Od dziś samoloty AWACS na polskim niebie!

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2014 12:56
Dwa natowskie samoloty wczesnego ostrzegania i dowodzenia systemu AWACS wystartowały z baz w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Będą latać nad Polską i Rumunią. To odpowiedź NATO za konflikt rosyjsko - ukraiński.
Audio
  • NATO wysłało samoloty nad Polskę. Relacja Magdaleny Skajewskiej (IAR)
Samoloty AWACS mogą obserwować obszar o powierzchni ponad 300 tysięcy kilometrów kwadratowych
Samoloty AWACS mogą obserwować obszar o powierzchni ponad 300 tysięcy kilometrów kwadratowychFoto: screen: TVN24/x-news

Samoloty mogą obserwować obszar o powierzchni ponad 300 tysięcy kilometrów kwadratowych i będą przede wszystkim nadzorować działalność w powietrzu i na morzu -  poinformował Sojuszu Północnoatlantyckiego Jay Janzen. Pierwszy lot odbył się już we wtorek.

Maszyny nie będą latać nad Ukrainą. Nie mogą bowiem opuścić przestrzeni powietrznej NATO.

Samolot, który wyleciał z bazy w Niemczech do Rumunii, to E-3A AWACS, a maszyna, która opuściła Wielką Brytanię, aby wziąć udział w misji nad Polską, to E-3B AWACS.

(źródło: TVN24/x-news)

Celem misji samolotów AWACS, które NATO postanowiło wysłać nad Polskę i Rumunię będzie prowadzenie rozpoznania i wsparcie monitorowania sytuacji na Ukrainie. Jednak według ekspertów to także sygnał o gotowości Sojuszu i jego zdolności do szybkiego reagowania.
O tym, że samoloty wczesnego ostrzegania i dowodzenia systemu AWACS będą latać nad Polską i Rumunią poinformowały w poniedziałek źródła w NATO.
Zadania samolotów typu AWACS wynikają bezpośrednio z nazwy systemu (ang. Airborne Warning and Control System). Samoloty te służą do monitorowania przestrzeni powietrznej, wczesnego ostrzegania oraz kierowania własnymi siłami powietrznymi; to latające stanowiska dowodzenia.
- Samoloty AWACS wyposażone są w stację radiolokacyjną dalekiego zasięgu. Umieszczenie stacji na samolocie umożliwia obserwację celów powietrznych, również tych lecących na tle ziemi. Stacje radiolokacyjne ustawione na ziemi w przypadku wykrywania celów nisko lecących sprawdzają się gorzej, a ich zasięg maleje ze względu na przeszkody terenowe - tłumaczył PAP redaktor naczelny czasopisma "Nowa Technika Wojskowa" Andrzej Kiński.

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

Zasięg radaru umieszczonego na samolocie wynosi ok. 400 km. Oznacza to, że jeden samolot, lecąc na wysokości ponad 9 tys. m, obserwuje obszar ok. 312 tys. km kw., czyli mniej więcej tyle, ile wynosi powierzchnia Polski.
Według dziennikarza miesięczników "Raport" oraz "Skrzydlata Polska" Bartosza Głowackiego rzeczywisty zasięg radaru samolotów AWACS może być jednak dużo większy. - Zadania AWACS-ów, które pojawią się nad Polską oraz Rumunią, będą najprawdopodobniej dotyczyły wykrywania wszelkich statków powietrznych oraz ewentualnych ruchów wojsk lotniczych Rosji w stronę Krymu - powiedział.
AWACS-y mają ograniczone możliwości w zakresie monitorowania emisji elektromagnetycznych urządzeń wojskowych (tzw. podsłuchu elektronicznego). - Wbrew obiegowej opinii nie jest to latający szpieg ani latający mikrofon. Do rozpoznania radioelektronicznego służą inne wyspecjalizowane maszyny, takie jak RC-135, a o przylocie takich samolotów raczej nie informuje się opinii publicznej - powiedział Kiński.
Obaj eksperci zauważają, że natowskie AWACS-y często pojawiają się w polskiej przestrzeni powietrznej. Maszyny tego typu przylatują do Polski kilka, kilkanaście razy w roku w ramach ćwiczeń. Samoloty AWACS umożliwiają zrządzanie działaniami ugrupowań sojuszniczych złożonych z samolotów bojowych wielu krajów NATO. Dzięki ćwiczeniom lotnicy doskonalą zgrywanie różnych elementów obrony przeciwlotniczej i współdziałanie w zespołach złożonych z żołnierzy różnych narodowości.
W tym tygodniu do Polski ma przylecieć jeszcze 12 amerykańskich samolotów F-16. - Myśliwce mają do nas przylecieć nie jako siły wzmocnienia, tylko na ćwiczenia. Prawdopodobnie AWACS będzie w polskiej przestrzeni powietrznej ćwiczył wspólnie z naszymi i amerykańskimi maszynami - powiedział Kiński.
- To legendarne eskadry - mówi Bartosz Głowacki ze "Skrzydlatej Polski" o amerykańskich myśliwcach F16, które w tym tygodniu przylecą do Polski z bazy Aviano we Włoszech. (źródło: TVN24/x-news)

