X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Stradivarius na aukcji za 45 mln dol. Zobacz najdroższy instrument świata

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2014 10:05
Rzadką altówkę z warsztatu Antonio Stradivariego z 1719 roku, uważaną za jeden z najdoskonalszych instrumentów, jakie słynny włoski lutnik wykonał, sprzedaje dom Sotheby's. Wyceniono ją na 45 mln dolarów - rekordową cenę za instrument muzyczny.
Wystawiona na aukcji altówka wykonana przez Stradivariusa
Wystawiona na aukcji altówka wykonana przez StradivariusaFoto: Youtube/SothebysTV

Będzie to pierwszy od pół wieku stradivarius, jaki pojawił się na rynku - podał dom Sotheby's. Jest to również jeden z dwóch stradivariusów ze "złotego okresu" (1700-1720) lutnika z Cremony.
- Sprzedawane skrzypce są instrumentem niezwykłym, ponieważ od blisko 300 lat nie wymagają zabiegów konserwatorskich. Stradivarius, największy lutnik wszech czasów, tworzył bowiem skrzypce doskonałe. Całkiem inaczej niż w przypadku innych instrumentów muzycznych, jak flet czy fortepian, które udoskonalano technologicznie, by uzyskać jak najczystszy dźwięk - powiedział dziennikarzom w Paryżu Tim Ingles, dyrektor londyńskiego domu aukcyjnego specjalizującego się w instrumentach muzycznych Ingles & Hayday. Dom ten wspólnie z Sotheby's organizuje sprzedaż.
Ze wszystkich skrzypiec wykonanych w warsztacie Stradivariusa najrzadsze są altówki, ponieważ zachowało się ich jedynie 10, podczas gdy w swojej karierze słynny lutnik zrobił 600 skrzypiec i 50 wiolonczel.
Ze względu na rzadkość instrumentu zdecydowano o przyjmowaniu zapieczętowanych ofert powyżej 45 mln dolarów, a zwycięzca licytacji zostanie ogłoszony 25 czerwca.
Jak dotąd najwyższą ceną aukcyjną za instrument muzyczny było 16 mln dolarów na internetowej aukcji z czerwca 2011 roku za stradivariusa "Lady Blunt" z 1721 roku. "Lady Blunt" sprzedawała japońska fundacja muzyczna, by pomóc ofiarom tsunami i trzęsienia ziemi w Japonii.
Na wartość sprzedawanej altówki zachowanej w nieskazitelnym stanie ma wpływ również to, że w ciągu ostatniego stulecia bardzo zmalała liczba altówek Stradivariusa w rękach prywatnych i coraz trudniej jest złożyć kwartet - dodał Ingles.


Wierzchnia płyta altówki jest zrobiona z alpejskiego świerku, a spodnia z klonu. Pokryte są słynnym werniksem Stradivariusa, który zdaniem części ekspertów ma wpływ na dźwięk instrumentu.
Antonio Stradivari, urodzony w Cremonie w 1644 roku, robił także lutnie, mandoliny, gitary i harfy. Zmarł w 1737 roku.
Altówkę sprzedaje rodzina Petera Schidlofa ze słynnego Amadeus Quartet, który kupił ją w 1964 roku. Nazywana jest ona nazwiskiem Macdonalda, ponieważ w 1820 roku kupił ją Godfrey Bosville, 3. baron Macdonald.

PAP, bk

Zobacz więcej na temat: MUZYKA stradivarius
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Skrzypce z Titanica sprzedane za 1,5 miliona dolarów

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2013 18:49
Nabywca kupił je na aukcji w Wielkiej Brytanii. To jak dotąd najdroższa pamiątka związana z tym statkiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stradivarius Lipińskiego skradziony. Te skrzypce są warte miliony

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2014 08:15
W Stanach Zjednoczonych skradziono niezwykle cenne skrzypce wykonane przez Stradivariusa. 300-letni instrument zrabowano podczas napadu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odnaleziono skrzypce warte 3 mln euro? Policja zatrzymała podejrzanych

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2014 09:29
W Stanach Zjednoczonych odnaleziono skrzypce, które najprawdopodobniej są skradzionym w styczniu Stradivariusem Lipińskiego. Autentyczność instrumentu nie została jednak jeszcze potwierdzona.
rozwiń zwiń