X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

14.03.2014 Rosja eskaluje agresję. Biały Dom: USA są gotowe zareagować szybko [relacja]

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2014 23:59
W nocy i w ciągu dnia na Krym przybyły kolejne rosyjskie oddziały - informuje rząd Ukrainy. Sześciogodzinne rozmowy między szefami dyplomacji Rosji i USA nie przyniosły porozumienia w kwestii ukraińskiej.
Audio
 • Jaceniuk w USA - korespondencja Marka Wałkuskiego (IAR)
 • Ukraińska Rada Telewizji i Radia walczy z rosyjską propagandą - korespondencja Piotra Pogorzelskiego (IAR)
 • Nie będzie ukraińskiego lotu zwiadowczego nad Rosją - korespondencja Piotra Pogorzelskiego (IAR)
 • Problemy z umową stowarzyszeniową UE z Ukrainą - korespondencja Beaty Płomeckiej (IAR)
 • Rosyjskie służby sprawdzą notowania Putina - korespondencja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
 • Premierzy Polski i Chin o Ukrainie - korespondencja Tomasza Sajewicza (IAR)
 • Moskwa oburzona "dyskryminowaniem rosyjskich dziennikarzy" - korespondencja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
 • Spotkanie Kerry - Ławrow w Londynie - korespondencja Grzegorza Drymera (IAR)
 • Sankcje UE wobec Rosji ograniczone - korespondencja Beaty Płomeckiej (IAR)
 • Symferopol bez gotówki - korespondencja Michała Żakowskiego (IAR)
 • Ukraina skarży Rosję w Trybunale w Strasburgu - korespondencja Andrzeja Gebera (IAR)
 • "Bild": czołowi politycy z Rosji dostaną zakaz wjazdu do UE i USA - korespondencja Wojciecha Szymańskiego (IAR)
 • Rosja może wkrótce wprowadzić wojska na Ukrainę - korespondencja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
 • Biden w Polsce - relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Rosyjscy żołnierze przy jednostce Pieriewalnoje pod Symferopolem
Rosyjscy żołnierze przy jednostce Pieriewalnoje pod SymferopolemFoto: PAP/ EPA/YURI KOCHETKOV

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

Kalendarium zdarzeń na Ukrainie >>>

21:23

Rada Bezpieczeństwa ONZ  znów zbierze się na specjalnym posiedzeniu poświęconym Ukrainie. Jej członkowie mają głosować nad popieraną przez kraje zachodnie rezolucją, uznającą referendum na Krymie za niezgodne z prawem międzynarodowym - podaje agencja AFP, powołując się na źródła dyplomatyczne. Rosja z pewnością sprzeciwi się przyjęciu rezolucji.

Sobotnie posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ (rozpocznie się około godz. 16:00 naszego czasu) odbędzie się na żądanie Amerykanów. Chcą oni, by w rezolucji potępiono referendum w sprawie Krymu i potwierdzono terytorialną integralność Ukrainy.

Referendum na Krymie odbędzie się w niedzielę. Mieszkańcy półwyspu mają wypowiedzieć się na temat jego dalszej przynależności państwowej - czy ma pozostać w granicach Ukrainy czy przyłączyć się do Federacji Rosyjskiej.

W czwartek na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ wystąpił premier Ukrainy. Arsenij Jaceniuk zarzucił Rosji zbrojną agresję, wezwał ją do wycofania wojsk do koszar i podjęcia dialogu z Ukrainą. Jak powiedział, nikt nie powinien mieć wątpliwości, że Rosja dokonała zbrojnej agresji na Krymie. Podkreślał, że Federacja Rosyjska naruszyła wiele umów międzynarodowych i dwustronnych, które zostały podpisane prze Ukrainę i Rosję.

20:50

Amerykański dron szpiegowski latał nad Krymem - podał rosyjski koncern zbrojeniowy Rostec. Poinformowano też, że jednostka została przechwycona.

Bezzałogowa maszyna miała lecieć na wysokości 4 kilometrów, dzięki czemu była niewidoczna z ziemi. Rosjanom udało się zerwać połączenie drona ze sterującymi maszyną. Samolot spadł - jak podano - w stanie niemal nienaruszonym. Poinformowano, że trafił do służb wojskowych.
Koncern zbrojeniowy Rostec przyznał, że to jego sprzęt użyto do sprowadzenia amerykańskiego samolotu na ziemię. Jednak nie podano, kto przeprowadził operację.

20:25

Pełniący obowiązki prezydenta Ołeksandr Turczynow wstrzymał obowiązywanie deklaracji niezależności Krymu. Została ona uchwalona we wtorek.
Decyzję podjęły nieuznawane przez Kijów krymskie władze. Półwysep miałby ogłosić niezależność, a następnie wejść w skład Federacji Rosyjskiej. Miałoby to nastąpić formalnie po niedzielnym referendum.

20:21

Austriacki sąd zdecydował w piątek wieczorem o rozpoczęciu postępowania ws. ekstradycji zatrzymanego w Wiedniu ukraińskiego oligarchy Dmytro Firtasza, wyznaczył dla niego kaucję w wysokości 125 mln euro i wydał zakaz opuszczania Austrii w trakcie przesłuchań.

20:17

Rzecznik Białego Domu Jay Carney podkreślił, nie podając szczegółów, że USA są gotowe zareagować "szybko" na zaplanowane na niedzielę referendum w sprawie przyłączenia Krymu do Federacji Rosyjskiej.
Carney skonstatował "z ubolewaniem", że Rosja nie zdecydowała się na podjęcie działań w celu deeskalacji kryzysu na Ukrainie.

20:16

Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow oświadczył, że wydarzenia na Krymie to próba "siłowego" odrodzenia imperium sowieckiego, a Rosja, która się tym zajmuje, nie okazuje chęci pokojowego rozwiązania konfliktu z jego krajem.
Turczynow spotkał się w piątek w Kijowie z grupą amerykańskich senatorów, którzy przybyli na Ukrainę, by osobiście zapoznać się z sytuacją związaną z kryzysem na Krymie.
- Dziś konflikt wkroczył w nową fazę: albo zwycięży nowa, młoda demokracja, albo na Ukrainę opadnie totalitarna, żelazna kurtyna - powiedział Turczynow.

20:15

Jared Leto odwiedził Majdan i złożył kwiaty, upamiętniając zabitych demonstrujących. Aktor i wokalista przyjechał do Kijowa, by wystąpić w tym mieście z koncertem z zespołem "30 seconds to Mars". Leto, tegoroczny zdobywca Oscara, pozdrowił Ukraińców podczas tegorocznej ceremonii wręczenia tych nagród, co odbiło się szerokim echem na Ukrainie.

(UA 1+1/x-news)

20:09

UE i USA rozmawiają o tym, czy do umowy o wolnym handlu włączyć rozdział dotyczący sektora energetycznego. Rozmawiamy o możliwości zawarcia w umowie rozdziału o handlu źródłami energii - powiedział w piątek unijny negocjator Ignacio Garcia Bercero.
W tym tygodniu w Brukseli odbyła się czwarta runda negocjacji w sprawie Transatlantyckiego Partnerstwa Handlowego i Inwestycyjnego, czyli umowy o wolnym handlu między UE a USA. Włączenie do umowy rozdziału o sektorze energetycznym mogłoby doprowadzić do ułatwień w imporcie amerykańskiego gazu skroplonego (LNG) do UE. Zwiększyłoby to konkurencję na rynku energii, na czym zależy Komisji Europejskiej. Wśród krajów UE opowiada się za tym m.in. Polska. Ponadto w kontekście wydarzeń na Krymie podnoszą się głosy, że LNG z USA pomógłby Europie w uniezależnieniu się od dostaw gazu z Rosji.

Amerykańskie przepisy zezwalają na eksport gazu skroplonego, ale pod warunkiem uzyskania licencji Departamentu Energii, który podejmując decyzję kieruje się "interesem publicznym". W praktyce pozwolenia na eksport gazu do krajów, z którymi Stany Zjednoczone mają umowy o wolnym handlu, obejmujące LNG, wydawane są od ręki. Gdy takiej umowy nie ma, Departament Energii musi ustalić, czy transakcja jest zgodna z interesem narodowym USA.

19:51

Niedzielne referendum ws. przyłączenia Krymu do Rosji nie będzie miało skutków prawnych ani legitymacji politycznej - oświadczył sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen. Plebiscyt jest sprzeczny z konstytucją Ukrainy i prawem międzynarodowym - podkreślił.

19:48

Do 22 tysięcy wzrosła liczba rosyjskich żołnierzy na należącym do Ukrainy Krymie - oświadczył w piątek wieczorem ukraiński minister obrony Ihor Teniuch. Wcześniej liczbę wojsk Federacji Rosyjskiej na półwyspie Ukraińcy szacowali na 18-19 tysięcy.
- Zgrupowanie, które znajduje się na terytorium Krymu, może być użyte do operacji natarcia na pozostałe regiony Ukrainy - powiedział Teniuch w jednym z programów telewizyjnych.

Szef
Szef MON Igor Teniuch, fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

19:24

Ponad 40 tys. osób wzięło w piątek udział w pokojowych akcjach protestów przeciwko zaplanowanemu w niedzielę referendum w sprawie przyłączenia Krymu do Rosji - poinformował Medżlis (parlament) Tatarów krymskich.
- We wszystkich zakątkach Krymu odbyła się bardzo szeroko zakrojona akcja (…). Wzięli w niej udział nie tylko Tatarzy krymscy, ale przedstawiciele różnych narodowości - powiedziała w tatarskiej telewizji ATR członkini prezydium Medżlisu, Emine Awamilewa.

Protest
Protest przeciw referendum w Symferopolu na Krymie

 

19:13

W odpowiedzi na kryzys ukraiński cztery kraje grupy wyszehradzkiej podpisały porozumienie w sprawie koordynowania swej strategii obronnej i utworzenia wspólnej grupy bojowej w ramach NATO i Unii Europejskiej.
Jak informuje komunikat MON o spotkaniu ministrów obrony krajów Grupy Wyszehradzkiej (V4), rozmowy dotyczyły m.in. wielostronnej współpracy wojskowej w regionie, wspólnych ćwiczeń żołnierzy państw V4, sytuacji bezpieczeństwa, wzmocnienia Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony UE.
- Obecna sytuacja w Europie pokazuje, że niestety konflikt wojskowy, chociaż to niemal niewyobrażalne, może mieć miejsce - przytacza agencja AFP słowa polskiego ministra obrony z konferencji prasowej.

