablokowanie misji obserwatorów z ramienia Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie na Krymie. Grupa 40 obserwatorów - a wśród nich 2 Polaków - została we wtorek zatrzymana przy wjeździe na Krym i zawrócona.

TVN24/x-news

12.44

Tusk: pokonamy zagrożenia i pokażemy, że jesteśmy siłą, jeśli będziemy stać za suwerennością innych państw

12.42

Tusk: wiary w Unię Europejską potrzebują nie tylko Ukraińcy, ale cały świat

12.40

Tusk: pomagając Ukrainie, definiujemy na nowo wiarę w Unię Europejską

12.38

Premier Donald Tusk przemawia na temat Ukrainy podczas kongresu Europejskiej Partii Ludowej w Dublinie.

12.10

Szef ukraińskiej reprezentacji paraolimpijskiej zagroził w piątek wycofaniem się z igrzysk paraolimpijskich w Soczi, jeżeli wojska rosyjskie zaatakują Ukrainę. Zaapelował także do władz w Moskwie o utrzymanie pokoju w trakcie zmagań paraolimpijczyków.
- Mam obawy, że mimo apeli ze świata może dojść do nieodwracalnych wydarzeń. Chcę zadeklarować, że wycofamy się z igrzysk paraolimpijskich w Rosji, jeżeli dojdzie do tego, czego się obawiamy - powiedział podczas konferencji prasowej w Soczi Wałerij Suszkewycz.

11.58

Od
Od lewej: kanclerz Niemiec Angela Merkel, Maria Dolores de Cospedal, sekretarz generalna Europejskiej Partii Ludowej, była premier Ukrainy Julia Tymoszenko i szef partii Udar Witalij Kliczko spotkali się w Dublinie podczas kongresu Europejskiej Partii Ludowej/fot. EPA/GUIDO BERGMANN

11.45

W Symferopolu, stolicy Krymu, odbywa się manifestacja przeciwników włączenia Krymu do Rosji. Ludzie opowiadający się za niepodzieloną Ukrainą zebrali się w Parku Szewczenki.

Proukraińska
Proukraińska demonstracja w Symferopolu/źródło: Twitter Alexa Feltona z CNN

11.40

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk wyraził gotowość do rozmów z Rosją, która jednak musi wcześniej wycofać z Krymu swoje wojsko i przestrzegać podpisanych przez siebie dwustronnych i wielostronnych porozumień.
Rosja, jak powiedział Jaceniuk na konferencji prasowej w Kijowie, musi też "przestać wspierać separatystów i terrorystów, którzy znajdują się na terenie Autonomicznej Republiki Krymu".

11.35

Ukraiński ruch Prawy Sektor uważa, że na Krymie może dojść do wojny i przygotowuje się do udziału w takim konflikcie. Powiedział o tym w piątek szef kijowskiej organizacji tego ugrupowania Andrij Tarasenko.

11.31

Rosyjskie MSZ oświadczyło w piątek, że decyzja NATO w sprawie rewizji współpracy Sojuszu Północnoatlantyckiego z Rosją pokazała "stronnicze stanowisko" zajmowane przez NATO w związku z wydarzeniami na Ukrainie. - Za wyjątkowo niebezpieczne uważamy próby wciągnięcia"czynnika NATO" w sprawę Ukrainy, gdzie już teraz sytuacja jest złożona i drażliwa, gdyż wprowadza dodatkowe napięcie i podkopuje perspektywy uregulowania sytuacji - oświadczyło rosyjskie MSZ.

11.30

Na Krymie znajduje się około 30 tysięcy rosyjskich żołnierzy - poinformował w piątek na konferencji prasowej generał Mychajło Kowal z Państwowej Służby Granicznej Ukrainy. Nie uściślił, ilu ukraińskich żołnierzy znajduje się na Krymie.

11.20

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk powiedział w Kijowie, że osiągnięto porozumienie w sprawie podpisania w najbliższych tygodniach politycznej części umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE.

11.18

Bezpieczeństwo ludności tatarskiej i ukraińskiej na Krymie jest zagrożone. Tak uznała przewodnicząca cywilnej misji OBWE na Krym Astrid Thors. Nie znalazła dowodów na to, by ludność rosyjska była represjonowana w tym regionie przez władze ukraińskie.
Krymscy Tatarzy już od kilku dni czują się zaniepokojeni. Mówią o narastających agresywnych zachowaniach ludności prorosyjskiej wobec tych, którzy opowiadają się za pozostaniem Krymu w granicach Ukrainy. Niepokój Tatarów budzi oznaczanie ich domostw znakami przez ludzi należących do drużyn prorosyjskiej krymskiej samoobrony.

