X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zakłócenie wykładu Baumana. Jest wyrok: areszty lub grzywny dla 19 osób

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2014 16:59
Na kary aresztu i grzywny skazał w poniedziałek wrocławski sąd 19 osób obwinionych o zakłócenie wykładu prof. Zygmunta Baumana, który w czerwcu 2013 r. odbył się na Uniwersytecie Wrocławskim.
Audio
  • Sąd wydał wyrok w sprawie wykładu Baumana (IAR)
  • Sędzia Paweł Chodkowski: wyrok jest surowy, ale pozwoli na osiągnięcie celów prewencyjnych (IAR)
Oskarżeni podczas ogłoszenia wyroku w procesie dot. zakłócenia wykładu prof. Zygmunta Baumana, który w czerwcu 2013 r. odbył się na Uniwersytecie Wrocławskim,
Oskarżeni podczas ogłoszenia wyroku w procesie dot. zakłócenia wykładu prof. Zygmunta Baumana, który w czerwcu 2013 r. odbył się na Uniwersytecie Wrocławskim, Foto: PAP/Maciej Kulczyński

Siedmiu osobom sąd wymierzył kary aresztu od 20 do 30 dni. Pozostałym dwunastu - grzywny w wysokości do tysiąca do 5 tys. zł. Cztery osoby zostały uniewinnione.
W procesie oskarżycielem publicznym była Komenda Miejska Policji we Wrocławiu.
W czerwcu 2013 r. prof. Zygmunt Bauman wygłosił na Uniwersytecie Wrocławskim wykład poświęcony m.in. obecnej sytuacji lewicy. Jego wizyta w stolicy Dolnego Śląska była związana z obchodami 150. rocznicy powstania niemieckiej socjaldemokracji, której założycielem był wrocławianin Ferdynand Lassalle.

Rozpoczęcie wykładu filozofa zostało zakłócone gwizdami i okrzykami "Precz z komuną", "Dutkiewicz (prezydent Wrocławia red.), kogo zapraszasz", "Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę". Po kwadransie policja, na prośbę organizatorów wykładu, usunęła protestujących. Tego samego dnia zatrzymano 15 osób, a później kolejnych siedem. Po zajściach Bauman zrezygnował z doktoratu honoris causa Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu.
Wniosek o ukaranie 23 osób, m.in. sympatyków Narodowego Odrodzenia Polski, skierowała do sądu policja.
Przed sądem obwinieni nie przyznali się do zarzutów. Niektórzy z nich podkreślali, że na wykład Baumana przyszli, aby zaprotestować przeciwko obecności na wrocławskiej uczelni człowieka, który ma na rękach krew polskich patriotów.

Przeszłość Baumana

Zygmunt Bauman jest socjologiem, filozofem i eseistą. Od 1944 roku był oficerem polityczny w LWP. W tym samym roku podpisał zobowiązanie do współpracy jako agent-informator Informacji Wojskowej o pseudonimie „Semjon". Informacja Wojskowa LWP ściśle podlegała osławionemu kontrwywiadowi wojskowemu Armii Czerwonej "Smiersz". Od 1945 roku Bauman był funkcjonariuszem Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Został odznaczony Krzyżem Walecznych. W lipcu 1949 został mianowany szefem Oddziału Propagandy i Agitacji w Zarządzie Politycznym KBW.  Do marca 1953 roku pełnił, w stopniu majora,  funkcję szefa Oddziału II w Zarządzie Polityczno-Wychowawczym Dowództwa KBW.

W 1954 roku ukończył filozofię na Uniwersytecie Warszawskim, a 1960 roku uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk humanistycznych w dziedzinie socjologii. Od 1968 jest profesorem. W 1968, w ramach antysemickiej nagonki, usunięty z Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie był kierownikiem Katedry Socjologii Ogólnej. W tym samym roku opuścił Polskę. Zobacz serwis - Marzec '68>>> Wykładał na uniwersytetach w Tel Awiwie i Hajfie.  W 1971 wyjechał do Anglii, gdzie związał się z uniwersytetem w Leeds, kierując Katedrą Socjologii aż do odejścia na emeryturę w 1990. W 2004 roku został rektorem Uniwersytetu Powszechnego im. Jana Józefa Lipskiego w Teremiskach k. Białowieży na Podlasiu.
Publikuje w Gazecie Wyborczej oraz na łamach Krytyki Politycznej i portalu Instytutu Obywatelskiego.

W 2008 roku, w brytyjskim “Guardianie” Zygmunt Bauman tłumaczył swoją działalność w organach bezpieki wojskowej m.in. młodym wiekiem. Stwierdził, że ponosi pełną odpowiedzialność za swoją przeszłość. Nigdy jednak nie wyraził skruchy z powodu wiernej służby stalinowcom, nigdy też nie przeprosił swoich ofiar.

