Zakłócenie wykładu Baumana. Jest wyrok: areszty lub grzywny dla 19 osób

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2014 16:59
Na kary aresztu i grzywny skazał w poniedziałek wrocławski sąd 19 osób obwinionych o zakłócenie wykładu prof. Zygmunta Baumana, który w czerwcu 2013 r. odbył się na Uniwersytecie Wrocławskim.
Audio
  • Sąd wydał wyrok w sprawie wykładu Baumana (IAR)
  • Sędzia Paweł Chodkowski: wyrok jest surowy, ale pozwoli na osiągnięcie celów prewencyjnych (IAR)
Oskarżeni podczas ogłoszenia wyroku w procesie dot. zakłócenia wykładu prof. Zygmunta Baumana, który w czerwcu 2013 r. odbył się na Uniwersytecie Wrocławskim,
Oskarżeni podczas ogłoszenia wyroku w procesie dot. zakłócenia wykładu prof. Zygmunta Baumana, który w czerwcu 2013 r. odbył się na Uniwersytecie Wrocławskim, Foto: PAP/Maciej Kulczyński

Siedmiu osobom sąd wymierzył kary aresztu od 20 do 30 dni. Pozostałym dwunastu - grzywny w wysokości do tysiąca do 5 tys. zł. Cztery osoby zostały uniewinnione.
W procesie oskarżycielem publicznym była Komenda Miejska Policji we Wrocławiu.
W czerwcu 2013 r. prof. Zygmunt Bauman wygłosił na Uniwersytecie Wrocławskim wykład poświęcony m.in. obecnej sytuacji lewicy. Jego wizyta w stolicy Dolnego Śląska była związana z obchodami 150. rocznicy powstania niemieckiej socjaldemokracji, której założycielem był wrocławianin Ferdynand Lassalle.

Rozpoczęcie wykładu filozofa zostało zakłócone gwizdami i okrzykami "Precz z komuną", "Dutkiewicz (prezydent Wrocławia red.), kogo zapraszasz", "Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę". Po kwadransie policja, na prośbę organizatorów wykładu, usunęła protestujących. Tego samego dnia zatrzymano 15 osób, a później kolejnych siedem. Po zajściach Bauman zrezygnował z doktoratu honoris causa Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu.
Wniosek o ukaranie 23 osób, m.in. sympatyków Narodowego Odrodzenia Polski, skierowała do sądu policja.
Przed sądem obwinieni nie przyznali się do zarzutów. Niektórzy z nich podkreślali, że na wykład Baumana przyszli, aby zaprotestować przeciwko obecności na wrocławskiej uczelni człowieka, który ma na rękach krew polskich patriotów.

Przeszłość Baumana

Zygmunt Bauman jest socjologiem, filozofem i eseistą. Od 1944 roku był oficerem polityczny w LWP. W tym samym roku podpisał zobowiązanie do współpracy jako agent-informator Informacji Wojskowej o pseudonimie „Semjon". Informacja Wojskowa LWP ściśle podlegała osławionemu kontrwywiadowi wojskowemu Armii Czerwonej "Smiersz". Od 1945 roku Bauman był funkcjonariuszem Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Został odznaczony Krzyżem Walecznych. W lipcu 1949 został mianowany szefem Oddziału Propagandy i Agitacji w Zarządzie Politycznym KBW.  Do marca 1953 roku pełnił, w stopniu majora,  funkcję szefa Oddziału II w Zarządzie Polityczno-Wychowawczym Dowództwa KBW.

W 1954 roku ukończył filozofię na Uniwersytecie Warszawskim, a 1960 roku uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk humanistycznych w dziedzinie socjologii. Od 1968 jest profesorem. W 1968, w ramach antysemickiej nagonki, usunięty z Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie był kierownikiem Katedry Socjologii Ogólnej. W tym samym roku opuścił Polskę. Zobacz serwis - Marzec '68>>> Wykładał na uniwersytetach w Tel Awiwie i Hajfie.  W 1971 wyjechał do Anglii, gdzie związał się z uniwersytetem w Leeds, kierując Katedrą Socjologii aż do odejścia na emeryturę w 1990. W 2004 roku został rektorem Uniwersytetu Powszechnego im. Jana Józefa Lipskiego w Teremiskach k. Białowieży na Podlasiu.
Publikuje w Gazecie Wyborczej oraz na łamach Krytyki Politycznej i portalu Instytutu Obywatelskiego.

W 2008 roku, w brytyjskim “Guardianie” Zygmunt Bauman tłumaczył swoją działalność w organach bezpieki wojskowej m.in. młodym wiekiem. Stwierdził, że ponosi pełną odpowiedzialność za swoją przeszłość. Nigdy jednak nie wyraził skruchy z powodu wiernej służby stalinowcom, nigdy też nie przeprosił swoich ofiar.

