Wiceszef NATO: decyzja w sprawie sił w Polsce "za dwa tygodnie”

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2014 15:21
Jeżeli prezydent Władimir Putin będzie dalej podążał ścieżką konfrontacji i eskalacji, będziemy musieli uznać Rosję "nie za partnera, a raczej za przeciwnika" - mówił zastępca sekretarza generalnego NATO Alexander Vershbow.
Zastępca serkretarza NATO Alexander Vershbow na konferencji w Krakowie Defence matters
Zastępca serkretarza NATO Alexander Vershbow na konferencji w Krakowie "Defence matters"Foto: PAP/EPA/JACEK BEDNARCZYK

Protesty na Ukrainie: serwis specjalny >>>

Kalendarium zdarzeń na Ukrainie >>>
Jak stwierdził, nie jest to wybór, na którym Sojuszowi Północnoatlantyckiemu zależy. - Od końca zimnej wojny staraliśmy się wyciągnąć rękę do tego kraju, a po 1991 roku staraliśmy się wspierać ten kraj gospodarczo i wciągnąć Rosję do międzynarodowych instytucji, takich jak G8 - powiedział Vershbow.
Jednocześnie, jego zdaniem, nie ma w tej chwili ryzyka nowej zimnej wojny.
Vershbow uczestniczył w piątek w Krakowie w konferencji "Defence Matters" poświęconej nowym wyzwaniom polityki bezpieczeństwa NATO i UE, zorganizowanej przez Fundację Instytut Studiów Strategicznych we współpracy z Kwaterą Główną NATO, Fundacją Konrada Adenauera w Polsce oraz Polskim Instytutem Spraw Międzynarodowych.

Decyzja w sprawie wojsk NATO w Polsce ”za dwa tygodnie”

Pytany przez dziennikarzy o ewentualne wzmocnienie obecności NATO w Polsce Vershbow mówił, że w ciągu dwóch tygodni zapadną decyzje oparte o rekomendację gen. Breedlove'a (dowódcy sił NATO w Europie), a do kolejnych kluczowych rozstrzygnięć może dojść na czerwcowym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych NATO. - Wiemy nieco więcej, gdzie rozmieszczone będą siły powietrzne oraz flota. Co do wojsk lądowych otwartych jest wiele opcji i nie wiemy, czy będzie to armia przebywająca tu na stałe czy rotacyjnie. Może będziemy przesuwać część naszego sprzętu, ale nie potrafię jeszcze odpowiedzieć na to pytanie - powiedział Vershbow.
Dodał, że pytanie Rosji o obecność dodatkowych sił Sojuszu w Europie zna tylko z mediów. - To Rosjanie powinni odpowiadać na pytanie dotyczące swoich wojsk i naruszenia wszelkich możliwych praw oraz traktatów - podkreślił, wymieniając przy tym np. traktat NATO-Rosja.
Vershbow mówił dziennikarzom, że podejmowane przez NATO kroki mają charakter defensywny, a Sojuszowi zależy na znalezieniu rozwiązań politycznych i zapewnieniu bezpieczeństwa swoim członkom.

”NATO starało się, by Rosja była partnerem”

- Staraliśmy się, by Rosja była prawdziwym partnerem w systemie bezpieczeństwa euroatlantyckiego. Rozszerzenie NATO nie było skierowane przeciwko Rosji - zaznaczył Vershbow. - Niestety relacja NATO - Rosja nigdy nie osiągnęła pełnego potencjału - ocenił. Jak mówił, jeszcze przed kryzysem, związanym z sytuacją na Ukrainie, zakres współpracy z Rosją się zawężał.
Zdaniem zastępcy sekretarza generalnego NATO obecnie Rosja nie tylko ma inne stanowisko, ale "wyraża je poprzez nieuzasadnione rozmieszczenie wojsk i organizowanie nielegalnych referendów". - Liderzy rosyjscy są ofiarami własnej propagandy, ponieważ szukają raczej spisku po stronie zachodniej niż prób nawiązania wzajemnie korzystnej współpracy - mówił.

”Nie stoimy przed nową zimną wojną…”

