Urna z prochami pierwszego dowódcy Dywizjonu 303 zostanie sprowadzona do kraju

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2014 07:00
Szczątki płk. Zdzisława Krasnodębskiego spoczną na cmentarzu wojskowym na Powązkach.
Wanda i Zdzisław Krasnodębscy. Anglia 1948
Wanda i Zdzisław Krasnodębscy. Anglia 1948Foto: Jacekra1/Wikimedia Commons/CC

Wraz z prochami płk. Krasnodębskiego zostaną sprowadzone szczątki jego żony Wandy, żołnierza Armii Krajowej i uczestniczki Powstania Warszawskiego.
Uroczyste powitanie urn odbędzie się we wtorek po południu na wojskowej części Portu Lotniczego Okęcie w Warszawie. W środę w południe w warszawskiej Katedrze Polowej Wojska Polskiego zostanie odprawione nabożeństwo żałobne, po którym szczątki Krasnodębskich spoczną w kolumbarium na Wojskowych Powązkach.
HISTORIA w portalu PolskieRadio.pl>>>

Płk pilot Zdzisław Krasnodębski urodził się w 1904 roku. Walczył w wojnie obronnej Polski w 1939 roku. Po kapitulacji przedostał się do Francji, a następnie został ewakuowany do Wielkiej Brytanii, gdzie objął dowództwo legendarnego 303. Dywizjonu Myśliwskiego podczas bitwy o Anglię. Był to jeden z najlepszych dywizjonów alianckich w II wojnie światowej. Z jego inicjatywy na burtach samolotów, w których walczyli Polacy wymalowane zostały szachownice, symbole polskiego lotnictwa wojskowego.

6 września 1940 roku Krasnodębski został zestrzelony podczas walki między Hextable a Wilmington. Ciężko poparzony trafił do szpitala. Tam z rąk Naczelnego Wodza, gen. Władysława Sikorskiego otrzymał Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari. Po rekonwalescencji nie brał już czynnego udziału w walkach powietrznych i pełnił służbę wśród personelu naziemnego. Pod koniec wojny dowodził Polską Szkoły Pilotów w Newton.
Zobacz serwis specjalny: II WOJNA ŚWIATOWA>>>
Po wojnie mieszkał przez pewien czas w Południowej Afryce, gdzie pracował jako kierowca. Na początku lat 50. zamieszkał z żoną Wandą w Kanadzie, gdzie pracował w przemyśle lotniczym oraz działał aktywnie w organizacjach polonijnych. Zmarł w 1980 roku w Toronto, gdzie został również pochowany we wspólnym grobie ze zmarłą w 2006 roku żoną. W 2009 roku został pośmiertnie odznaczony przez Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Medale dla załóg bombowców. 68 lat po wojnie

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2013 21:59
Przeciąć kontrowersje wokół kampanii bombardowań III Rzeszy i przyznać wszystkim jej uczestnikom specjalne odznaczenie zdecydował się rząd w Londynie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dywizjon 303 – bohaterzy bitwy o Anglię

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2014 06:00
W niespełna rok po bolesnej klęsce wrześniowej polscy lotnicy zdobyli okazję do rewanżu na niebie Anglii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bronisław Komorowski odznaczył pośmiertnie bohatera Dywizjonu 316

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2013 20:11
Prezydent Bronisław Komorowski przyznał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski pilotowi, majorowi Tadeuszowi Karnkowskiemu, zmarłemu we wrześniu tego roku. Karnkowski był pilotem 316 dywizjonu myśliwskiego Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii.
rozwiń zwiń