19:10

Ukraińska Państwowa Straż Graniczna przerzuca swe siły z obwodów zachodnich na wschód. W piątek w tym kierunku wyruszyło ze Lwowa ponad 300 żołnierzy zachodniego dowództwa wojsk ochrony pogranicza. W skład tej grupy wchodzą funkcjonariusze SG z obwodów: lwowskiego, iwano-frankowskiego, zakarpackiego, czerniowieckiego i wołyńskiego. Większość zgłosiła się na ochotnika.
- Są to najlepsi pogranicznicy, ochotnicy, którzy służyli dotychczas na granicy zachodniej. Zostaną zaangażowani do intensywnej ochrony granicy na wschodzie państwa, a w razie czego będą bronili jej przed grupami dywersyjno-zwiadowczymi - powiedział cytowany przez miejscowe media naczelnik zachodniego dowództwa SG Ukrainy generał Artur Horbenko.
Kolejna grupa wyruszy na wschód Ukrainy w sobotę. Straż Graniczna poinformowała, że wyekwipowała swoich ludzi nie tylko w broń palną, ale również w sprzęt do walki z ciężkimi pojazdami wojskowymi.

18:58

Do 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku dotarły już wszystkie amerykańskie samoloty F16. W sumie jest ich 12.

Ich przylot potwierdza attache prasowy ambasady amerykańskiej w Warszawie, Sean O'Hara.

Samoloty przyleciały z bazy Aviano we Włoszech. Podczas ćwiczeń piloci przeprowadzą szereg lotów treningowych. Sean O'Hara podkreśla, że szkolenie odbywa się z inicjatywy polskiego rządu. - To kolejny krok we wdrażaniu programu z udziałem amerykańskich samolotów wojskowych - powiedział. Dodał, że program jest realizowany od dwóch lat w ramach współpracy wojskowej między USA a Polską.  Na razie polskie wojsko nie udziela na temat planowanych ćwiczeń żadnych informacji. [Więcej]

18:47

Patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl w piątek wezwał narody Rosji i Ukrainy do umacniania ich jedności duchowej i cerkiewnej, a także wyraził nadzieję, że między Rosjanami i Ukraińcami nie dojdzie do wojny..
Cyryl zauważył, że "w ciągu ponad 400 lat podejmowane były próby doprowadzenia do rozłamu, do rozbicia Rosyjskiego Świata, wielkiej rosyjskiej cywilizacji, która wyszła z kijowskiej chrzcielnicy i rozprzestrzeniła się na wielkich obszarach Eurazji".
Cerkiew prawosławna na Ukrainie jest podzielona ze względów historycznych. Najwięcej wiernych ma ukraińska Cerkiew prawosławna Patriarchatu Moskiewskiego. Posługę pełnią też ukraińska Cerkiew prawosławna Patriarchatu Kijowskiego i Ukraińska Autokefaliczna Cerkiew Prawosławna. Obie nie uznają zwierzchnictwa Moskwy. Obie nie są też uznawane przez Kościoły prawosławne w świecie za kanoniczne.

18:30

Analityk Roland Paszkiewicz, szef działu analiz CDM Pekao SA o "głodzeniu rosyjskiego niedźwiedzia". (Wideo: TVN24/x-news)

18:19

Koła gospodarcze w Niemczech poparły politykę rządu Angeli Merkel w sprawie konfliktu na Krymie. Niemieccy przedsiębiorcy obawiają się co prawda negatywnych skutków sankcji wobec Rosji, ale przyznają, że restrykcje mogą okazać się nieuniknione.
Prezes Federalnego Związku Niemieckiego Przemysłu Ulrich Grillo powiedział, że ewentualne sankcje będą miały negatywne skutki zarówno dla Rosji jak i dla Niemiec Ale prawo międzynarodowe ma pierwszeństwo i jeżeli jest łamane, to trzeba wprowadzić restrykcje. Grillo dodał, że wierzy, iż niemiecki rząd podejdzie do decyzji w tej sprawie z umiarem.
Eksperci szacują, że handel z Rosją tworzy w Niemczech około 400 tysięcy miejsc pracy. Obroty handlowe obu krajów sięgają 80 miliardów euro. W Rosji działa blisko 6 tysięcy niemieckich firm. W ostatnich tygodniach przedstawiciele kół gospodarczych wielokrotnie ostrzegali przed skutkami sankcji dla niemieckiej gospodarki.

18:15

Ukraińscy muzycy, Iwan Lenio i Wołodymyr Szerstiuk z zespołu "Kozak System” dziękują Polsce za wsparcie dla ich kraju. Mówią o wrogiej propagandzie w Rosji, przedstawiającej protestujących na Ukrainie jako nacjonalistów. Odwołali swoje koncerty w Federacji Rosyjskiej.