11.07

Rzecznik prezydenta Rosji Władimira Putina Dmitrij Pieskow powiedział w piątek, że starania Moskwy o deeskalację konfliktu na Ukrainie nie spotkały się ze zrozumieniem.
Według rzecznika Rosja nie organizuje wydarzeń na Krymie, a jedynie odpowiada na prośby o pomoc.

10.58

Dmytro Jarosz, lider skrajnie nacjonalistycznego ukraińskiego ruchu Prawy Sektor, zamierza wystartować w wyborach prezydenckich - poinformował w piątek szef kijowskiej organizacji tego ugrupowania Andrij Tarasenko.
- Przygotowujemy zjazd, na którym partia zmieni nazwę i idziemy do wyborów w Kijowie, do wszystkich rad lokalnych, w miastach i wsiach - powiedział Tarasenko.

10.55

Witalij Kliczko podczas porannego spotkania z premierem Donaldem Tuskiem dziękował Polsce za wsparcie i zaangażowanie w pomoc Ukrainie. O spotkaniu poinformował na Twitterze Paweł Graś z Kancelarii Premiera.

źródło:
źródło: Twitter

Według szefa Udaru, Polska droga do wolności i gospodarczego sukcesu powinna być inspiracją i wzorem dla przemian na Ukrainie.

10.52

Większość Niemców chce, aby ich rząd wspierał Ukrainę. - pokazuje najnowszy sondaż. Ale tylko co trzeci badany opowiada się za sankcjami wobec Rosji.

10.50

Europejskie i globalne systemy ostrzegania zawiodły - twierdzi szwedzki dziennik "Svenska Dagbladet", odnosząc się do rosyjskiej akcji na Ukrainie. Autor artykułu podkreśla, że od lat pojawiały się sygnały ze strony Moskwy, które powinny były zaalarmować Unię Europejską, NATO, a nawet ONZ. Jednak nikt z Zachodu tego nie dostrzegał.
Publicysta Mikael Holmström przypomina, że Rosja jest spadkobiercą ZSRR. A Związek Radziecki, który był inicjatorem zmiany mapy powojennej Europy, później przez dziesięciolecia bronił zasady nienaruszalności tych granic.

10. 49

Ukraiński biznesmen Rinat Achmetow kategorycznie sprzeciwia się podziałowi Ukrainy i apeluje do władz Rosji o rozwiązanie konfliktu drogą dyplomatyczną. - Wschód Ukrainy to też Ukraina - powiedział w Doniecku w wywiadzie dla brytyjskiej telewizji ITV.

10.45

Francja nie wyklucza sankcji wobec osób z najbliższego kręgu Władimira Putina. To reakcja na postawę Rosji wobec kryzysu na Ukrainie i na Krymie.
Francuski minister spraw zagranicznych Laurent Fabius, w wywiadzie dla radia France Info w ostrych słowach skrytykował Rosję za jej politykę w obliczu kryzysu na Ukrainie. Według Fabiusa, to najpoważniejszy kryzys od zakończenia zimnej wojny, który może w poważnym stopniu negatywnie się odbić na stosunkach Europy z Rosją.

10.16

- Rada Federacji, wyższa izba rosyjskiego parlamentu, poprze decyzję o przyłączeniu się Krymu do Federacji Rosyjskiej, jeśli taki będzie wynik krymskiego referendum - powiedziała w piątek przewodnicząca Rady Federacji Walentina Matwijenko.

Na spotkaniu z przewodniczącym parlamentu krymskiego Władimirem Konstantinowem Matwijenko zapewniała, że wojny rosyjsko-ukraińskiej nie będzie.

10.02

Centralny Bank Rosji wprowadził zarząd tymczasowy w banku, w którym udziały ma ukraiński oligarcha. Chodzi o Moskomprivatbank, czyli rosyjską spółką należącą do ukraińskiego Privatbanku, którym zarządza jeden z najbogatszych Ukraińców - Igor Kołomojski. Ukraiński biznesmen związał się z nowymi władzami w Kijowie i został mianowany gubernatorem Dniepropietrowska.

9.55

Przewodniczący Dumy Państwowej Siergiej Naryszkin oświadczył w piątek, że niższa izba rosyjskiego parlamentu uszanuje decyzję mieszkańców Krymu o statusie tej republiki.

9.40

Mieszkańcy Gdyni solidaryzują się z Ukrainą. Na budynku Urzędu Miasta zawisł baner z napisem "Gdynia z wolną Ukrainą". Napis jest w języku polskim i ukraińskim. Na dachu urzędu powiewa też ukraińska flaga.

TVN24/x-news

9.04

W poniedziałek lub wtorek w Polsce powinny pojawić się pierwsze amerykańskie samoloty F-16 oraz co najmniej 300-osobowy personel - zapowiedział w piątek minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

- W przyszłym tygodniu pojawią się te samoloty wraz z co najmniej 300 żołnierzami personelu. To jest pewne, wszystkie inne szczegóły będziemy podawali w miarę ustaleń ze stroną amerykańską - powiedział minister.