Eksperci są zgodni, że poza dużymi możliwościami w zakresie wczesnego ostrzegania i dowodzenia loty natowskich samolotów AWACS będą miały również znaczenie polityczne.
- Wysłanie AWACS-ów nad Polskę i Rumunię to także sygnał wysłany przez NATO, że gdyby coś się stało, to my już jesteśmy gotowi i nasze lotnicze stanowisko dowodzenia już jest w powietrzu, gotowe do kierowania działaniami naszych myśliwców, które ewentualnie zostaną wysłane jako odpowiedź na agresywne zachowanie - wyjaśnił Głowacki.
W Geilenkirchen stacjonują sojusznicze maszyny typu E-3A Sentry, w Waddington nowsze brytyjskie E-3D. Oba typy to zmodyfikowane Boeingi 707. W Geilenkirchen służy kilkunastu Polaków.
W czasie Euro 2012, kiedy samolot E-3A brał udział w zabezpieczeniu imprezy, wojsko podawało, że jeden samolot, latający nad centrum naszego kraju, praktycznie daje kontrolę nad całością przestrzeni powietrznej, od poziomu morza lub gruntu.
E-3A bez tankowania w powietrzu potrafi latać ponad 10 godzin. Maksymalny czas misji to 23 godziny. W ubiegłym tygodniu NATO potępiło rosyjską interwencję na Krymie i wezwało Rosję do wycofania wojsk do baz. Sekretarz generalny Sojuszu Anders Fogh Rasmussen ogłosił też pełną rewizję współpracy NATO z Rosją na poziomie cywilnym i wojskowym w związku z wydarzeniami na Ukrainie.

- Fakt, że misja patrolowania przestrzeni powietrznej jest w tej chwili wzmacniania to jasny sygnał naszej determinacji, że chcemy zapewnić skuteczną obronę krajów członkowskich Sojuszu. I to jest właściwie podstawowe zadanie NATO - mówił szef NATO Anders Fogh Rasmussen w wywiadzie dla Polskiego Radia.

IAR/PAP/asop

''

Zobacz więcej na temat: Krym Rosja Ukraina
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Świat potępia Rosję. Moskwa robi swoje [analiza]

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2014 15:00
- Armaty nie strzelają, bomby nie spadają a wojsko jest użyte. Jedna armia wypycha drugą z koszar i zajmuje jej miejsce - tak konflikt rosyjsko - ukraiński opisywał szef BBN gen. Stanisław Koziej, gość radiowej Trójki. Ten zupełnie nowy sposób prowadzenia wojny stawia przez NATO nowe wyzwania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niszczyciel USA na manewrach na Morzu Czarnym

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2014 10:27
Ćwiczenia były wcześniej planowane, odbywają się na wodach międzynarodowych na południe od rumuńskiego portu Konstanca. Potrwają jeden dzień.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krym ogranicza ruch lotniczy przed referendum

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2014 10:56
Od kilku dni kontrolę nad przestrzenią powietrzną Krymu sprawują faktycznie Rosjanie i to oni decydują o tym kto może, a kto nie wlecieć w niebo nad półwyspem – informuje wysłannik Polskiego Radia w Symferopolu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Barroso o Krymie: sytuacja nie rozwija się w dobrym kierunku

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2014 13:32
Sytuacja na Ukrainie jest testem jedności Unii Europejskiej - powiedział szef Komisji Europejskiej Jose Barroso podczas debaty europarlamentu w Strasburgu na temat rosyjskiej inwazji na Półwysep Krymski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd Ukrainy: Rosja koncentruje wojska na granicy

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2014 11:44
Kreml stale zwiększa liczebność wojsk na terenie sąsiadującym z Ukrainą. Do prowokacji używane są coraz częściej najmowane bojówki. MON Ukrainy podkreśla też, że trwa rotacja, wymienia się żołnierzy, którzy długo mieszkali na Krymie.
rozwiń zwiń