X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ulmowie poświęcili życie by ratować Żydów. 70. rocznica niemieckiej zbrodni

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2014 21:50
W wsi Markowa na Podkarpaciu 24 marca 1944 roku niemieccy żandarmi zamordowali całą rodzinę Ulmów i ukrywanych przez nich Żydów.
Audio
  • Abp. Józef Michalik podkreśla, że o takich postawach jak rodziny Ulmów należy pamiętać. (IAR/G.Bochenek/Radio Rzeszów
  • Jak podkreśla jedna z mieszkanek wsi Markowa, postawa Ulmów budzi ogromny szacunek.(IAR/G.Bochenek/Radio Rzeszów)
Pomnik rodziny Ulmów i pozostałych ofiar zbrodni niemieckiej w Markowej
Pomnik rodziny Ulmów i pozostałych ofiar zbrodni niemieckiej w MarkowejFoto: PAP/EPA/Darek Delmanowicz

Zamordowani zostali ciężarna Wiktoria Ulma, jej mąż Józef i szóstka ich dzieci, z których najstarsza córka Stasia miała osiem lat. Niemcy zamordowali też ośmioro ukrywanych przez Ulmów Żydów z rodzin Szallów i Goldmanów.

Przed południem w Markowej odbyły się uroczystości upamiętniające tamtą zbrodnię. Podczas Mszy Świętej modlono się za dusze pomordowanych i o rychłą beatyfikację rodziny Ulmów. Ich proces beatyfikacyjny trwa od 2003 roku.

Ksiądz arcybiskup Józef Michalik, który przewodniczyl koncelebrze, podkreślał, że o takich postawach należy szczegolnie pamiętać. - Okazuje się, że nawet w najtrudniejszych warunkach człowiek może uratować swoje człowieczeństwo - mówił Metropolita Przemyski.

W Markowej powstaje Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów. Ma być gotowe w przyszłym roku. W 1995 roku małżeństwo Ulmów zostało odznaczone pośmiertnie medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”

Pomoc Żydom
W książce ”Polska i Polacy w II wojnie światowej” Czesław Łuczak podkreśla, że postawa polskiego społeczeństwa wobec cierpiących Żydów rozczarowała władze hitlerowskie, które liczyły na przychylną z jego strony reakcję na ich poczynania. - Nie pomogła okupacyjnej administracji szeroko rozwijana, prymitywna, antysemicka propaganda - pisze historyk. Dodaje, że na współpracę z hitlerowcami w tej dziedzinie poszedł tylko promil osób rekrutujących się przeważnie spośród mętów społecznych i osób całkowicie zdemoralizowanych.

Historycy zwracają też uwagę, że aby oceniac skalę pomocy Żydom, trzeba pamietać o tym, że w Polsce, jako jedynym  okupowanym przez Niemców kraju, za ukrywanie Żydów groziła kara śmierci, a nierzadko zabijano całą rodzinę. Właśnie tak, jak było to w przypadku rodziny Ulmów.

Takich zbrodni było jednak znacznie więcej. Na procesie Adolfa Eichmanna Żyd z Przemyśla przytoczył fakt rozstrzelania 7-osobowej rodziny za ukrywanie dziecka żydowskiego. Straszliwe represje miały miejsce także w Kieleckiem, gdzie za przechowywanie Żydów spalono 6 grudnia 1942 we wsi Ciepielów 23 osoby, a w sąsiedniej wsi Rękówka tego samego dnia 10-osobową rodzinę.
Z ustaleń historyków wynia też, że uratowanie jednego Żyda, wymagało zwykle zaangażowania kilku, a nawet kilkunastu osób. Ocenia się, że Polacy uratowali prawie 100 tysięcy osób narodowości żydowskiej.

Zobacz serwis II wojna światowa>>>

Zobacz serwis - Fotografia Żydów polskich >>>

mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rok Rodziny Ulmów - Polaków ratujących Żydów

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2013 11:57
Członkowie rodziny Ulmów z Markowej stracili życie wraz z ukrywanymi przez siebie Żydami. 24 marca 2014 roku będzie obchodzona 70 rocznica tragedii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemieckie gazety przeprosiły za polski obóz zagłady

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2014 16:06
Dzienniki "Aachener Nachrichten" i "Aachener Zeitung" użyły takiego określenia w relacjach ze spotkania z uczniami jednej ze szkół. Interwencję w tej sprawie podjął polski konsulat w Kolonii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z narażeniem życia - Polacy ratujący Żydów podczas Zagłady

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2014 21:39
To tytuł wystawy otwartej w Europejskim Dniu Pamięci o Sprawiedliwych w Muzeum Historii Żydów Polskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukrywanie Żydów w czasie wojny. Akcja edukacyjna "Cisi bohaterowie, żywa pamięć"

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2014 12:10
Losy Żydów ukrywających się w czasie II wojny światowej oraz osób, które im pomagały to temat akcji edukacyjnej "Cisi bohaterowie, żywa pamięć", którą organizuje Muzeum Historii Żydów Polskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rodzina Ulmów - symbol polskiej pomocy Żydom

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2017 06:03
24 marca 1944 w miejscowości Markowa Niemcy zamordowali ośmioosobową rodzinę Ulmów i ośmiu ukrywanych przez nich Żydów z rodzin Szallów i Goldmanów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

70. rocznica zamordowania Ulmów. Niemcy rozstrzelali rodzącą kobietę i jej dzieci

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2014 10:04
24 marca 1944 roku ok. godz. 5.00 rano w Markowej k. Łańcuta niemieccy żandarmi zamordowali ośmioro Żydów oraz ukrywających ich Józefa Ulmę i będącą w ostatnim miesiącu ciąży jego żonę Wiktorię. Zabili też szóstkę dzieci Ulmów.
rozwiń zwiń