(Agencja TVN/x-news)

17:57

Niedzielne referendum na Krymie jest niezgodne z ukraińską konstytucją. Taką decyzję wydał kijowski Trybunał Konstytucyjny. Oznacza to, że decyzja krymskiej Rady na temat plebiscytu traci ważność.

Działalność wszystkich komisji od głównej do dzielnicowych, które zajmują się przygotowaniem referendum powinna zostać wstrzymana. Parlament Autonomii powinien także przestać finansować głosowanie. Gotowe karty wyborcze i materiały agitacyjne powinny zostać zniszczone. Decyzja Trybunału jest ostateczna.
Wątpliwe jest, czy wykonają ją krymskie samozwańcze władze ponieważ nie uznają one zwierzchnictwa Kijowa i zapewne i tak zorganizują one w niedzielę referendum. Centralna Komisja Wyborcza zamknęła im dostęp do list wyborców, ale zapowiadają one, że skorzystają z tych z poprzednich wyborów. Przebiegu głosowania nie będą śledzić zagraniczni obserwatorzy, poza rosyjskimi. Wynik referendum zapewne zostanie uznany tylko przez Moskwę ponieważ Zachód już zapowiedział, że głosowania nie uzna.
We wtorek ukraińska Rada Najwyższa zagroziła rozwiązaniem parlamentu Krymu jeżeli do środy nie odwoła swojej decyzji o organizacji w niedzielę referendum. Deputowani jakoby czekali tylko na decyzję Trybunału Konstytucyjnego. W sobotę odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Rady Najwyższej - niewykluczone, że deputowani zajmą się tą kwestią.

17:44

Z okazji 200 rocznicy urodzin ukraińskiego wieszcza narodowego Tarasa Szewczenki polscy dyplomaci z Ambasady RP w Kijowie recytują jego wiersze.

W swej twórczości Szewczenko opowiadał się za Ukrainą wolną i niezależną, a za swoje przekonania został skazany przez carską Rosję na 10 lat zesłania.
Poeta urodził się 9 marca 1814 roku we wsi Moryńce w guberni kijowskiej, zmarł 10 marca 1861 roku w Petersburgu. Debiutował tomikiem "Kobziarz" (1840), a do jego najwybitniejszych dzieł należą poematy "Kaukaz", "Heretyk" czy "Hajdamacy".

17:43

Wyniki referendum na Krymie są łatwe do przewidzenia - o tym mówił w Trójce specjalny wysłannik Polskiego Radia do Sewastopola, Michał Żakowski. >>>

17: 30

Sekretarz stanu USA John Kerry po rozmowach z szefem rosyjskiego MSZ Siergiejem Ławrowem mówi, że Biały Dom nie uzna referendum na Krymie. Stwierdził, że Waszyngton jest zaniepokojony obecnością wojsk Rosji na Krymie, a także wżdłuż granic Ukrainy.

Ławrow miał zakomunikować Kerry'emu, że Władimir Putin nie będzie podejmował żadnych decyzji w kwestii Krymu do czasu referendum.

(CNN Newsource/x-news)

17:19

Lista osób objętych sankcjami UE w związku z kryzysem na Krymie może być gotowa dopiero w niedzielę wieczorem, po referendum w sprawie przyłączenia półwyspu do Rosji - twierdzą unijni dyplomaci. Sankcje mają dotknąć separatystów z Krymu oraz grupę Rosjan.
Według dyplomatów trwające od początku tygodnia prace nad sankcjami wizowymi i finansowymi wobec osób odpowiedzialnych za naruszenie suwerenności i integralności Ukrainy prowadzone są na podstawie listy, zawierającej ponad 120 nazwisk i przygotowanej przez placówki UE na Ukrainie i w Moskwie.
Decyzję w sprawie wprowadzenia sankcji mają podjąć ministrowie spraw zagranicznych państw UE na spotkaniu w Brukseli już w najbliższy poniedziałek, czyli dzień po planowanym na niedzielę referendum w sprawie przyłączenia należącego do Ukrainy Półwyspu Krymskiego do Federacji Rosyjskiej.
Na niedzielę wieczorem zaplanowano dodatkowe spotkanie ambasadorów państw UE, którzy mają przygotować decyzje ministrów, w tym "czarną listę".

17:16

Nieodpowiedzialnym i cynicznym nazwało w piątek ukraińskie MSZ oświadczenie Rosji w sprawie wydarzeń w Doniecku, gdzie dzień wcześniej doszło do krwawych starć między uczestnikami prorosyjskiego wiecu a zwolennikami jedności Ukrainy.
Władze Doniecka potwierdziły, że w wyniku zamieszek zmarła jedna osoba, a kilkadziesiąt zostało rannych. Media pisały wcześniej o dwóch, a nawet trzech o ofiarach śmiertelnych.
- Dzisiejsze oświadczenie MSZ Federacji Rosyjskiej, w którym próbuje ona przerzucić odpowiedzialność za tę tragedię na władze ukraińskie, poraża swym cynizmem i brakiem odpowiedzialności - powiedział rzecznik ukraińskiej dyplomacji Jewhen Perebyjnis.
Jak podkreślił rzecznik ukraińskiej dyplomacji Jewhen Perebyjnis, starcia w Doniecku zostały sprowokowane w chwili, gdy większość ludzi uczestniczących w demonstracji na rzecz jedności Ukrainy opuściła plac, na którym odbywała się demonstracja.
- Dlatego też oczywiste jest, że prowokacja była zaplanowana i jest bezpośrednio związana z destrukcyjnymi działaniami obywateli Rosji oraz niektórych prorosyjskich organizacji społecznych, których przedstawiciele przyjeżdżają do naszego

