Gwinea: rozprzestrzenia się wirus Ebola

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2014 18:18
To jedna z najgroźniejszych dla człowieka chorób. Szanse na wyleczenie ma niewielu. Jej śmiertelność sięga 90 procent.
Do tej pory, w Gwinei gorączka krwotoczna spowodowała śmierć 59 osób
Do tej pory, w Gwinei gorączka krwotoczna spowodowała śmierć 59 osóbFoto: EPA/KIM LUDBROOK

Epidemia gorączki krwotocznej wywołanej przez wirus Ebola dotarła do stolicy kraju Konakry. Wcześniej przypadki tej choroby odnotowano w trzech miejscach na południowym wschodzie kraju. Taką informację podał Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF.
W sobotę w Gwinei potwierdzono, że tajemnicza choroba, która zabiła dotąd 59 osób, to epidemia gorączki krwotocznej wywołanej przez wirus Ebola. Próbki pobrane od 12 chorych wysłano do francuskiego Lyonu. Tamtejsze laboratorium potwierdziło obecność wirusa Ebola w 6 przebadanych próbkach. Z 80 osób podejrzanych o zachorowanie na gorączkę krwotoczną wywołaną przez Ebolę, zmarły prawie trzy czwarte.
To pierwsze w historii przypadki zachorowań w Gwinei.

Większość przypadków kończy się śmiercią z wykrwawienia. Do zarażenia najczęściej dochodzi po bezpośrednim kontakcie z chorymi. Okres choroby trwa do ok. 2 tygodni (najszybszy przypadek śmierci nastąpił po 4 dniach), przy czym śmiertelność waha się w granicach 60 - 90 procent.

Pierwsze objawy gorączki krwotocznej przypominają objawy grypy - wysoka temperatura, bóle mięśni, biegunka. W miarę postępu chory zaczyna wymiotować, odczuwać bóle brzucha, klatki piersiowej oraz głowy, pojawia się wysypka. W szczytowej fazie choroby może dojść do obfitych krwawień z jam ciała oraz krwotoków wewnętrznych. Niejednokrotnie chory może nawet w tym czasie tracić przytomność i kontakt z otoczeniem a nawet doznawać zaburzeń psychicznych.

IAR/wikipedia.org/asop

''

Zobacz więcej na temat: Afryka medycyna zdrowie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Szpik na Szczyt" - pierwsza taka wyprawa na Kilimandżaro

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2014 07:00
15 stycznia wyruszyła pierwsza w historii Kilimandżaro wyprawa, w której wezmą udział osoby po przeszczepie szpiku, dawcy oraz grupa polskich lekarzy transplantologów. Radiowa Jedynka patronuje temu niezwykłemu przedsięwzięciu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przełomowe odkrycie w diagnozie Alzheimera. Możliwa wczesna diagnoza

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2014 11:45
Badanie krwi może pomóc w bardzo ważnej, wczesnej diagnozie choroby Alzheimera. O nowym teście amerykańscy naukowcy piszą na portalu tygodnika “Nature”.
rozwiń zwiń