Jak sędzia uzasadnił wyrok

Sędzia Paweł Chodkowski w uzasadnieniu wyroku skazującego za protesty przeciwko wykładom Baumana podkreślał, że podstawowym dowodem w tej sprawie był zapis monitoringu wykładu, który pozwala na "precyzyjne określenie zachowań każdego z obwinionych". - Również część obwinionych w swoich wyjaśnieniach nie kwestionowała swojego udziału w proteście przeciwko zaproszeniu Zygmunta Baumana, uzasadniając swoją postawę patriotycznymi pobudkami związanymi z przeszłością prof. Baumana - mówił sędzia.
Zdaniem sędziego, ideowe wybory Zygmunta Baumana z lat 1945-1953 nie dają obwinionym i komukolwiek "żadnej legitymacji do kreowania nienawiści wobec tych, których postaw i wyborów oni nie akceptują". Sędzia utrzymuje, że zachowanie obwinionych nie miało nic wspólnego z dopuszczalną formą wyrażania poglądów i prezentowania swoich opinii w ramach debaty publicznej. - Stanowiło ono manifestację pogardy wobec państwa, wobec prawa, uniwersalnych wartości etycznych, wreszcie pogardę wobec innych ludzi, którzy myślą inaczej niż obwinieni - uważa sędzia Chodkowski.
Przyznał, że kara jest surowa, ale, jak twierdzi, - być może będzie ona stanowić refleksję co do sposobu i formy udziału w życiu publicznym. Powtarzam: nie treści, ale sposobu i formy udziału w życiu publicznym - mówił sędzia.

PAP, bk.mc

Komentarze11
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
Oberek2014-05-19 22:35 Zgłoś
Upragniony koniec wieściła Ćwierć wieku temu, aktoreczka miła, A dziś w salonach pieszczą Baumana, Polaka zaś mają za chuligana. - Co tu jest grane? Odpowie Icek - Wasze ulice...
Oberek2014-05-19 22:02 Zgłoś
Użytkownik powtorzlogin napisał
Przynajmniej w tym wypadku wymiar sprawiedliwości zareagował prawidłowo. Agresywne zachowanie chuliganów powinno się potępić i ukarać, i tak się na szczęście stało. Widzę, że niektórzy internauci próbują uczynić z bandytów bohaterów. To nie tylko przykre, we mnie to budzi strach.
Bój się, skoro nie potrafisz odróżnić swojej prawej ręki od lewej, bowiem tam, gdzie zmierzasz , może Ci się nie spodobać
Oberek2014-05-19 21:56 Zgłoś
- Czy tajemnicą jest, że sędziowie, prokuratorzy i policjanci przechodzą warsztaty rozpoznawania mowy nienawiści? - Czy tajemnicą jest, że te warsztaty odbywają się w Muzeum Żydów Polskich? - Czy te warsztaty nie są prowadzone przez fachowców? - Czy to nie są fachowcy od mowy nienawiści? - Czy ten wyrok, nie jest efektem owej edukacji? - Zatem czemu mój komentarz zniknął?
pons2014-05-19 21:06 Zgłoś
Pan Bauman był oficerem najpierw przybudówki KGB w Sowietach, a następnie wyższym i gorliwym funkcjonariuszem KBW. Obie te organizacje stanowiły trzon zbrodniczego reżimu komunistycznego. Jak dłogo w nie postawi się znaku równości między komunizmem (150 milionów ofiar) a nazizmem (mniej niż 100 milionów ofiar), między KGB a SS, tak długo będziemy czytać niedorzeczności o młodych przestępcach i miłych starszych panach. Zaćmienie mózgu...
powtorzlogin2014-05-19 19:51 Zgłoś
Zgadza się, pani Jolu, jeszcze raz zacytuję za panią poetę: tak tak, nie nie.
powtorzlogin2014-05-19 19:46 Zgłoś
Przynajmniej w tym wypadku wymiar sprawiedliwości zareagował prawidłowo. Agresywne zachowanie chuliganów powinno się potępić i ukarać, i tak się na szczęście stało. Widzę, że niektórzy internauci próbują uczynić z bandytów bohaterów. To nie tylko przykre, we mnie to budzi strach.
Pani Jola2014-05-19 18:52 Zgłoś
Bardzo dobrze i słusznie. Zgadzam się z każdym słowem wyroku i cieszę się, że sędzia nie dał sobie wmówić, że zwykłe chamstwo to "wyrażanie protestu". Bauman Baumanem, jego grzechy jego grzechami, a chamstwo chamstwem. Tak tak, nie nie. Po prostu. Teraz wszyscy święci, urodzeni po 89 r., którzy nie widzieli na własne oczy co naprawdę znaczył komunizm, z którymi nie wiadomo co by ten komunizm zrobił, będą linczować i wycierać sobie mleko pod nosem patriotyzmem w imię zrobienia szumu w mediach. Piękna doprawdy postawa.
Oberek2014-05-19 18:40 Zgłoś
Mamy nowych więźniów sumienia, mówienie prawdy w Polsce "nowoczesnej" jest zabronione pod groźbą więzienia a pan Komorowski z okazji wyborów do europarlamentu puszcza hasło, "nie ma wolności, bez nowoczesności", czyli bez "tęczy" na Placu Zbawiciela, bez ..... maszerujących z cyckami na wierzchu i innych tego typu "wynalazków". Najgorsze, że dziś niewielu już to oburza. Nigdy nie zatęsknię za PRL-em, ale jak na dziś, to widzę, że "zamienił porsche na gorsze".
pons2014-05-19 15:26 Zgłoś
Obrzydliwość! Bauman z własnej i nieorzymuszonej woli jeszcze w Sowietach zapisał się do formacji zbrodniczej. Nie tylko SS było formacją zbrodniczą. Brał udział w obławie augustowskiej (patrz teraz sprawa pomnika w Pieniężnie). Ten człowiek niezależnie od tytułów powinien być - po przekroczeniu granic Polski - aresztowany i sądzony! Tymczasem wyroki dostają Ci, którzy swojim protestem - jego gwałtowną formę wymusił berefleksyjny (to eufemizm) upór władz UWr (dawniej im. Bieruta) i prezydenta Wr - sprawili, że przynajmniej UWr na tyle się opamiętał, iż Baumnanowi nie przyznał doktoratu hc.
szeleszczyciel2014-05-19 13:50 Zgłoś
Obrzydliwe. Wymiar sprawiedliwości niebezpieczny dla Polaków. Trzymajcie się chłopaki, jeszcze kiedyś będzie lepiej!

