X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Minister kultury wręczył medale Gloria Artis: to był dobry rok dla polskiej kultury

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2014 17:15
Reżyserka Dorota Kędzierzawska, scenograf Allan Starski i aktorka Małgorzata Braunek znaleźli się wśród uhonorowanych przez ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego medalami Gloria Artis.
Audio
  • Edyta Poźniak o tym, że 20 artystów odebrało z rąk ministra kultury medale "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis"/IAR
Odznaczeni Medalami Zasłużony Kulturze - Gloria Artis, od lewej: Marcin Dorociński, Mirosław Baka, Agata Kulesza, Maciej Stuhr, Andrzej Sapkowski, Hanna Krall, Jarosław Mikołajewski, Katarzyna Janowska, Magdalena Cielecka, Wojciech Smarzowski, Krzysztof Majchrzak, Agnieszka Grochowska i Allan Starski w Warszawie. Minister kultury Bogdan Zdrojewsk
Odznaczeni Medalami "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis", od lewej: Marcin Dorociński, Mirosław Baka, Agata Kulesza, Maciej Stuhr, Andrzej Sapkowski, Hanna Krall, Jarosław Mikołajewski, Katarzyna Janowska, Magdalena Cielecka, Wojciech Smarzowski, Krzysztof Majchrzak, Agnieszka Grochowska i Allan Starski w Warszawie. Minister kultury Bogdan ZdrojewskFoto: PAP/Radek Pietruszka

- Ubiegły rok był bardzo dobrym czasem dla polskiej kultury, przede wszystkim dzięki państwa aktywności (...) Na polski film po raz kolejny przyszło kilkanaście milionów ludzi, to więcej niż na produkcję amerykańską i pod tym względem jesteśmy jedynym krajem w Europie (...) Do samych instytucji muzealnych zaś w ciągu pięciu ostatnich lat przyszło siedem razy więcej dzieci niż pięć lat temu - mówił minister kultury.
Jak zaznaczył, możemy być dumni zarówno z dziedzictwa, jak i z tego, co dzisiaj jest przedmiotem pracy artystów. - Chcę podziękować za te wszystkie aktywności, które budują radość, refleksje, czasem pozbywają nas kompleksów, a w niektórych wypadkach nadmiernej dumy. Takie gremium jak dziś nagrodzeni, trudno zgromadzić w jednym miejscu. Są to osoby z różnych branż, z różnych aktywności, na bardzo wysokim poziomie. I chcę zaznaczyć, że to nie ja państwu dziękuję, to odbiorcy państwa aktywności za moim pośrednictwem składają hołd, wyrazy szacunku i podziękowania - powiedział Zdrojewski.
Odznaczeniami uhonorowano znanych przedstawicieli środowiska filmowego, muzycznego i literackiego. Złotą Glorię Artis otrzymała aktorka, znana z ról Izabeli Łęckiej i Oleńki Billewiczówny Małgorzata Braunek (nagrodę odebrała córka); pisarka, autorka m.in. "Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanna Krall oraz laureat Oskara za scenografię do "Listy Schindlera" Allan Starski.

Minister
Minister kultury Bogdan Zdrojewski wręcza Złoty Medal "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis" Allanowi Starskiemu (PAP PAP/Radek Pietruszka)

Starski powiedział, że odznaczenie go Glorią Artis świadczy o docenieniu zawodu scenografa. - Zawsze czekałem na dobre propozycje filmowe, a nigdy na nagrody i tym bardziej to jest miłe i sympatyczne. Zawód scenografa w dużej części jest dobrym rzemiosłem, ale jest też sztuką. Cieszę się, że ta sztuka została uhonorowana - mówił.
Laureatami Srebrnego Medalu zostali: aktor, odtwórca ról Jana Pawła II i Fryderyka Chopina Piotr Adamczyk; aktor znany m.in. z "Krótkiego filmu o zabijaniu" Mirosław Baka; aktorka występująca m.in. w filmie "Nadzór" i popularnym serialu "Zmiennicy" Ewa Błaszczyk-Janczarska; aktorka znana z "Pokuszenia" i "Amoku" Magdalena Cielecka; aktor, ostatnio wcielający się w postać płk. Ryszarda Kuklińskiego Marcin Dorociński oraz piosenkarka znana m.in. z przebojów "Boskie Buenos" i "Kocham Cię, kochanie moje" Kora Jackowska.
Srebrne Glorie otrzymali również reżyser i choreograf, pomysłodawca musicalu "Metro" Janusz Józefowicz; reżyserka m.in. filmów "Diabły, diabły" i "Pora umierać" Dorota Kędzierzawska; aktorka ostatnio znana z ról w "Róży" i "Idzie" Agata Kulesza; reżyser m.in. "Pamiętnika znalezionego w garbie" i "Różyczki" Jan Kidawa-Błoński; aktor odtwórca ról w "Konopielce" i "Siekierezadzie" Krzysztof Majchrzak; poeta, autor tomików "A świadkiem śnieg" i "Zbite szklanki" Jarosław Mikołajewski; pisarz, autor popularnej serii o Wiedźminie Andrzej Sapkowski; aktor, ostatnio znany z ról w "Obławie" i "Pokłosiu" Maciej Stuhr oraz reżyser filmów m.in. "Wesele" i "Dom zły" Wojciech Smarzowski.
Dorota Kędzierzawska podkreśliła, że to odznaczenie jest dla niej dużym, ale bardzo miłym zaskoczeniem. - Nie spodziewałam się, że mogę być tak uhonorowana. Oczywiście to ogromnie miłe, dodaje sił i skrzydeł do dalszej pracy, bo traktuję to nie jako ukoronowanie, ale wstęp do czegoś nowego - zaakcentowała reżyserka.
Jej kolega po fachu Jan Kidawa-Błoński przyznał, że przyznana mu srebrna Gloria Artis to "pierwsze państwowe odznaczenie". - Jeszcze nie zdążyłem się nim nacieszyć ani docenić jego wagi. W sensie wagi na klapie medal jest na razie nieodczuwalny, ale na pewno dobrze wygląda - żartował. - Ale bardzo się cieszę, jestem zaszczycony. Reżyserzy szczęśliwie mogą pracować bardzo długo (...) praca w tym zawodzie jest tym, co najciekawsze - dodał Kidawa-Błoński.

Minister
Minister kultury Bogdan Zdrojewski wręcza Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis" pisarzowi Andrzejowi Sapkowskiemu PAP/Radek Pietruszka

Krzysztof Majchrzak zwrócił uwagę na słowa ministra, że Gloria Artis jest wyrazem wdzięczności publiczności dla artystów. - Niczego lepszego nie mogłem usłyszeć. Czułem, że oprócz tej blaszki na mojej piersi jest poważny powód, dla którego tutaj przyszedłem. To wielka przyjemność - powiedział aktor.
Maciej Stuhr wyrażając radość z wyróżnienia przyznał, że ma nadzieję, iż jeszcze nie przyszedł "czas odznaczeń". - Mam nadzieję, że czas pracowania na dalsze sukcesy przede mną. Nie chciałbym osiąść na laurach, raczej traktuję to jako potwierdzenie, że jestem na właściwej drodze - podsumował aktor.
Brązowe Medale Gloria Artis odebrały: aktorka znana m.in. z filmów "Pręgi" i "Wałęsa. Człowiek z nadziei" Agnieszka Grochowska oraz dziennikarka, p.o. dyrektor TVP Kultura Katarzyna Janowska.
Gloria Artis to odznaczenie przyznawane przez ministra kultury osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.
pp/IAR/PAP

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak