X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Warszawa: odbudowana "Tęcza" obrzucona jajkami. "Wkrótce znowu spłonie"

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2014 16:20
Narodowcy obrzucali jajkami "Tęczę" znajdującą się na warszawskim Placu Zbawiciela. Ich zdaniem kolorowa instalacja promuje homoseksualizm.
Audio
Protest przed instalacją Tęcza na pl. Zbawiciela
Protest przed instalacją Tęcza na pl. ZbawicielaFoto: PAP/Radek Pietruszka

"Tęczę" przedstawiciele skrajnej prawicy niszczyli kilka razy. Niedawno rzeźbę odnowiono. Narodowcy obiecali, że znów ją zniszczą.

Instalacja została niedawno odbudowana po tym, jak spalono ją podczas organizowanego przez narodowców Marszu Niepodległości 11 listopada 2013 r.

Czwartkowy około dwustuosobowy protest skończył się na rzucaniu jajami i utarczkach z policją. Obecny pod tęczą Krzysztof Bosak z Ruchu Narodowego podkreślał, że prawdziwa tęcza ma siedem barw, natomiast instalacja ustawiona w Warszawie ma sześć kolorów i jest w istocie flagą ruchu LGBT - czyli gejów, lesbijek, osób transseksualnych i biseksualnych. Zgromadzeni odpowiadali hasłem "Nie czerwona, nie tęczowa, tylko Polska narodowa".

Przemawiali m.in. obrońcy praw ojców, przedstawiciele środowisk patriotycznych i obrońcy życia.
Do zgromadzonych przemawiał także ks. Stanisław Małkowski, kapelan Solidarności. - Widzę tutaj niezłomnych niepodległych rycerzy Polski wolnej i sprawiedliwej - mówił do tłumu i apelował o obronę wartości katolickich.

TVN24/x-news

Krzysztof Bosak podkreślił, że zgromadzenia przed "Tęczą" stały się tradycją środowiska narodowców. - Mamy oprawo tutaj przychodzić, mamy prawo występować przeciwko "Tęczy", mamy prawo rozwieszać nasze prowokacyjne plakaciki. Będziemy to robić tak długo, dopóki wygaśnie umowa i "Tęcza" zostanie rozmontowana, albo dopóki nie zmienią się władze w Warszawie i te ją zdemontują - mówił.
Bosak podkreślał, że "Tęcza" jest nieestetyczna i że stanęła na placu jako instalacja tymczasowa. Dodał, że jej odbudowa wymagała zamontowania monitoringu, zraszaczy, zapewnienia ochrony i asysty policji dla czwartkowej demonstracji. Wskazywał, że płacą na to podatnicy.
- Sądzę, że "Tęcza" spłonie, ale na pewno nie będzie to w dniu dzisiejszym - powiedział jeden z organizatorów demonstracji, Rafał Mossakowski z Centrum Edukacyjnego Powiśle.
Na zakończenie demonstracji przemawiał lider Ruchu Narodowego Robert Winnicki. - W Europie trwa lewacka rewolucja. Dziś robimy naszą rewolucję - narodową, chrześcijańską - powiedział i ogłosił konkurs rzucania jajkiem w "Tęczę".
Za takie rzuty trzy osoby zostały ukarane mandatami za zaśmiecanie.
Uczestnicy demonstracji skandowali m.in.: "Nie chcemy tęczy w Warszawie", "Homo-tęcza - znak zboczeńca", "Tu jest Polska nie Bruksela, tu się zboczeń nie popiera". Mieli również transparenty z hasłami: "Genderyzm - groźna choroba XXI wieku. On i ona od poczęcia", "Sodomicka tęcza za pieniądze podatników to trafny symbol UE. Niskie podatki zamiast sztuki nowoczesnej".

Wcześniej uczestnicy pikiety zebrali się przed siedzibą Komisji Europejskiej w Polsce i deptali oraz opluwali unijne flagi.

Kontrowersje wokół instalacji
"Tęcza" stanęła na pl. Zbawiciela w czerwcu 2012 r. Wcześniej, podczas polskiej prezydencji, zdobiła plac przed Parlamentem Europejskim. Przez niektóre osoby kojarzona jest ze środowiskiem LGBT (lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transseksualnych), którego symbolem jest tęczowa flaga. Według autorki instalacji "Tęcza" "powstała jako wspólnie wykonane dzieło, którego symbolika była pozytywnym wezwaniem do tolerancji, poszanowania godności ludzkiej i prawa do posiadania własnych przekonań i poglądów".
W połowie kwietnia, kiedy miała rozpocząć się odbudowa "Tęczy", narodowcy zablokowali prace. Ich zdaniem instalacja promuje homoseksualizm. Policja zatrzymała wówczas 25 osób, większość ukarano mandatami.