16:49

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow potwierdził w piątek po rozmowie z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym, że różnice między Rosją a Zachodem w sprawie Ukrainy wciąż istnieją.

- Krym znaczy dla nas więcej niż Falklandy dla Wielkiej Brytanii - stwierdził Ławrow.

Szef MSZ Federacji Rosyjskiej powiedział, że Rosja nie potrzebuje żadnych międzynarodowych struktur do mediacji z Ukrainą. Zapewniał, że Rosja nie planuje wkroczyć na wschodnią Ukrainę. Więcej >>>

16:48

Proces wchodzenia Krymu w skład Federacji Rosyjskiej zajmie do roku - oświadczył premier krymskiej autonomii Siergiej Aksjonow na konferencji prasowej w Symferopolu. Odrzucił przy tym ewentualność, by Krym mógł stać się niepodległym państwem. - Myślę, że okres przejściowy potrwa do roku. Potem będziemy już mogli w pełni uczestniczyć we wszystkich procesach i korzystać z ulg Federacji Rosyjskiej - oświadczył Aksjonow.  Pytany o możliwość "abchaskiego wariantu" na Krymie oznajmił: "Nie, nie będziemy niepodlegli. Uważamy obecnie - ja osobiście uważam - że Krym powinien wejść w skład Rosji jako podmiot Federacji Rosyjskiej".
Aksjonow odrzucił również możliwość dialogu władz krymskich z władzami w Kijowie, dopóki nie zostaną przeprowadzone wybory prezydenckie na Ukrainie. - Nie omawiamy z Kijowem kwestii oddzielenia się. A jeśli coś będziemy omawiać, to tylko z ponownie wybranym rządem lub prezydentem - oświadczył.

16:40

Trybunał Konstytucyjny Ukrainy: referendum na Krymie i decyzja o jego wejściu do Rosji niekonstytucyjne.

16:35

Zakończyło się spotkanie Kerry-Ławrow w Londynie. Szef MSZ Rosji przemawia na konferencji prasowej.

16:25

-  Nie wchodźcie na wschodnią Ukrainę - minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski ponowił apel do władz rosyjskich. MSZ Federacji Rosyjskiej oświadczyło w piątek, że ma "prawo do obrony swoich rodaków na Ukrainie”.

16:20

Prezydent USA Barack Obama powiedział w piątek, że wciąż ma nadzieję na dyplomatyczne rozwiązanie kryzysu w związku z Krymem. Przestrzegł przed konsekwencjami dla Rosji, jeśli ta droga zawiedzie.
Obama wypowiedział się w Białym Domu, gdy tymczasem sekretarz stanu John Kerry jest w Londynie na rozmowach z rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem.

16:10

Spotkanie amerykańskiego sekretarza stanu Johna Kerry'ego z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem przedłużyło się znacznie poza przewidziany czas. Jeszcze przed rozmowami w Londynie, obaj nie kryli, że w sprawie Krymu i Ukrainy dzielą ich poważne różnice zdań.

15:42

Mimo zabiegów obu stron: Rosji i Zachodu, aby w ukraińskim kryzysie Chiny poparły ich stanowisko, Pekin zajmuje postawę dwuznaczną. Jednak na dłuższą metę będzie się solidaryzował z Rosją, a ewentualna nowa zimna wojna jeszcze bardziej zbliży do siebie oba mocarstwa.

15:40

W najbliższym czasie na Ukrainie może dochodzić do prowokacji - ostrzega premier Donald Tusk. Szef rządu mówił o tym w kontekście środowych zamieszek w Doniecku, gdzie były co najmniej 2 ofiary śmiertelne.

Powiedział, że "wydarzenia w Doniecku mogą być zapowiedzią dramatu na jeszcze większą skalę niż do tej pory". Jak premier dodał, "otrzymujemy sygnały, że na terenie Ukrainy w najbliższych dniach czy godzinach może dochodzić do jeszcze większych prowokacji".

