Zaginięcie Boeinga 777. "Ktoś rozmyślnie skierował samolot na inny kurs"

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2014 11:54
Dane z radarów wojskowych sugerują, że zaginiona maszyna linii Malaysia Airlines celowo obrała kierunek nad Półwyspem Malajskim ku archipelagowi Andamanów - dowiedziała się agencja Reutera.
Audio
  • Teren poszukiwań samolotu Malaysia Airlines zostanie rozszerzony? Relacja Tomasza Sajewicza z Pekinu (IAR)
Ratownicy pokazują na mapie rejon, w którym zniknął samolot
Ratownicy pokazują na mapie rejon, w którym zniknął samolotFoto: PAP/EPA/HOTLI SIMANJUNTAK

Andamany to archipelag położony na Oceanie Indyjskim. To przeciwny kierunek do tego, w którym miała lecieć maszyna (Pekin).
Jak podaje Reuters, niezidentyfikowany samolot leciał trasą między dwoma punktami nawigacyjnymi w chwili, gdy po raz ostatni został uchwycony przez radary wojskowe na północno-zachodnim wybrzeżu Malezji. Śledczy uważają obecnie, że był to zaginiony Boeing 777.
W rezultacie, jak dodaje agencja, nasilono poszukiwania w rejonie Morza Andamańskiego i Oceanu Indyjskiego. Malezja zwróciła się o nieprzetworzone dane z radarów do sąsiednich krajów: Tajlandii, Indonezji i Indii, które mają bazę lotniczą na Andamanach.
Jak powiedział wyższy rangą anonimowy przedstawiciel policji malezyjskiej, śledczy koncentrują się na teorii, że ktoś, kto umie pilotować, rozmyślnie skierował samolot na inny kurs. - Możemy powiedzieć, że badamy sabotaż z prawdopodobnym porwaniem - przyznał.

Wcześniej szef malezyjskiego lotnictwa Azharuddin Abdul Rahman potwierdził, że pięcioro pasażerów lotu MH370, którzy przeszli przez odprawę, nie pojawiło się na pokładzie maszyny. Ich bagaże - zgodnie z prawem lotniczym - usunięto jednak z pokładu. Nie zawierały żadnych zakazanych przedmiotów lub substancji.

Na pokładzie mieli się za to znaleźć dwaj pasażerowie, którzy przeszli odprawę posługując się skradzionymi europejskimi paszportami.

Zniknął z radarów

Boeing 777 należący do Malaysia Airlines wyleciał do Pekinu ze stolicy Malezji Kuala Lumpur w sobotę. Godzinę po starcie zniknął z cywilnych radarów nad Morzem Południowochińskim między Malezją a Wietnamem. Mimo zlokalizowania na morzu plam paliwa, nie odnaleziono śladów maszyny. Samolot nie wysłał sygnału SOS.

Fachowcy twierdzą, że już po zaginięciu satelity odbierały impulsy elektroniczne wysyłane automatycznie z pokładu Boeinga 777. Takie impulsy przekazywane są mniej więcej co godzinę. Satelity miały wychwycić pięć sygnałów. Ich emisja oznacza też, że maszyna mogła komunikować się z satelitami i miała włączone systemy monitorowania pracy. 
Z informacji do jakich dotarła agencja Reutera wynika, że przechwycone przez satelity sygnały nie pozwoliły na zlokalizowanie maszyny, ani określenie kierunku jej lotu. Anonimowi rozmówcy Reutera podkreślają, że nie można nawet wyrokować, czy samolot znajdował się w powietrzu kiedy wysyłał sygnały elektroniczne.
W czwartek "Wall Street Journal" podał, że według podejrzeń amerykańskich śledczych Boeing 777 mógł lecieć po utracie kontaktu z kontrolerami lotów jeszcze przez cztery godziny. Jednak minister transportu Malezji Hishammuddin Hussein uznał, że te doniesienia są fałszywe.
Na pokładzie boeinga było 239 osób.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk

''

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zaginięcie Boeinga 777. Słychać sygnał w telefonach pasażerów

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2014 10:55
Ojciec Chińczyka, który był na pokładzie zaginionego Boeinga 777, słyszał sygnał w jego telefonie komórkowym. - Czas ucieka, musicie szukać ludzi! - krzyczał 50-latek na konferencji prasowej przedstawicieli Malaysia Airlines w Pekinie, zorganizowanej dla krewnych pasażerów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaginiony Boeing 777 leciał długo po zniknięciu z radarów?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2014 12:20
Amerykańscy śledczy badający zniknięcie samolotu Malaysia Airlines z 239 osobami na pokładzie podejrzewają, że po utracie kontaktu z kontrolerami lotów maszyna leciała przez kolejne cztery godziny - podał dziennik "Wall Street Journal".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaginięcie Boeinga 777. USA mają nowy plan

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2014 10:06
Biały Dom rozważa rozszerzenie poszukiwań maszyny, która prawie tydzień temu "rozpłynęła się w powietrzu" niedługo po starcie, na obszar Oceanu Indyjskiego.
rozwiń zwiń