Azerbejdżan: gazociąg Nabucco może jeszcze powrócić

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2014 20:42
Ministerstwo energetyki Azerbejdżanu zapewnia, że plan poprowadzenia rurociągu Nabucco do Europy Centralnej może być w przyszłości zrealizowany.
Audio
  • Relacja Andrzeja Gebera ze Strasburga (IAR): gazociąg Nabucco może powrócić
Azerbejdżan: gazociąg Nabucco może jeszcze powrócić
Foto: Wikimedia Commons/CC

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

Donieck i Ługańsk przeprowadzą "referendum", mimo apeli Putina [relacja] >>>

Władze w Baku chcą dalszego rozszerzania współpracy energetycznej z Europą. Azerbejdżan jest teraz szczególnie aktywny na arenie międzynarodowej - przewodniczy w tym półroczu Komitetowi Ministrów Rady Europy.

Azerska ropa i gaz będą odgrywać coraz ważniejszą rolę w dostarczaniu energii dla Europy. Zdaniem wiceministra energetyki Azerbejdżanu Natiga Abbasowa, ostatnio dokonany wybór przesyłania gazu ze złoża Shah Deniz II w kierunku Włoch i budowa gazociągu Trans-Adriatyckiego nie przekreśla planów budowy gazociągu Nabucco do Europy Centralnej. Według Abbasowa, nic nie stoi na przeszkodzie, aby projekt ten był kontynuowany i połączył także złoża gazu w Turkmenistanie.

Podobnie uważa wiceprzewodniczący azerbejdżańskiego koncernu naftowego SOCAR Vitaliy Baylarbayov. Jego zdaniem, obecnie sprawą kluczową jest, by gaz dotarł do Włoch, skąd może popłynąć dalej. Następnym etapem - jak twierdzi - może być Nabucco. Baylarbayov zapewnia, że jego firma jest też w pełni przygotowana do przedłużenia naftowego rurociągu Odessa-Brody w kierunku Płocka i Gdańska. Wyraził zdziwienie, że Polska mimo unijnych dotacji nie podjęła realizacji projektu.

Azerbejdżan produkuje rocznie 37 milionów ton ropy i blisko 28 miliardów metrów sześciennych gazu. Rezerwy gazu oceniane są na 2,6 biliona metrów sześciennych.

IAR/agkm

''

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Putin ukryje działania wojsk w Kaliningradzie? Litwa bije na alarm

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2014 21:00
Kreml jednostronnie zawiesił porozumienie z Litwą, przewidujące udzielanie informacji o siłach zbrojnych w obwodzie kaliningradzkim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zubow: Putin posunie się tak daleko, na ile Zachód mu pozwoli

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2014 22:00
Dla obecnych rosyjskich władz nie istnieje żadna czerwona linia, której nie mogłyby przekroczyć – mówi w rozmowie z Trójką profesor Andriej Zubow, historyk, religioznawca. Jeśli Putin przegra, wtedy jest szansa na demokratyzację Rosji. W przeciwnym razie reżim totalitarny się umocni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MSZ Ukrainy krytykuje apel Putina: zwykła farsa

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2014 12:26
Władze w Kijowie nie zgadzają się na omawianie sposobów uregulowania sytuacji na Ukrainie bez udziału swoich przedstawicieli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łotwa boi się prowokacji Rosji. Nie będzie manifestacji 9 maja

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2014 15:15
Władze Rygi, po analizach, nie wydały zgody na odbycie w piątek 9 maja manifestacji ulicznej szykowanej przez mniejszość rosyjską - informują łotewskie media.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Steinmeier nadal przeciw wzmocnieniu sił NATO na wschodzie

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2014 15:54
Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier wyraził opinię, że sytuacja na Ukrainie się zmieniła i zyskują tam na znaczeniu grupy separatystów, które nie słuchają ani Moskwy, ani Kijowa. Oświadczył też, że nadal jest przeciw wzmocnieniu sił sojuszu na wschodzie Ukrainy.
rozwiń zwiń