Poinformował też, że misja wojskowa OBWE, w której jest dwóch polskich oficerów, kilkukrotnie próbowała w czwartek wjechać na Krym, ale nie udało się to. Próby te będą podejmowane w ciągu najbliższych dni - powiedział szef MON.

Tomasz Siemoniak, który był w piątek gościem "Salonu politycznego Trójki", powiedział, że wspólne ćwiczenia polskich i amerykańskich sił powietrznych - zgodnie z planem - miały się odbyć później. Ich skala też miała być mniejsza. - Na naszą prośbę Stany Zjednoczone przyspieszyły ćwiczenia i zwiększyły znacząco liczbę samolotów, które przylecą do Polski - wyjaśnia.

8.55

Krymscy parlamentarzyści chcą rozmawiać w Moskwie o przyłączeniu półwyspu do Rosji. Delegacja parlamentu Autonomicznej Republiki Krymu spotka się dziś z rosyjskimi deputowanymi. Jak zapowiada szef krymskiej Rady Najwyższej Władimir Konstantinow - chodzi o przygotowania do zaplanowanego na 16 marca referendum, które ma określić status Krymu.

8.30

Ukraina chce, by NATO zorganizowało szczyt w Kijowie. Takie zaproszenie wystosował w Brukseli ukraiński premier Arsenij Jaceniuk. Szef tymczasowego rządu spotkał się w czwartek z sekretarzem generalnym Sojuszu Andersem Fogh Rasmussenem. Jaceniuk ponowił również prośbę o dodatkową pomoc militarną NATO na Ukrainie.

7.47

Ostrzejsze kroki wobec Rosji, a nie połowiczne rozwiązania. Zdaniem europosła Polski Razem Pawła Kowala, szczyt Rady Europejskiej dotyczący Ukrainy pokazał słabość Unii.
Eurodeputowany przekonywał w radiowej Jedynce, że w obliczu kryzysu krymskiego, Polska powinna podkreślać na świecie konieczność przestrzegania prawa międzynarodowego. - Ukołysany świat się skończył, na mapach będziemy zaznaczać terytoria okupowane, Rosja zabiera drugiemu państwu obszar wielkości województwa lubelskiego, trzeba głośno mówić o poszanowaniu międzynarodowych przepisów - mówił Paweł Kowal.

7.30

Grupa ok. 150 osób chciała w czwartek wieczorem w Doniecku odbić z rąk milicji przywódcę miejscowych prorosyjskich demonstrantów Pawła Gubariowa. Lider najbardziej nieustępliwego ruchu separatystycznego na wschodniej Ukrainie został wcześniej aresztowany. Demonstranci skandowali "Rosja, Rosja".

TVN24/x-news

Gubariowa zatrzymano pod zarzutami mówiącymi o naruszaniu integralności terytorialnej i niepodległości państwa oraz dążeniu do zmiany przemocą ładu konstytucyjnego i do przejęcia władzy.

7.17

Z najnowszego sondażu Millward Brown dla TVN24 wynika, że Polacy obawiają się polityki zagranicznej prowadzonej przez Rosję. 59 proc. respondentów uważa, że polityka zagraniczna Rosji zagraża Polsce. Innego zdania była jedna trzecia badanych.

Na pytanie, jak Państwo oceniają działania polskiego rządu ws. Ukrainy - ponad połowa respondentów odpowiedziała "dobrze". Przeciwnego zdania był co trzeci pytany.

TVN24/x-news

6.47

Kanada wyrzuca rosyjskich żołnierzy, uczestniczących w szkoleniach na jej terytorium. Według mediów Ottawa w czwartek dała dziewięciu wojskowym 24 godziny na opuszczenie terytorium kraju. Sześciu z nich uczyło się w Quebecu języka angielskiego i francuskiego, pozostali uczestniczyli w typowo wojskowych kursach.

6.44

Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama rozmawiał telefonicznie z premierem Japonii Shinzo Abe o Ukrainie.
"Przywódcy zgodzili się, że działania podejmowane przez Rosję zagrażają światowemu pokojowi i bezpieczeństwu oraz podkreślili konieczność zachowania ukraińskiej suwerenności i integralności terytorialnej. Zapewnili, że będą pracować z innymi partnerami z G7, nad nakłonieniem Rosji do wywiązania się z zobowiązań złożonych Ukrainie" - napisano w oświadczeniu Białego Domu.

