Ukrywanie Żydów w czasie wojny. Akcja edukacyjna "Cisi bohaterowie, żywa pamięć"

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2014 12:10
Losy Żydów ukrywających się w czasie II wojny światowej oraz osób, które im pomagały to temat akcji edukacyjnej "Cisi bohaterowie, żywa pamięć", którą organizuje Muzeum Historii Żydów Polskich.
Ukrywanie Żydów w czasie wojny. Akcja edukacyjna Cisi bohaterowie, żywa pamięć
Foto: Wikimedia Commons אני יצרתי

- Do udziału w projekcie zachęcamy osoby, które chciałaby zdobyć pierwsze doświadczenia z historią mówioną lub zgłębić posiadaną wiedzę. Będzie to wyjątkowa okazja do współpracy z historykami, edukatorami, świadkami historii oraz artystami, a także do wymiany doświadczeń z uczestnikami projektu pochodzącymi z innych krajów - poinformował Grzegorz Tomczewski z Muzeum Historii Żydów Polskich.
- Wspólnie będziemy poznawać losy Żydów ukrywających się w czasie drugiej wojny światowej oraz osób, które im pomagały - podkreślił.
Każdy, kto weźmie udział w akcji, będzie mógł uczestniczyć w organizowanych przez muzeum spotkaniach, w tym w warsztatach pracy z archiwum historii mówionej, a także w spotkaniach dotyczących dzieł sztuki, które poruszają temat ukrywania się Żydów.

serwis historyczny - II wojna światowa>>>

serwis historyczny - Powstanie w Getcie>>>

Trwałym efektem przedsięwzięcia muzeum ma być strona internetowa poświęcona historiom ukrywania z pięciu partnerskich krajów. - Do udziału w programie szczególnie zachęcamy tych, którzy w ramach studiów, pracy zawodowej i wolontariatu nie zajmowali się dotychczas kulturą i historią Żydów" - zaznaczył Tomczewski.
CNN Newsource/x-news

Zgłoszenia przyjmowane są do 9 marca. Projekt skierowany jest do osób dorosłych, które posługują się językiem angielskim w stopniu komunikatywnym. Więcej informacji oraz formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie Muzeum Historii Żydów Polskich.
Inicjatywa muzeum realizowana jest dzięki wsparciu finansowemu Komisji Europejskiej.

Z narażeniem życia - Polacy ratujący Żydów podczas Zagłady - yo tytuł wystawy otwartej w Europejskim Dniu Pamięci o Sprawiedliwych w Muzeum Historii Żydów Polskich.
pp/PAP

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Człowiek, który próbował powstrzymać Holokaust: Jan Karski

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2014 04:42
- Żydzi na całym świecie chodzą z otwarta raną i oni nie chcą, by ta rana się zagoiła. Ta rana to wspomnienie Holokaustu i w tej sprawie ja jestem z nimi, bo ludzkość nie powinna o tym zapomnieć - mówił przed laty w wywiadzie udzielonym BBC Jan Karski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemiecka policja zatrzymała trzech byłych strażników z Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2014 17:09
Mężczyźni - w wieku od 88 do 94 lat - podejrzani są o zabójstwa deportowanych więźniów. Przebywają w areszcie śledczym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziadek - nazista i trudna przeszłość rodzinna. "On by mnie zastrzelił"

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 02:20
Jest mulatką, córką Niemki i Nigeryjczyka. Mówi po hebrajsku i studiowała w Izraelu. Jej dziadek był jednym z największych zbrodniarzy hitlerowskich. - Bardzo często w kontekście nazwiska mojego dziadka mówi się o złu, jakby abstrakcyjne zło można było pokazać na przykładzie człowieka - opowiada Jennifer Teege.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kabarety w gettach i obozach. "Twórczość świadczy o naszym człowieczeństwie"

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 16:33
- Kabarety, teatry przede wszystkim umacniały duchowo twórców i widzów. To był rodzaj wewnętrznego immunitetu dla tych ludzi, przekonania, że choć teoria rasowa degraduje nas do poziomu podludzi, to zajmujemy się rzeczami wspaniałymi, z dziedziny kultury wysokiej, tworzymy wiersze, gramy - mówił w radiowej Jedynce reżyser filmu "Kabaret śmierci" Andrzej Celiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z narażeniem życia - Polacy ratujący Żydów podczas Zagłady

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2014 21:39
To tytuł wystawy otwartej w Europejskim Dniu Pamięci o Sprawiedliwych w Muzeum Historii Żydów Polskich.
rozwiń zwiń