IAR, PAP, bk

Zobacz więcej na temat: Ruch Narodowy Warszawa
Komentarze5
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
zima2014-05-02 06:57 Zgłoś
Jednakże powrócę z uporem do poprzedniego pytania. Kto zapłacił za odbudowę zniszczonej tęczy? Powinni to zrobić bandyci "narodowcy", i mam nadzieję, że tak było. Słowa narodowcy używam w cudzysłowie, bo to są bandyci, a nie narodowcy. Prawdziwymi narodowcami, kochającymi Ojczyznę, są takie osoby jak ja, a nie ktoś z tej gromady agresywnych krzykaczy, bezkarnie dokonujących rozbojów, nietolerancyjnych, o wąskich horyzontach, zakompleksionych.
zima2014-05-02 06:44 Zgłoś
Ta tęcza jest piękną ozdobą dość szarego placu. Kiedy bandyci spalili ją ostatni raz, przychodzili mieszkańcy Warszawy i spontanicznie rzucali na nią kwiaty. Co więcej, "wsiunkowa" prowincjuszko, taka ozdoba nie gryzie, nie atakuje, nie robi nic złego, poza tym, że cieszy oko.
pons2014-05-01 22:29 Zgłoś
Jestem prowincjuszką i niewiele mnie obchodzą sprawy LG-coś-tam... Tyle, że ta tęcza wygląda faktycznie dość "wsiunkowo". I czy rzeczywiście trzeba się upierać przy takim kiczydle?...
Oberek2014-05-01 21:57 Zgłoś
Użytkownik szeleszczyciel napisał
Upór władz Warszawy jest niepojęty. Część ludzi nie chce tęczy na placu Zbawiciela, a pewno by się zgodzili na nią gdzieś na innym placu. Nie jajkami trzeba było rzucać, państwo narodowcy, a zbukami, zbukami!
Upór władz Warszawy nie jest samorządny, tylko sponsorowany. Takie inicjatywy to właśnie efekt naszego członkostwa w UE - większość Polaków się z tego nie cieszy, podobnie jak z zadłużenia państwa, obniżenia wszelkich standardów... Sorry, jest jeszcze kilka inwestycji... mocno przepłaconych i niekoniecznie uzasadnionych, wobec poziomu zasobności Polaków. Panie Tusk, Polska nie jest silna a Europa bezpieczna. Jedyny wskaźnik, który rośnie to DŁUG
szeleszczyciel2014-05-01 19:07 Zgłoś
Upór władz Warszawy jest niepojęty. Część ludzi nie chce tęczy na placu Zbawiciela, a pewno by się zgodzili na nią gdzieś na innym placu. Nie jajkami trzeba było rzucać, państwo narodowcy, a zbukami, zbukami!

Czytaj także

Warszawa: kolejny protest przeciwko odbudowie Tęczy

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2014 22:55
O przyszłości instalacji "Tęcza" na pl. Zbawiciela dyskutowali we wtorek członkowie Niezależnego Zrzeszenia Studentów Uniwersytetu Warszawskiego. W tym samym czasie osoby związane ze środowiskiem Ruchu Narodowego protestowały przeciw jej odbudowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa: "Tęcza" wraca na plac Zbawiciela. Będą kolejne protesty

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2014 18:15
Na instalacji rozpoczął się montaż wielobarwnych kwiatów, których będzie w sumie 22 tys. "Tęcza" została spalona podczas ubiegłorocznego Marszu Niepodległości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Utrudnienia w Warszawie. Sprawdź trasy pochodów

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2014 12:58
Warszawiacy muszą przygotować się na utrudnienia. 1 maja w stolicy upłynie pod znakiem pochodów. Będą w różnych godzinach i różnych miejscach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa: pikieta przed siedzibą KE. Narodowcy opluli unijne flagi

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2014 14:47
Kilkudziesięciu członków i sympatyków Ruchu Narodowego zebrało się w czwartek w Warszawie przed siedzibą przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. W ramach akcji "oczyszczania Polski z flag unijnych" podeptali je i opluli.
rozwiń zwiń