X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jesienią na ekrany kin trafi film o Witoldzie Pileckim

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2014 18:29
- To dla mnie postać ze wszech miar niezwykła: patriota przez duże "P". Bohater tragiczny o olbrzymim harcie i pogodzie ducha, który swoje życie poświęcił służbie wolnej Polsce - mówi odtwórca głównej roli Marcin Kwaśny.
Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci rotmistrz Witold Pilecki został stracony w 1948 roku.  Pośmiertnie, w 2006 otrzymał Order Orła Białego, a w 2013 został awansowany do stopnia pułkownika
Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci rotmistrz Witold Pilecki został stracony w 1948 roku. Pośmiertnie, w 2006 otrzymał Order Orła Białego, a w 2013 został awansowany do stopnia pułkownikaFoto: Wikipedia/Domena Publiczna

Przygotowania do roli Marcin Kwaśny rozpoczął od przeczytania książki Tomasza a Kempisa "O naśladowaniu Chrystusa", dzieła które ukształtowało rotmistrza. Rozmowa ucznia z niewidzialnym Mistrzem, która często pojawia się na kartach książki nadaje jej niezwykłego charakteru.

Aktor twierdzi, że propozycja zagrania Pileckiego jest ogromnym wyróżnieniem. - My Polacy możemy być dziś dumni, że mieliśmy w swojej historii bohaterów takiego kalibru jak rotmistrz Witold Pilecki - powiedział Kwaśny.

Zdjęcia do fabularyzowanego dokumentu o polskim oficerze rozpoczęło stowarzyszenie Auschwitz Memento z Oświęcimia. Film o roboczym tytule "Pilecki" będzie pełnometrażowy. Większość zdjęć zostanie zrealizowana do czerwca. Na ekrany kin obraz ma trafić wczesną jesienią. Reżyser i scenarzysta filmu Mirosław Krzyszkowski mówi, że film "będzie miał w dużej mierze fabularyzowaną i dramatyczną formę artystyczną, ale zostanie także oparty na świadectwach i opowieściach, głównie najbliższej rodziny Pileckiego".
- Chcielibyśmy, aby film przedstawiał rotmistrza w perspektywie rodziny, w której się wychował i potem tej, którą sam stworzył, bo to ukształtowało go jako człowieka, obywatela i żołnierza. Ważna jest także działalność społeczna i sposób, w jaki prowadził działania konspiracyjne w Warszawie oraz w KL Auschwitz. Obrazują one niezwykłą, wrażliwą osobowość Pileckiego - powiedział reżyser.

Rolę żony rotmistrza zagra Małgorzata Kowalska, która kończy studia w krakowskiej PWST. Za kamerą staną Łukasz Klag i Ewa Kałat.

Realizatorzy dysponują już częścią materiału, który zostanie wykorzystany. Zarejestrowane zostały rozmowy z dziećmi rotmistrza - Zofią Pilecką - Optułowicz oraz Andrzejem Pileckim. Uwiecznione są także prace ekshumacyjne na tzw. Łączce, kwaterze na cmentarzu powązkowskim w Warszawie. Komuniści chowali tam bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego i podziemia niepodległościowego, których zamordowali w latach 40. i 50. Być może spoczywa tam także rotmistrz.
Film jest finansowany ze zbiórki publicznej w ramach akcji "Projekt: Pilecki". Ok. 1,5 tys. darczyńców wpłaciło dotychczas ponad 150 tys. zł. Choć zbiórka formalnie została zakończona, to wciąż można wpłacać pieniądze za pośrednictwem strony projektpilecki.pl. - Chcemy, aby film był atrakcyjny dla widza, dlatego scenariusz jest nakreślony bardzo ambitnie. Wciąż jeszcze nie zamknęliśmy budżetu, jednak wierzymy, że dzięki hojności Polaków uda nam się doprowadzić do jesiennej premiery - powiedział jeden z współtwórców obraz Bogdan Wasztyl.
Witold Pilecki był bohaterem wojny z bolszewikami, uczestnikiem wojny obronnej w 1939 roku, oficerem Armii Krajowej. Podczas łapanki na warszawskim Żoliborzu dał się złapać Niemcom. Chodziło o rozpoznanie sytuacji w Auschwitz. W obozie stowrzył organizację ruchu oporu. Jako pierwszy napisał  raporty o niemieckich zbrodniach w obozie. Uciekł z Auschwitz.

Pomnik Pileckiego stanie na Żoliborzu>>>

W 1944 roku walczył w Powstaniu Warszawskim. Był żołnierzem II Korpusu we Włoszech. Został zamordowany przez komunistów po pokazowym procesie w 1948 roku. Zrehabilitowany w 1991 roku. Prezydent Lech Kaczyński odznaczył go pośmiertnie Orderem Orła Białego.

''Zobacz galerię: Dzień na zdjęciach

PAP/asop

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Film o rotmistrzu Pileckim będzie gotowy za rok

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2013 17:25
Za rok gotowy będzie pełnometrażowy fabularyzowany film dokumentalny o Witoldzie Pileckim - podał Bogdan Wasztyl ze stowarzyszenia Auschwitz Memento, które realizuje obraz. Dotychczas, dzięki zbiórce publicznej, twórcy zgromadzili na ten cel 151 tys. zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rotmistrz Witold Pilecki już oficjalnie pułkownikiem

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2013 17:51
Rotmistrz Witold Pilecki został pośmiertnie awansowany na pułkownika. Minister obrony Tomasz Siemoniak przekazał akt mianowania na stopień pułkownika córce Witolda Pileckiego, Zofii Pileckiej-Optułowicz, i jego synowi, Andrzejowi Pileckiemu.
rozwiń zwiń