15:08

Rosyjski Komitet Śledczy poinformował w piątek, że wszczął śledztwo wobec lidera ukraińskiej nacjonalistycznej partii Swoboda Ołeha Tiahnyboka. Rzecznik komitetu Władimir Markin powiedział, że Tiahnybok walczył w latach 90. w Czeczenii po stronie separatystów. Sprawa przeciwko Tiahnybokowi dotyczy "utworzenia zbrojnej bandy" - podał Komitet Śledczy.
Obok lidera Swobody śledztwo obejmuje także działaczy głośnej w latach 90. na Ukrainie nacjonalistycznej partii UNA-UNSO (Ukraińskie Zgromadzenie Narodowe-Ukraińska Narodowa Samoobrona). Według Markina w toku śledztwa dotyczącego starć oddziałów czeczeńskich komendantów: Szamila Basajewa i Chattaba z żołnierzami armii rosyjskiej na terytorium Czeczenii zebrano zeznania o tym, że organizowane były grupy złożone z działaczy UNA-UNSO. Miały one w latach 1994-1995 brać udział w walkach z siłami rosyjskimi po stronie czeczeńskiej. Rosyjscy śledczy uważają, że w skład grupy wchodził m.in. Tiahnybok, a kierował nią ówczesny szef UNA-UNSO Dmytro Korczyński.
UNA-UNSO powstała na początku lat 90.; jest znana z poglądów antyrosyjskich, a we Lwowie organizowała akcje o wydźwięku antypolskim. Członkowie paramilitarnego skrzydła UNA-UNSO uczestniczyli w konfliktach zbrojnych na obszarze b. ZSRR, m.in. w Czeczenii, Naddniestrzu i Abchazji. W wyborach z 2012 r. na Ukrainie partia uzyskała zaledwie 0,08 proc. głosów.

15:02

Rosyjscy dziennikarze alarmują, że w ich kraju nie ma już prawie wiarygodnych źródeł informacji. W opinii obrońców praw człowieka i dziennikarskich stowarzyszeń, Kreml kontroluje niemal cały przekaz. Państwowe stacje radiowe i telewizyjne przedstawiają tylko punkt widzenia władz, a materiały reporterskie opatrywane są odpowiednimi komentarzami. W programach informacyjnych pojawiają się reportaże śledcze, kompromitujące tych, którzy mają inne zdanie niż oficjalne stanowisko władz.- Wydaje nam się, że liczba niezależnych źródeł informacji jest już bliska zeru i wkrótce nie będzie czego słuchać, co czytać i oglądać - tak prezenterzy internetowej telewizji "Deszcz" scharakteryzowali obecną sytuację na rosyjskim rynku medialnym. Przypomnieli, że decyzją Władimira Putina połączono państwowe media w jeden holding, którego głównym zadaniem ma być prezentowanie stanowiska rosyjskich władz.

Władze blokują lub ograniczają dostęp do portali internetowych, a poprzez naciski na właścicieli zmieniają szefów gazet i rozgłośni. Obrońcy praw człowieka twierdzą, że w ponad 20-letniej historii Rosji jeszcze nigdy nie było tak źle.

14:25

Dwie czarne listy? Unia Europejska może zdecydować się na stopniowanie sankcji - pisze korespondentka Polskiego Radia z Brukseli. Więcej >>>

14:20

Zastępca sekretarza generalnego ONZ Ivan Szimonović ocenił, że na wschodzie Ukrainy nie dochodzi do masowych naruszeń praw ludności rosyjskojęzycznej. Jak mówił w piątek na konferencji prasowej w Kijowie, poszczególne incydenty nie mają systemowego charakteru.

14:17

Obywatele Mołdawii, którzy mają paszporty biometryczne, już w maju będą mogli podróżować do UE bez wiz. W piątek państwa Unii zaakceptowały odpowiednią zmianę rozporządzenia w tej sprawie.

14:15
Ewentualne wprowadzenie przez UE sankcji wizowych wobec szefa państwowego rosyjskiego koncernu energetycznego Rosnieft Igora Sieczyna byłoby "głupie". Zaszkodziłoby zachodnim partnerom firmy bardziej niż samemu Rosnieftowi - powiedział rzecznik firmy Michaił Leontiew. - To głupie, małostkowe, to wręcz sabotaż wobec samych siebie. Myślę, że to głównie dotknie partnerów biznesowych Rosnieftu na Zachodzie - oświadczył.

14:12

Rosja poczuwa się do odpowiedzialności za życie rodaków i współobywateli na Ukrainie; zastrzega też sobie prawo do wzięcia ludzi w obronę - oświadczyło w piątek MSZ Federacji Rosyjskiej, komentując czwartkowe wydarzenia w Doniecku.

14.01

Rosja wszczęła dochodzenie przeciwko liderowi ukraińskiej partii Swoboda - Ołehowi Tiahnybokowi. Sprawa dotyczy rzekomego udziału Tiahnyboka w walkach przeciwko rosyjskiej armii podczas wojny w Czeczenii w latach 1994-1995. O dochodzeniu poinformował agencję RIA Novosti Władimir Markin, rzecznik rosyjskiego Komitetu Śledczego.

13.25

Ukraina złożyła skargę przeciwko Rosji w Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu. Zarzuca jej naruszenie Europejskiej Konwencji i wnioskuje o zastosowanie środków tymczasowych.

12.54

500 członków ochotniczej Samoobrony Majdanu wstąpiło do nowo powołanej Gwardii Narodowej Ukrainy i rozpoczęło szkolenie bojowe na jednym z poligonów w okolicach Kijowa.