Czytaj także

Incydent na wykładzie Baumana. Kolejne osoby usłyszały zarzuty

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2013 18:16
Kolejne cztery osoby, które zakłóciły porządek podczas wykładu prof. Zygmunta Baumana na Uniwersytecie Wrocławskim, usłyszały zarzuty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Bauman rezygnuje z doktoratu wrocławskiej uczelni

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2013 18:09
Dolnośląska Szkoła Wyższa otrzymała pismo od filozofa prof. Zygmunta Baumana, w którym prosi on o nieprzyznawanie mu tytułu doktora honoris causa tej uczelni, informuje "Gazeta Wyborcza".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdrojewski: analizy dotyczące Baumana są powierzchowne

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2013 08:32
Gdy przyznawano prof. Zygmuntowi Baumanowi nagrodę Gloria Artis, okoliczności jego życiorysu nie były znane – mówił w Trójce minister kultury Bogdan Zdrojewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lublin: na przystankach plakaty m.in. z Baumanem i hasłem: "Palić! Wieszać! Wysterylizować!"

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2013 10:25
Plakaty z wizerunkiem m.in. prezydenta Rafała Dutkiewicza oraz socjologa Zygmunta Baumana opatrzone hasłem "Palić! Wieszać! Wysterylizować!", zawisły w piątek na kilkunastu przystankach w Lublinie – poinformowała "Gazeta Wyborcza”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zatrzymani po proteście przeciw debacie z prof. Baumanem

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2013 20:45
Protest przeciw debacie z Zygmuntem Baumanem we Wrocławiu. Policja zatrzymała dwadzieścia dwie osoby, w tym kobietę w ciąży, pod zarzutem zorganizowania nielegalnego zgromadzenia przed Teatrem Współczesnym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego nie rozliczono komunizmu? Debata w IPN

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2013 15:43
Warszawski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej zorganizował panel dyskusyjny o rozliczeniach PRL-u.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stalinowski strażnik więzienny ponownie stanął przed sądem

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2014 19:41
Konrad K. jest oskarżony przez Instytut Pamięci Narodowej o znęcanie się nad więźniami politycznymi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa uczciła pamięć bohaterskiego Polaka rotmistrza Witolda Pileckiego

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2014 17:25
Jest jednym z najbardziej znanych bohaterów polskiego Państwa Podziemnego. Witold Pilecki, ps. Witold i Druh, gdyby żył skończyłby dziś 113 lat.
rozwiń zwiń