6.05

Noc na Krymie była pełna niepewności. Żołnierze ukraińscy czuwający w swych zablokowanych bazach spodziewali się rosyjskiego szturmu na jednostki. W okolicach obiektów wojskowych oprócz żołnierzy rosyjskich pojawia się coraz więcej kozaków w mundurach kozactwa dońskiego i kubańskiego.
Do wczesnego ranka nie było jednak doniesień o przeprowadzeniu szturmu na którąś z otoczonych jednostek. Natomiast rosyjscy kozacy opanowali przeprawę promową w Kerczu. Łączy ona półwysep krymski z krajem krasnodarskim w Rosji. Kozacy przybyli promem z rosyjskiego Portu Kawkaz do Portu Krym kilkoma autobusami. Na promie znajdowało się również wyposażenie regulanej armii rosyjskiej.

3.52

Izba Reprezentantów Kongresu USA uchwaliła ustawę o gwarancjach kredytowych dla Ukrainy na sumę1 mld dolarów. Była to pierwsza reakcja Kongresu na wydarzenia na Ukrainie po opanowaniu przez wojska rosyjskie Krymu. Ustawę uchwalono przytłaczającą większością głosów 385:23.

3.06

Tygodnik „The Economist” porównuje Kreml do porywaczy. Zdaniem analityków magazynu, Władimir Putin uprowadził Ukrainę, a mieszkańcy tego kraju są zakładnikami.
- Rosyjski prezydent podeptał na Krymie normy, które zapewniają światu porządek i stworzył niebezpieczny precedens - pisze „The Economist”.

01.00

Prezydent USA Barack Obama wezwał prezydenta Rosji Władimira Putina do zaakceptowania dyplomatycznego rozwiązania kryzysu na Ukrainie. Obaj prezydenci rozmawiali telefonicznie przez godzinę - poinformował Biały Dom.
Obama podkreślił, że wejście wojsk rosyjskich na terytorium Ukrainy było naruszeniem suwerenności i terytorialnej integralności tego państwa i dlatego strona amerykańska zastosowała restrykcje wizowe, nie wykluczając dalszych posunięć - głosi komunikat Białego Domu.

Według Kremla "dyskusja pokazała różnice w ocenie przyczyn obecnego kryzysu". Rosyjski przywódca zapewnił, że Rosja działa w zgodzie z prawem międzynarodowym i podkreślił znaczenie relacji między Moskwą i Waszyngtonem dla światowego bezpieczeństwa i wyraził nadzieję, że te stosunki nie zostaną podważone z powodu odrębnych zdań na międzynarodowe problemy.

00.02

Donald Tusk spotkał się z byłą premier Ukrainy Julią Tymoszenko. Rozmawiał z nią o możliwych scenariuszach rozwoju sytuacji na Ukrainie.

ENEX/x-news

Politycy spotkali się w Dublinie podczas kongresu Europejskiej Partii Ludowej.

Od
Od lewej: kanclerz Niemiec Angela Merkel, Maria Dolores de Cospedal, sekretarz generalna Europejskiej Partii Ludowej, była premier Ukrainy Julia Tymoszenko i szef partii Udar Witalij Kliczko spotkali się w Dublinie podczas kongresu Europejskiej Partii Ludowej/fot. EPA/GUIDO BERGMANN

 

PAP/IAR/bk; agkm; mch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dla Rosji Ukraina to tylko etap [analiza]

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2014 22:15
Rosja stara się odbudować swoją potęgę. Gdyby Zachód wciągnął Ukrainę w swoją strefę wpływów, Rosja czułaby się bezbronna, toteż Kreml będzie się koncentrował na zyskaniu kontroli nad Ukrainą, zanim postanowi dalej rozszerzyć strefę wpływów - pisze amerykański ośrodek badawczy Stratfor.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pentagon wysłał 6 myśliwców na Litwę. Wesprze też Polskę

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2014 11:00
Amerykanie wzmacniają obecność na wschodzie Europy. Na Litwę ma dotrzeć 6 myśliwców F-15 i samolot-cysterna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biały Dom: sankcje za naruszanie całości Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2014 13:44
Prezydent USA Barack Obama wprowadził zakazy wizowe za podważanie instytucji demokratycznych na Ukrainie - poinformował Biały Dom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Amerykańskie myśliwce F-16 wkrótce przylecą do Polski

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2014 20:27
W przyszłym tygodniu przyleci do Polski 12 amerykańskich myśliwców F-16. Potwierdził to minister obrony Tomasz Siemoniak i amerykański ambasador w Polsce, Stephen Mull.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nocna rozmowa Putina i Obamy. Zadzwonił amerykański prezydent

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2014 01:37
Barack Obama wyjaśnił Władimirowi Putinowi, dlaczego USA wprowadziły sankcje wobec Rosji. Rozmowa telefoniczna, do której doszło z inicjatywy amerykańskiego prezydenta, trwała około godziny.
rozwiń zwiń