Jak sędzia uzasadnił wyrok

Sędzia Paweł Chodkowski w uzasadnieniu wyroku skazującego za protesty przeciwko wykładom Baumana podkreślał, że podstawowym dowodem w tej sprawie był zapis monitoringu wykładu, który pozwala na "precyzyjne określenie zachowań każdego z obwinionych". - Również część obwinionych w swoich wyjaśnieniach nie kwestionowała swojego udziału w proteście przeciwko zaproszeniu Zygmunta Baumana, uzasadniając swoją postawę patriotycznymi pobudkami związanymi z przeszłością prof. Baumana - mówił sędzia.
Zdaniem sędziego, ideowe wybory Zygmunta Baumana z lat 1945-1953 nie dają obwinionym i komukolwiek "żadnej legitymacji do kreowania nienawiści wobec tych, których postaw i wyborów oni nie akceptują". Sędzia utrzymuje, że zachowanie obwinionych nie miało nic wspólnego z dopuszczalną formą wyrażania poglądów i prezentowania swoich opinii w ramach debaty publicznej. - Stanowiło ono manifestację pogardy wobec państwa, wobec prawa, uniwersalnych wartości etycznych, wreszcie pogardę wobec innych ludzi, którzy myślą inaczej niż obwinieni - uważa sędzia Chodkowski.
Przyznał, że kara jest surowa, ale, jak twierdzi, - być może będzie ona stanowić refleksję co do sposobu i formy udziału w życiu publicznym. Powtarzam: nie treści, ale sposobu i formy udziału w życiu publicznym - mówił sędzia.

PAP, bk.mc

Komentarze11
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
Oberek2014-05-19 22:35 Zgłoś
Upragniony koniec wieściła Ćwierć wieku temu, aktoreczka miła, A dziś w salonach pieszczą Baumana, Polaka zaś mają za chuligana. - Co tu jest grane? Odpowie Icek - Wasze ulice...
Oberek2014-05-19 22:02 Zgłoś
Użytkownik powtorzlogin napisał
Przynajmniej w tym wypadku wymiar sprawiedliwości zareagował prawidłowo. Agresywne zachowanie chuliganów powinno się potępić i ukarać, i tak się na szczęście stało. Widzę, że niektórzy internauci próbują uczynić z bandytów bohaterów. To nie tylko przykre, we mnie to budzi strach.
Bój się, skoro nie potrafisz odróżnić swojej prawej ręki od lewej, bowiem tam, gdzie zmierzasz , może Ci się nie spodobać
Oberek2014-05-19 21:56 Zgłoś
- Czy tajemnicą jest, że sędziowie, prokuratorzy i policjanci przechodzą warsztaty rozpoznawania mowy nienawiści? - Czy tajemnicą jest, że te warsztaty odbywają się w Muzeum Żydów Polskich? - Czy te warsztaty nie są prowadzone przez fachowców? - Czy to nie są fachowcy od mowy nienawiści? - Czy ten wyrok, nie jest efektem owej edukacji? - Zatem czemu mój komentarz zniknął?
pons2014-05-19 21:06 Zgłoś
Pan Bauman był oficerem najpierw przybudówki KGB w Sowietach, a następnie wyższym i gorliwym funkcjonariuszem KBW. Obie te organizacje stanowiły trzon zbrodniczego reżimu komunistycznego. Jak dłogo w nie postawi się znaku równości między komunizmem (150 milionów ofiar) a nazizmem (mniej niż 100 milionów ofiar), między KGB a SS, tak długo będziemy czytać niedorzeczności o młodych przestępcach i miłych starszych panach. Zaćmienie mózgu...
powtorzlogin2014-05-19 19:51 Zgłoś
Zgadza się, pani Jolu, jeszcze raz zacytuję za panią poetę: tak tak, nie nie.
powtorzlogin2014-05-19 19:46 Zgłoś
Przynajmniej w tym wypadku wymiar sprawiedliwości zareagował prawidłowo. Agresywne zachowanie chuliganów powinno się potępić i ukarać, i tak się na szczęście stało. Widzę, że niektórzy internauci próbują uczynić z bandytów bohaterów. To nie tylko przykre, we mnie to budzi strach.
Pani Jola2014-05-19 18:52 Zgłoś
Bardzo dobrze i słusznie. Zgadzam się z każdym słowem wyroku i cieszę się, że sędzia nie dał sobie wmówić, że zwykłe chamstwo to "wyrażanie protestu". Bauman Baumanem, jego grzechy jego grzechami, a chamstwo chamstwem. Tak tak, nie nie. Po prostu. Teraz wszyscy święci, urodzeni po 89 r., którzy nie widzieli na własne oczy co naprawdę znaczył komunizm, z którymi nie wiadomo co by ten komunizm zrobił, będą linczować i wycierać sobie mleko pod nosem patriotyzmem w imię zrobienia szumu w mediach. Piękna doprawdy postawa.
Oberek2014-05-19 18:40 Zgłoś
Mamy nowych więźniów sumienia, mówienie prawdy w Polsce "nowoczesnej" jest zabronione pod groźbą więzienia a pan Komorowski z okazji wyborów do europarlamentu puszcza hasło, "nie ma wolności, bez nowoczesności", czyli bez "tęczy" na Placu Zbawiciela, bez ..... maszerujących z cyckami na wierzchu i innych tego typu "wynalazków". Najgorsze, że dziś niewielu już to oburza. Nigdy nie zatęsknię za PRL-em, ale jak na dziś, to widzę, że "zamienił porsche na gorsze".
pons2014-05-19 15:26 Zgłoś
Obrzydliwość! Bauman z własnej i nieorzymuszonej woli jeszcze w Sowietach zapisał się do formacji zbrodniczej. Nie tylko SS było formacją zbrodniczą. Brał udział w obławie augustowskiej (patrz teraz sprawa pomnika w Pieniężnie). Ten człowiek niezależnie od tytułów powinien być - po przekroczeniu granic Polski - aresztowany i sądzony! Tymczasem wyroki dostają Ci, którzy swojim protestem - jego gwałtowną formę wymusił berefleksyjny (to eufemizm) upór władz UWr (dawniej im. Bieruta) i prezydenta Wr - sprawili, że przynajmniej UWr na tyle się opamiętał, iż Baumnanowi nie przyznał doktoratu hc.
szeleszczyciel2014-05-19 13:50 Zgłoś
Obrzydliwe. Wymiar sprawiedliwości niebezpieczny dla Polaków. Trzymajcie się chłopaki, jeszcze kiedyś będzie lepiej!