12.48

Amerykański wiceprezydent Joe Biden ma przylecieć do Polski z krótką wizytą - dowiedziało się Polskie Radio. Wizyta ma związek z sytuacją na Ukrainie.

Czytaj więcej >>>

12.36

Rosja może odpowiedzieć na sankcje gospodarcze ze strony Zachodu rozszerzeniem kontaktów handlowych z Chinami i krajami Azji Południowo-Wschodniej - informuje dziennik "Wiedomosti".

12.27

W reakcji na referendum na Krymie Unia Europejska i Stany Zjednoczone zakażą wjazdu na swoje terytorium co najmniej trzynastu wpływowym rosyjskim politykom i biznesmenom. Tak podaje na swoich stronach internetowych niemiecki dziennik "Bild". Sankcje mają objąć osoby z bliskiego otoczenia prezydenta Władimira Putina

12.09

Na dwa dni przed referendum na Krymie coraz więcej kłopotów. W bankomatach skończyła się gotówka a poczta nie wysyła przesyłek.

12.04

Misja Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie na Ukrainę musi być uzgodniona z przywódcami wszystkich regionów, do których ma być wysłana - podało w piątek rosyjskie MSZ. Potwierdziło, że Rosja poparła mandat dla misji obserwatorów na Ukrainie.

12.01

W 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku wylądowało, 14 bm. kolejne sześć samolotów F-16 z grupy myśliwców, które w związku z sytuacją na Ukrainie wysłały do Polski Stany Zjednoczone.

fot.
Fot. PAP/Grzegorz Michałowski

 

11.45

Rosja uznaje swoją odpowiedzialność za życie rodaków i współobywateli na Ukrainie i pozostawia sobie prawo do wzięcia ludzi w obronę - poinformowało MSZ Rosji.

11.37

Rosyjskie myśliwce odrzutowe i śmigłowce rozpoczęły loty ćwiczebne w okolicach Cypru - poinformował rzecznik marynarki wojennej Rosji.

Czytaj więcej >>>

11.25

John Kerry i Siergiej Ławrow zasiedli do stołu rozmów. Szefowie dyplomacji Stanów Zjednoczonych i Rosji rozmawiają w Londynie o sytuacji na Ukrainie.

10.53

Z rosyjskiego okrętu wojennego w zatoce obok Sewastopola na Krymie w piątek rano wyładowano ciężarówki i co najmniej jeden transporter opancerzony - poinformowała agencja Reutera. Na ląd zeszli też rosyjscy żołnierze.

10.39

- Referendum na Krymie będzie sprawdzianem rosyjskich intencji - uważa były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Źródło: TVN24/x-news

10.10

Dziennik "Sueddeutsche Zeitung" broni dotychczasowej polityki Niemiec wobec kryzysu na Krymie. Zdaniem komentatora gazety, po fazie pogróżek musi jednak nastąpić zdecydowana reakcja w postaci sankcji dla Moskwy.

09.55

- Rosja po referendum na Krymie zapewne uzna jego niepodległość bez włączania go w skład Federacji Rosyjskiej, ale będzie to stan tymczasowy i do inkorporacji dojdzie w ciągu 1-2 lat - uważa Sławomir Dębski z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

09.36

Kryzys krymski i zapowiadane przez UE sankcje budzą niepokój w obwodzie kaliningradzkim - pisze w piątek rosyjska "Niezawisimaja Gazieta". Według niej władze regionu analizują sytuację pod kątem hipotetycznej blokady.

09.18

Rosyjskie MSZ jest oburzone dyskryminowanie rosyjskich dziennikarzy. Dyplomaci dali temu wyraz w kolejnym oświadczeniu, opublikowanym na stronach internetowych resortu. Chodzi o niewpuszczenie przedstawicieli rosyjskich mediów na wspólną konferencję prasową prezydenta USA i premiera Ukrainy.

Czytaj więcej >>>

09.00
Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk podczas wizyty w Nowym Jorku (USA) odśpiewał hymn z zebranymi na wiecu ukraińskimi imigrantami:
x-news.pl, CNN
08.42
Czarne chmury nad umową stowarzyszeniową UE-Ukraina. Według specjalistów podpisanie tylko części umowy - w tym przypadku politycznej - jest niemożliwe bez renegocjacji całego dokumentu.

Czytaj więcej >>>
08.19

Przywódca Tatarów krymskich Mustafa Dżemilew wezwał do bojkotu niedzielnego referendum w sprawie przyłączenia Półwyspu Krymskiego do Federacji Rosyjskiej. Zwrócił się do NATO z prośbą o interwencję, zanim - jak to ujął - "dojdzie do masakry".
Czytaj więcej >>>
07.56

"Rossijskaja Gazieta" ostrzega mieszkańców Krymu przed prowokacjami. Ich autorami mają być ukraińscy nacjonaliści. Oskarża też władze w Kijowie o wywieranie presji na mieszkańców półwyspu, którzy w niedzielę mają wziąć udział w referendum.

07.43

- Szanse, by Rosja odpowiedziała za zbrodnię agresji na ukraińskim Krymie przed międzynarodowymi sądami, są znikome, obecnie wręcz nie istnieją - mówią PAP eksperci prawa międzynarodowego. Rada Bezpieczeństwa ONZ jest zablokowana. Pozostają więc sankcje UE i USA.

