Ekspert: Rosja zaczęła drugi etap inwazji, Zachód musi zareagować

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2014 20:44
Rosja chce przejąć kontrolę nad całym pasem nad wybrzeżem Morza Czarnego, wykorzystując dywersantów – mówił ekspert Jewhen Żerebecki.
Separatyści przed okupowaną siedzibą SBU w Ługańsku
Separatyści przed okupowaną siedzibą SBU w ŁugańskuFoto: PAP/EPA/ANASTASIA VLASOVA

Protesty na Ukrainie: serwis specjalny >>>

Kalendarium zdarzeń na Ukrainie >>>

Uzbrojeni separatyści na wschodzie Ukrainy. Strzelanina w jednym z miast [relacja] >>>

Rosja zaczęła drugi etap inwazji na Ukrainę, którego celem jest przejęcie kontroli nad całym pasem ukraińskiego wybrzeża Morza Czarnego - powiedział Jewhen Żerebecki, ekspert ds. bezpieczeństwa międzynarodowego i b. analityk Rady Bezpieczeństwa Ukrainy.
- Rosja znowu stosuje swoją podłą taktykę. Nie ma sił i środków, by walczyć z Ukrainą otwarcie, więc ma nadzieję, że z pomocą dywersantów i pieniędzy doprowadzi do tego, że ludzie we wschodnich regionach kraju przejdą na jej stronę i przejmie kontrolę nad tymi ziemiami - oświadczył.
W ocenie Żerebeckiego o zastosowaniu takiej taktyki świadczą wiadomości o przejmowaniu przez prorosyjskich separatystów posterunków milicyjnych w kilku miastach w obwodach na wschodzie.
Ekspert sądzi, że jeśli Rosji uda się zajęcie południowo-wschodnich obwodów Ukrainy, to kraj zostanie całkowicie odcięty od Morza Czarnego, co zniszczy ukraińskie rolnictwo.
- Jeśli niczego teraz nie zrobimy, Rosja zablokuje nam dostęp do morza. W jaki sposób będziemy wtedy sprzedawać naszą produkcję rolną? - pyta.
Analityk po raz kolejny zaapelował, by w sytuację na Ukrainie ingerował Zachód. - Wiadomo już, że Putin nie kieruje się rozsądkiem. Jeśli Zachód nie zareaguje - Rosja pójdzie dalej – oświadczył.

PAP/agkm

''

Czytaj także

Rosja o wojskach przy granicy: nie planujemy inwazji

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2014 11:35
Stany Zjednoczone i Ukraina nie mają powodu obawiać się rosyjskich sił zgromadzonych przy ukraińskiej granicy - oświadczyło ministerstwo spraw zagranicznych Rosji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sikorski: Rosja finansuje dywersję na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2014 12:14
Rosja odebrała ziemie słabszemu państwu i finansuje przewrót na Ukrainie pod pretekstem problemów etnicznych, które nie istnieją – mówił szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski w CNN.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Premier Łotwy: nigdy nie zaakceptujemy aneksji Krymu

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2014 16:06
Łotysze nie czują zwiększonego zagrożenia dla swojego kraju dzięki obecności w Sojuszu Północnoatlantyckim i Unii Europejskiej - oświadczyła szefowa łotewskiego rządu Laimdota Straujuma w rozmowie z IAR.
rozwiń zwiń
Czytaj także

SBU zatrzymała szpiegów z Rosji, w tym 23-latkę

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2014 18:51
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała o zatrzymaniu agentki rosyjskiego wywiadu oraz dywersanta. Ten ostatni miał planować zajęcie elektrowni wodnej w Kachowce na południu kraju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Merkel o Ukrainie: nie widać dobrej woli Rosji

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2014 15:06
Kanclerz Niemiec Angela Merkel zarzuciła władzom Rosji w Bundestagu brak chęci współpracy z Zachodem przy próbach rozwiązania kryzysu na Ukrainie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sondaż: większość Rosjan za wszechwładzą Putina

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2014 15:27
63 proc. Rosjan uważa, że koncentracja prawie całej władzy w rękach prezydenta Władimira Putina leży w interesie kraju - wynika z sondażu Centrum Lewady.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Putin poinformował Europę o długach Ukrainy za gaz

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2014 17:36
Prezydent Rosji Władimir Putin wystosował do europejskich odbiorców rosyjskiego gazu pismo zawiadamiające o długach Ukrainy. Prezydent Rosji w swym liście określił sytuację jako ”krytyczną” i zaproponował konsultacje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy karze Rosję, ale łagodnie

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2014 15:58
Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy potępiło atak Rosji na sąsiednie państwo. Delegację Moskwy pozbawiono do końca roku prawa głosu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prorosyjscy napastnicy pojawili się w Donbasie

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2014 19:22
MSW zaprzeczyło wcześniejszym informacjom, że zajęto komisariaty milicji w Doniecku i trzech innych miastach obwodu donieckiego. W Sławiańsku uzbrojeni, zamaskowani mężczyźni zajęli siedziby milicji i SBU, rozdawali zdobytą broń protestującym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sikorski: UE odpowie wspólnie na list Putina. "Wydaje się, że na Krymie się nie skończy"

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2014 21:01
- Ci sami ludzie w nieoznakowanych mundurach, którzy opanowywali Krym, dzisiaj są we wschodnich rejonach Ukrainy – mówi minister Radosław Sikorski.
rozwiń zwiń