Turcja zablokowała serwis Youtube. "Przeprowadzono cyberatak na nasz kraj"

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2014 22:35
Turcja zablokowała na swoim terytorium dostęp do największego serwisu wideo na świecie. YouTube znalazł się na celowniku Ankary z powodu zamieszczonych w nim materiałów o Syrii.
Opublikowane w serwisie Youtube nagranie rozmowy wysokich rangą przedstawicieli rządu Turcji, którzy omawiali możliwość przeprowadzenia akcji zbrojnej w Syrii
Opublikowane w serwisie Youtube nagranie rozmowy wysokich rangą przedstawicieli rządu Turcji, którzy omawiali możliwość przeprowadzenia akcji zbrojnej w SyriiFoto: Youtube/Amelie Lost

Blokada Youtube'a została zarządzona kilka godzin po opublikowaniu w Internecie dźwiękowego zapisu rozmowy przedstawicieli rządu, wojska i wywiadu.

W czwartek na anonimowym koncie na Youtube pojawiło się niekorzystne dla tureckiego rządu nagranie audio, w którym czterech wysokich rangą przedstawicieli władz, w tym szef wywiadu Hakan Fidan i minister spraw zagranicznych Ahmet Davutoglu, rozmawiają o ewentualnej operacji wojskowej w północnej Syrii, na terenach będących pod kontrolą islamistów.
Agencje piszą, że nie są w stanie zweryfikować autentyczności tej rozmowy.
W nagraniu Fidan mówi o wysłaniu do Syrii "czterech mężczyzn, którzy wystrzeliliby osiem pocisków na nieużytki".
Według tureckiego MSZ nagranie było "częściowo zmanipulowane". W komunikacie resort nazwał je "niezawistnym atakiem" na bezpieczeństwo narodowe i zapowiedział, że jego autorzy zostaną surowo ukarani.
Od początku lutego na Youtube regularnie pojawiają się nagrania sugerujące korupcyjne powiązania członków rządu i szkodzące wizerunkowi gabinetu Erdogana przed niedzielnymi wyborami lokalnymi. Rozmowy te były następnie rozpowszechniane na Twitterze.
Aby uniemożliwić propagowanie nagrań, 20 marca urząd telekomunikacyjny zablokował Twittera. Zrobił to na polecenie sądu, po tym gdy wpłynęły do niego skargi obywateli, którzy skarżyli się, że narusza się tam ich prywatność. Decyzję zaskarżyła opozycja parlamentarna i kilka organizacji pozarządowych. Blokada wywołała lawinę krytyki na całym świecie.

W środę sąd administracyjny w Ankarze nakazał odblokowanie dostępu do Twittera. Jednak według agencji EFE w czwartek rano korzystanie z mikrobloga nadal nie było możliwe.

Teraz nie działa także Youtube. Turecki dziennik "Hurriyet" podał, że rząd Recepa Tayyipa Erdogana poinformował operatorów sieci komórkowej i łącz internetowych o zablokowaniu serwisu.

Blokada już funkcjonuje, a na stronie serwisu widnieje napis: "Dostęp został zablokowany przez turecki urząd telekomunikacyjny" - relacjonuje agencja AFP.
We wtorek wieczorem premier Erdogan w wywiadzie telewizyjnym zapowiadał, że chciałby uniemożliwić korzystanie w Turcji z Youtube'a. W opinii szefa rządu portale społecznościowe są wykorzystywane przez przeciwników politycznych do ataków na władze w Ankarze.
O publikowanie "sfabrykowanych" nagrań audio Erdogan oskarżył mieszkającego w USA charyzmatycznego kaznodzieję muzułmańskiego Fethullaha Gulena. Ten były sojusznik premiera Turcji nie zgadza się z oskarżeniami i zapewnia, że nie miał z publikacją nagrań nic wspólnego. Zapewnia też, że nie wykorzystuje sieci do wywierania wpływu na turecką politykę.

Szef tureckiej dyplomacji Ahmet Davutoglu ocenił, że opublikowanie rozmowy można odczytywać jako "wypowiedzenie wojny Turcji". - Przeciwko Turcji, naszemu krajowi i czcigodnemu narodowi, przeprowadzono cyberatak. To jest jasne wypowiedzenie wojny państwu tureckiemu i naszemu narodowi - powiedział Davutoglu w Konyi na południu kraju.
Źródła rządowe poinformowały, że w Turcji zablokowany może zostać też dostęp do innych mediów społecznościowych, jeśli ich użytkownicy będą umieszczać tam nagrania lub dokumenty, które zagrażają bezpieczeństwu narodowemu.
Działania Ankary skrytykowała unijna komisarz ds. agendy cyfrowej Neelie Kroes. Zablokowanie Youtube'a nazwała "kolejnym desperackim i przygnębiającym krokiem" władz Turcji. - Pragnę wyrazić poparcie dla wszystkich zwolenników prawdziwej wolności i demokracji. My w Europie jesteśmy za wolnym internetem i wolnością wypowiedzi w sieci - napisała komisarz na Twitterze.

W niedzielę w Turcji odbędą się wybory samorządowe.

PAP, IAR, bk

Komentarze1
aby dodać komentarz
szeleszczyciel2014-03-27 22:17 Zgłoś
Usrael dalej mąci w okolicy Syrii, jak i przy Ukrainie.

Czytaj także

Erdogan blokuje Twitter: niech wszyscy zobaczą, jak potężna jest Turcja

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2014 13:19
W czwartek Turcja, którą za tydzień czekają lokalne wybory, zablokowała dostęp do Twittera. W swoich przemówieniach premier Recep Tayip Erdogan groził, że podobny los spotka także inne popularne portale społecznościowe - Facebook i Youtube.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier przegrał z Twitterem. Turcy znów będą "ćwierkać"

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2014 21:21
Sąd administracyjny w Ankarze nakazał odblokowanie dostępu do Twittera w Turcji. W ubiegłym tygodniu urząd telekomunikacyjny uniemożliwił korzystanie z tego mikrobloga w całym kraju.
rozwiń zwiń