- W tym momencie nie stoimy przed nową zimną wojna, która sparaliżowałaby wszelkie formy współpracy - zaznaczył Vershbow. Dodał, że wcześniejsza współpraca przyniosła owoce i w odpowiednich warunkach mogłaby się toczyć dalej. - Jednakże teraz musimy pamiętać, że Rosja może stanowić wyzwanie dla naszych aspiracji, a tymi są wolna i niepodzielna Europa - powiedział.
Według zastępcy sekretarza generalnego NATO reakcją na sytuację na Ukrainie są sankcje wprowadzone przez członków Sojuszu oraz UE, a także wzmocnienie wsparcia dla Ukrainy.
- Podkreślamy poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. (...) Jestem przekonany, że Sojusz przez długi czas nie będzie uznawał zajęcia Krymu, co więcej będziemy wspierać Ukrainę przez zintensyfikowaną współpracę polityczną i wojskową - zapowiedział Vershbow.
Dodał, że NATO będzie podkreślać zasadę wspólnej, kolektywnej obrony i zasadę odstraszania. - Artykuł 5 Traktatu Waszyngtońskiego jest absolutnie niepodważalny - zaznaczył. Artykuł 5 mówi o tym, że napaść na jego członka Sojuszu jest uważana za napaść na wszystkich członków.
Vershbow zapowiedział, że rozmieszczone zostaną nowe oddziały sił powietrznych, m.in. myśliwce, które będą obecne w Polsce i Rumunii. Przypomniał, że zawieszona została współpraca w ramach Rady NATO - Rosja, a ministrowie spraw zagranicznych krajów NATO w czerwcu dokonają oceny relacji z Rosją.
Zdaniem Vershbowa na wrześniowym szczycie NATO w Newport w Walii mówiąc o wyzwaniach stojących przed Sojuszem, trzeba będzie uwzględnić sytuację na Wschodzie. - Musimy utrzymać system silnej obrony i odstraszania na tym kontynencie. Musimy inwestować w systemy bezpieczeństwa, nie możemy ciąć budżetu, jeśli wszyscy inni dookoła je podnoszą - powiedział zastępca sekretarza generalnego NATO.
- Musimy wspierać Ukrainę i innych wschodnich partnerów, takich jak Gruzja i republika Mołdawii, oraz współpracować z UE. Co więcej, musimy otworzyć drzwi dla nowych członków i jasno postawić sprawę: żadna zewnętrzna siła nie może ewentualnego przyłączenia się do Sojuszu zablokować. Nie ma prawa weta - podkreślił Vershbow.
Jak zauważył, istnieje pokusa jednostronnego działania, ale Stany Zjednoczone i Europa muszą myśleć i działać razem. - USA nadal będą zaangażowane w system bezpieczeństwa w Europie. (...) Musimy jeszcze ciężej pracować nad systemem obrony rakietowej i bezpieczeństwa cybernetycznego, pracować nad bezpieczeństwem nie tylko za naszym progiem, na Ukrainie, ale też dalej. Nie możemy stracić z oczu tego, co dzieje się w Afryce bądź w Azji - dodał Vershbow.
Według niego potrzebna jest "nowa równowaga", jeśli chodzi o zaangażowanie Europy i różnych partnerów w ramach Europy. - Ta nowa równowaga może być osiągnięta w momencie, gdy wszyscy członkowie będą wydawać na modernizację systemów obronnych tyle samo, mówimy np. o procencie PKB - zaznaczył.

PAP/agkm

''

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szef NATO: sojusz powinien się rozszerzać

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2014 12:59
Anders Fogh Rasmussen wymienił Bośnię i Hercegowinę, Macedonię, Gruzję i Czarnogórę jako kraje, które dążą do NATO. Zapewnił, że sojusz je wspiera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

USA i Rosja bez porozumienia. Ławrow: Ukraina nie może być w NATO

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2014 10:00
Czterogodzinne spotkanie szefów dyplomacji USA i Rosji nie przyniosło rezultatu. Zadeklarowano zgodę w sprawie poszukiwania rozwiązania dyplomatycznego ukraińskiego kryzysu. Rosja nalega na federalizację Ukrainy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rosyjskie samoloty szpiegują Bułgarię i region Morza Czarnego"

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2014 12:18
Minister obrony Bułgarii Angeł Najdenow oświadczył, że w marcu odnotowano dziewięć takich przypadków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomoc finansowa dla Ukrainy już w kwietniu

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2014 18:47
Międzynarodowy Fundusz Walutowy powinien do końca kwietnia przekazać Ukrainie pierwszą transzę pomocy finansowej w wysokości trzech miliardów dolarów - powiedział w agencji Reutera dyrektor europejskiego departamentu MFW Reza Moghadam.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tymoszenko: Zachód nie może być partnerem Putina w zbrodni

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2014 14:50
To co się dzieje na Krymie i na granicy ukraińskiej, to nie problem Ukrainy. To zniszczenie światowego ładu – mówi Julia Tymoszenko w wywiadzie dla "Financial Timesa". Uważa, że Putina mogą powstrzymać tylko ostre sankcje i zapewnienie Ukrainie pomocy militarnej, odstraszającej Kreml.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraina będzie ćwiczyć z NATO. W planach seria manewrów

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2014 14:00
W ustawie przyjętej przez parlament mowa jest o ćwiczeniach planowanych od maja do listopada. Wezmą w nich udział m.in. Polacy i Amerykanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Steinmeier wyklucza przyjęcie Ukrainy do NATO

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2014 12:30
- Mogę sobie wyobrazić formy bardziej intensywnej współpracy z Ukrainą w ramach Rady NATO-Ukraina. Nie widzę natomiast możliwości członkostwa w NATO - powiedział szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier, zastrzegając, że to jego osobiste zdanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sikorski: w Polsce mogłyby się znaleźć dwie brygady NATO

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2014 13:54
Ministrowie spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji zadeklarowali wolę bliższej współpracy z krajami na wschód od Unii Europejskiej, w odpowiedzi na działania Rosji wobec Ukrainy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tusk: rusza polska ofensywa w sprawie unii energetycznej

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2014 14:00
Premier przedstawił sześć filarów nowej polityki energetycznej Unii Europejskiej. - Polska prowadzi ofensywę dyplomatyczną w celu przekonania państw Unii do nowej polityki - podkreślił na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. Chodzi m.in. o uniezależnienie Europy od Gazpromu.
rozwiń zwiń