X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Brzeziński: Ukraina powinna stawić opór Rosji

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2014 21:14
Ukraina nie ma wyjścia. Kijów otrzyma pomoc z Zachodu tylko wtedy, jeśli zbrojnie przeciwstawi się Rosji. To opinia Zbigniewa Brzezińskiego.
Audio
  • Zbigniew Brzeziński: Ukraińcy powinni walczyć. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)
Działania separatystów na wschodzie Ukrainy są kierowane z Moskwy - twierdzi Kijów
Działania separatystów na wschodzie Ukrainy są kierowane z Moskwy - twierdzi Kijów Foto: EPA/VOLODYMYR PETROV

- Przyszłość Ukrainy zależy w dużym stopniu od samych Ukraińców - powiedział Zbigniew Brzeziński w wywiadzie dla telewizji CNN. 
Były doradca prezydenta USA Jimmy'ego Cartera ds. bezpieczeństwa narodowego uważa, że jeśli Ukraińcy nie będą walczyć z Rosją - jak to miało miejsce na Krymie - to Zachód nie udzieli im zbyt dużej pomocy. - Gdy zdecydują się na opór, to prawdopodobnie będą przegrywać krok po kroku. Jeśli jednak ten opór się utrzyma, to Zachód - czy tego chce czy nie - będzie pod rosnącą presją opinii publicznej, by pomóc Ukraińcom - oświadczył.

Brzeziński dodał, że pomoc USA i Zachodu nie musi polegać na wysłaniu na Ukrainę wojsk, ale uzbrojenia. - Szczerze mówiąc taki scenariusz może być konieczny i nie powinniśmy się tego bać - mówił. Dodał, że jeśli Ukraińcy będą wiedzieć, iż Ameryka im pomoże, to wzrośnie prawdopodobieństwo ich zbrojnego oporu. To z kolei sprawi, że Rosjanie dwa razy pomyślą, zanim podejmą decyzję o inwazji.

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

W niedzielę zapadła decyzja o udziale wojsk w wielkiej akcji antyterrorystycznej na wschodzie Ukrainy. - Robiliśmy wszystko, by uniknąć ofiar w ludziach, ale gotowi jesteśmy odeprzeć wszelkie próby wtargnięcia, destabilizacji oraz działania terrorystyczne prowadzone z bronią w ręku. Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony podjęła decyzję o rozpoczęciu szerokiej operacji antyterrorystycznej z użyciem Sił Zbrojnych Ukrainy. Nie pozwolimy Rosji na powtórzenie krymskiego scenariusza we wschodniej Ukrainie - ogłosił pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow.

"Tu nie ma miejsca na chrystusowe gesty"

Eksperci oceniają, że decyzja Kijowa jest absolutnie zrozumiała. - Na Krymie nic nie zrobiono i wszystko stracono. Tym razem władze ukraińskie postanowiły wreszcie cokolwiek zrobić w sytuacji, gdy wszystko odbywa się według identycznego scenariusza jak na Krymie. Musimy rozumieć, że państwo ukraińskie broni swojej terytorialnej całości. Nie można przecież krytykować Ukrainy za to, że nie pozwala wyciągnąć kolejnej dużej części jej terytorium - powiedział dyrektor Studium Europy Wschodniej UW dr Jan Malicki.

Jego zdaniem, obecna sytuacja na wschodzie Ukrainy powinna zmusić władze w Kijowie do zdecydowanych działań. - To jest niestety starcie i tu nie ma miejsca na chrystusowe gesty, ponieważ one nic tu nie dadzą. Druga strona wcale nie ma zamiaru takich gestów okazywać - mówił.
Dyrektor Studium Europy Wschodniej UW krytycznie ocenił też wypowiedź rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa, który zagroził, że zastosowanie siły wobec ludności rosyjskojęzycznej we wschodniej Ukrainie "osłabi możliwości współpracy, w tym przeprowadzenia planowanych czterostronnych rozmów w Genewie". W rozmowach tych mają wziąć udział przedstawiciele USA, Unii Europejskiej, Ukrainy i Rosji.
- To jest niewiarygodna arogancja. Co znaczą te groźby Ławrowa? Świat musi zdecydowanie odpowiedzieć Rosji: "Panie Ławrow, jeśli dojdzie do jakichkolwiek akcji z Moskwy, to nie będzie żadnej rozmowy z wami, na żaden temat" - podkreślił Malicki.

Kalendarium zdarzeń na Ukrainie >>>

IAR/PAP/asop

''

Komentarze2
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
Oberek2014-04-13 22:46 Zgłoś
Użytkownik szeleszczyciel napisał
Czy Brzeziński jest przyjacielem Polski, czy jest jednak jednym z amerykańskich ponadnarodowych oligarchów budujących nowy ład na ziemi?
Odpowiedź zdaje się oczywista, fakt, niewielu mamy przyjaciół wśród możnych tego świata. Ale przyjdzie czas, kiedy te koneksje nie będą miały już żadnego znaczenia. Liczę na przyjaźń Naszej Królowej, od niej zależy znacznie więcej :)
szeleszczyciel2014-04-13 22:11 Zgłoś
Czy Brzeziński jest przyjacielem Polski, czy jest jednak jednym z amerykańskich ponadnarodowych oligarchów budujących nowy ład na ziemi?

Czytaj także

"Ukraina ma niezaprzeczalne dowody. Działaniami separatystów kieruje Rosja"

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2014 18:30
Według Kijowa, rozłamowcami na wschodzie Ukrainy sterują Federalna Służba Bezpieczeństwa i wywiad wojskowy Rosji. Bazą wypadową dla rosyjskich dywersantów ma być Krym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Starcia w Charkowie. Atak prorosyjskich separatystów. Są ranni

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2014 16:29
W drugim, co do wielkości, mieście Ukrainy prorosyjscy chuligani napadli na wiec w obronie jedności kraju. Krew polała się też w Sławiańsku w obwodzie donieckim.
rozwiń zwiń