07.28

- Po referendum na Krymie Rosja będzie się starała zdestabilizować sytuację we wschodnich i południowych obwodach Ukrainy i doprowadzić do zmiany proeuropejskiego kursu władz kraju - ocenił w rozmowie z PAP ukraiński politolog i dziennikarz Witalij Portnikow.

07.11

- Scenariusz aneksji Krymu przez Rosję staje się coraz bardziej prawdopodobny, a zdecydowanej reakcji świata, mimo bezprawności krymskiego referendum, nie należy się spodziewać. Krym jest punktem wyjścia do dalszej destabilizacji Ukrainy - mówi analityk Ośrodka Studiów Wschodnich Szymon Kardaś.

06.57

Arsenij Jaceniuk zadeklarował, że nadal wierzy w pokojowe rozwiązanie konfliktu z Rosją. Podczas wystąpienia na forum Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych premier Ukrainy wezwał Moskwę do dialogu. Wystąpienie w ONZ było ostatnim punktem wizyty Jaceniuka w USA.

06.53

Film ze starć w Doniecku.

Źródło: TVN24/x-news

06.45

Z inicjatywy prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy sekretarz stanu John Kerry ma się spotkać w piątek w Londynie z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem. Tematem rozmów ma być rozwiązanie konfliktu na Ukrainie.

Czytaj więcej >>>

06.40

Do dwóch, a według niektórych mediów do trzech wzrosła liczba ofiar śmiertelnych czwartkowych starć między uczestnikami prorosyjskiego wiecu w centrum Doniecka na wschodniej Ukrainie a manifestantami na rzecz jedności tego kraju.

06.30

Mieszkańcy Krymu głosują w niedzielę w referendum sprawie przyłączenia półwyspu do Rosji. Ogłoszony zaledwie 3 tygodnie wcześniej plebiscyt jest na Zachodzie uznawany za nielegalny, ale rosyjska Duma już zapowiedziała, że uszanuje jego wyniki.

'' PAP/IAR/polskieradio.pl/aj,  agkm

Komentarze5
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
12345672014-03-15 05:01 Zgłoś
Brawo Amerykanie. Wyslijcie wiecej dromow dozbroicie w ten sposob Putina. Ciekawe czy rakiety tez beda przechwytywane? A moze przekierowywane? Nie wyglada mi to zachwycajaco.
szeleszczyciel2014-03-14 16:42 Zgłoś
Użytkownik KKJ napisał
Historia lubi się powtarzać, Hitlerowi też Anglia pomogła rozwinąć skrzydła poświęcając "w imię pokoju" Czechosłowację. Media jakoś podejrzanie milczą o podpisanej niedawno przez niejakiego Bronisława K. ustawie o bratniej pomocy pozwalającej wojskom rosyjskim na przekroczenie polskiej granicy i "niesienie pomocy".
Ciekawe! Proszę, rozwiń to! Na "media" nie można liczyć całkowicie, bo one są zawsze mniej lub bardziej zależne. Pisz Ty, póki jeszcze wolno!
szeleszczyciel2014-03-14 16:25 Zgłoś
O, zmienili zdjęcie! Już nie ma banderowcy z SS-Galizien na zdjęciu.
KKJ2014-03-14 12:35 Zgłoś
Historia lubi się powtarzać, Hitlerowi też Anglia pomogła rozwinąć skrzydła poświęcając "w imię pokoju" Czechosłowację. Media jakoś podejrzanie milczą o podpisanej niedawno przez niejakiego Bronisława K. ustawie o bratniej pomocy pozwalającej wojskom rosyjskim na przekroczenie polskiej granicy i "niesienie pomocy".
szeleszczyciel2014-03-14 08:27 Zgłoś
Jeden ma kurtkę Bundeswehry... Dziadek był w SS-Galizien?

Czytaj także

13.03.2014 Rosyjskie wojsko przy granicy z Ukrainą. O krok od wojny [relacja]

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2014 22:50
Rosjanie w ostatnich godzinach rozpoczęli kolejne ćwiczenia wojskowe w pobliżu granicy z Ukrainą. Według Reutersa Moskwa skoncentrowała przy granicy z Ukrainą około 8.5 tys. żołnierzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosyjski pokaz siły na kilka dni przed referendum na Krymie (analiza)

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2014 22:00
W atmosferze ostrej promoskiewskiej propagandy i w cieniu wojskowych manewrów Rosji przy granicy lądowej z Ukrainą, Krym przygotowuje się do niedzielnego referendum. W Doniecku zamieszki. Analitycy Ośrodka Studiów Wschodnich uważają, że prawdopodobne jest przygotowanie armii rosyjskiej do przeniesienia działań z Krymu do południowych i wschodnich obwodów Ukrainy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja: gotowość bojowa wojsk! Będzie wojna?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2014 23:53
Rosja prowadzi manewry wojskowe na dużą skalę. Ukraina i świat apelują do Kremla o wycofanie żołnierzy z Krymu do koszarów i baz.
rozwiń zwiń