Czytaj także

Incydent na wykładzie Baumana. Kolejne osoby usłyszały zarzuty

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2013 18:16
Kolejne cztery osoby, które zakłóciły porządek podczas wykładu prof. Zygmunta Baumana na Uniwersytecie Wrocławskim, usłyszały zarzuty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Bauman rezygnuje z doktoratu wrocławskiej uczelni

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2013 18:09
Dolnośląska Szkoła Wyższa otrzymała pismo od filozofa prof. Zygmunta Baumana, w którym prosi on o nieprzyznawanie mu tytułu doktora honoris causa tej uczelni, informuje "Gazeta Wyborcza".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdrojewski: analizy dotyczące Baumana są powierzchowne

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2013 08:32
Gdy przyznawano prof. Zygmuntowi Baumanowi nagrodę Gloria Artis, okoliczności jego życiorysu nie były znane – mówił w Trójce minister kultury Bogdan Zdrojewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lublin: na przystankach plakaty m.in. z Baumanem i hasłem: "Palić! Wieszać! Wysterylizować!"

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2013 10:25
Plakaty z wizerunkiem m.in. prezydenta Rafała Dutkiewicza oraz socjologa Zygmunta Baumana opatrzone hasłem "Palić! Wieszać! Wysterylizować!", zawisły w piątek na kilkunastu przystankach w Lublinie – poinformowała "Gazeta Wyborcza”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zatrzymani po proteście przeciw debacie z prof. Baumanem

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2013 20:45
Protest przeciw debacie z Zygmuntem Baumanem we Wrocławiu. Policja zatrzymała dwadzieścia dwie osoby, w tym kobietę w ciąży, pod zarzutem zorganizowania nielegalnego zgromadzenia przed Teatrem Współczesnym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego nie rozliczono komunizmu? Debata w IPN

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2013 15:43
Warszawski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej zorganizował panel dyskusyjny o rozliczeniach PRL-u.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stalinowski strażnik więzienny ponownie stanął przed sądem

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2014 19:41
Konrad K. jest oskarżony przez Instytut Pamięci Narodowej o znęcanie się nad więźniami politycznymi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa uczciła pamięć bohaterskiego Polaka rotmistrza Witolda Pileckiego

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2014 17:25
Jest jednym z najbardziej znanych bohaterów polskiego Państwa Podziemnego. Witold Pilecki, ps. Witold i Druh, gdyby żył skończyłby dziś 113 lat.
rozwiń zwiń