X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Pierwsze śmiertelne ofiary zbrojnych incydentów konfliktu na Krymie

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2014 23:33
Wieczorem w Symferopolu został zastrzelony członek prorosyjskiej milicji. Wcześniej, w szturmie na jednostkę wojskową w tym samym mieście, zginął ukraiński żołnierz.
Audio
  • Moskwa nie komentuje strzelanin na Krymie.Korespondencja Macieja Jastrzebskiego (IAR)
Jeden z posterunków wojsk ukraińskich na granicy Krymu i obwodu Chersońskiego
Jeden z posterunków wojsk ukraińskich na granicy Krymu i obwodu Chersońskiego Foto: PAP/EPA/IVAN BOBERSKYY

Ministerstwo Obrony Ukrainy zezwoliło ukraińskim żołnierzom na Krymie na użycie broni. Decyzja taka została wydana po zastrzeleniu ukraińskiego żołnierza w Symferopolu.

W czasie szturmu rosyjskich wojskowych na koszary ukraińskiej armii w Symferopolu został zabity ukraiński żołnierz. Drugi został ranny. Pozostali żołnierze zostali zatrzymani i rozbrojeni. Według informacji ukraińskich mediów zabrano im też dokumenty i pieniądze.

Jak poinformował przedstawiciel ukraińskiego ministerstwa obrony na półwyspie Władysław Selezniow, zastrzelony żołnierz ukraiński to sierżant, który ochraniał parking jednostki w Symferopolu. Podczas strzelaniny ranny został także kapitan z tej jednostki; odwieziono go do szpitala.

Z kolei wieczorem, także w Symferopolu, zastrzelono członka prorosyjskiej milicji. - Na ulicy Kubańskiej z okna jednego z budynków otworzono ogień, prawdopodobnie z karabinu snajperskiego. Według wstępnych danych zabity został jeden z członków samoobrony, a jeszcze jeden został ranny - powiedział cytowany przez agencję Kryminform anonimowy przedstawiciel milicji. Na razie nie ma informacji, kto zaatakował patrol tzw. Samoobrony Krymu.

Agencje poinformowały, że późnym wieczorem rosyjscy żołnierze zablokowali budynek w Symferopolu, w którym mieszkają rodziny ukraińskich wojskowych. Budynek otoczyło kilkudziesięciu uzbrojonych żołnierzy. Znajdujące się wewnątrz osoby nie mogą wyjść. Nikt nie jest też wpuszczany do środka.

Reakcja Ukrainy

Po tych wydarzeniach premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk powiedział, że stosunki rosyjsko-ukraińskie wkraczają ze sfery politycznej w militarną.

 

Arsenij Jaceniuk o konflikcie na Krymie. 5 kanal/x-news.

Premier Jaceniuk dodał, że należy natychmiast utworzyć międzynarodową komisję, by zapobiec dalszemu rozlewowi krwi.  Dlatego ukraiński minister obrony ma w tej sprawie skontaktować się z szefami tych resortów z Rosji, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow podkreślił, że cała odpowiedzialność za sytuację na Krymie spoczywa na Rosji, przede wszystkim na Władimirze Putinie.

Wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Danyło Łubkiwski mówił w rozmowie z telewizją BBC, że Rosja chce doprowadzić do eskalacji starć na Krymie. - Nie uznajemy tego jawnego aktu agresji. Potępiamy wszelkie próby eskalacji konfliktu, dlatego liczymy na solidarność całego świata z Ukrainą, poszanowanie jej integralności terytorialnej i granic - powiedział Łubkiwski. Dodał, że nie chodzi tylko o Ukrainę ani Krym, lecz o Europę i cały świat. - XIX-wieczna logika już nie przystoi w dzisiejszym świecie - dodał.

Wiceminister Łubkiwski potępił też decyzję o aneksji Krymu, którą de facto podjęła Rosja. Dodał, że ciągle liczy na reakcję świata. Zaznaczył, że logika Putina przyłączającego Krym do Rosji, który mówi, "mieliśmy do tego prawo"m jest nie do przyjęcia w społeczności międzynarodowej - Prezydent Putin podważył ład światowy, nasza odpowiedź powinna być zdecydowana. Takie prowadzenie polityki to droga donikąd - powiedział Łubkiwski.

Władimir Putin podpisał we wtorek z władzami Republiki Krymskiej porozumienie o włączenie tych ziem do Federacji Rosyjskiej. Do najbliższej soboty miał trwać rozejm między Rosją a Ukrainą na Krymie - żadne obiekty wojskowe nie mogły stać się obiektem ataku żadnej ze stron.

O sytuacji na Ukrainie - tu czytaj więcej>>>

mc

''

Zobacz więcej na temat: Krym Rosja Ukraina
Komentarze1
aby dodać komentarz
szeleszczyciel2014-03-18 22:42 Zgłoś
...

Czytaj także

Strzały na Krymie. Ukraina szykuje się do wojny? [relacja]

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2014 22:40
Ministerstwo Obrony Ukrainy zezwoliło swoim żołnierzom na Krymie na użycie broni. To odpowiedź Kijowa na doniesienia o strzelaninie, do jakiej doszło na półwyspie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jeśli Rosja poprzestanie na aneksji Krymu to Zachód nie zaostrzy sankcji? (analiza)

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2014 22:20
Komentatorzy zastanawiają się, czy właśnie taki komunikat, choć nie wprost, Zachód wysłał na Kreml, po wcieleniu Krymu do Federacji Rosyjskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie żyje ukraiński żołnierz. To pierwsza śmiertelna ofiara konfliktu na Krymie.

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2014 22:50
Podczas szturmu rosyjskich żołnierzy na ukraińską jednostkę wojskową w Symferopolu na Krymie zastrzelony został wojskowy sił zbrojnych Ukrainy - poinformował przedstawiciel ukraińskiego ministerstwa obrony na półwyspie Władysław Selezniow.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krym przyjął orędzie Putina z radością

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2014 17:00
Prezydent Rosji Władimir Putin polecił organom państwa rozpocząć procedurę włączenia Krymu do Rosji. Ogłosił to w trakcie wygłoszonego na Kremlu przesłania do Zgromadzenia Federalnego. - Krym przyjął orędzie Putina z entuzjazmem - mówi wysłannik Polskiego Radia na Ukrainie, Michał Żakowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosjanie kpią z sankcji, bo się na nie przygotowali?

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2014 17:47
Po tym jak Władimir Putin ogłosił przyłączenie Krymu do Rosji Unia Europejska i Stany Zjednoczone zagroziły m.in. zamrożeniem zagranicznych kont osób odpowiedzialnych za taki rozwój sytuacji. Jednak skuteczność sankcji jest wątpliwa, bo - jak tłumaczy Maciej Jastrzębski - Rosjanie mogli się już na to przygotować.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Symferopolu zastrzelono członka prorosyjskiej milicji

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2014 18:26
Jak twierdzi agencja Kryminform, jeden z członków rosyjskiej samoobrony Krymu zginął a drugi został ranny.
rozwiń zwiń