X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tragiczna powódź na Bałkanach. Ucierpiało milion osób

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2014 20:27
- Skutki powodzi są przerażające. Zniszczenia materialne są nie mniejsze niż te spowodowane przez wojnę. W czasie wojny wielu ludzi straciło wszystko, dziś znów pozostali z niczym - mówi wicepremier Bośni i Hercegowiny Zlatko Lagumdżija.
Audio
  • Unijna komisarz ds. reagowania kryzysowego Kristalina Georgieva: Istnieją poważne problemy z zanieczyszczeniem wody. Wiemy też, że w Bośni i Hercegowinie osunięcia ziemi nastąpiły na terenach, gdzie są miny z czasów wojny, co także powoduje zagrożenie samo w sobie. Mogę państwa zapewnić, że dokonujemy oceny potrzeb zgodnie z rozwojem sytuacji tak,
Tegoroczne powodzie na Bałkanach są największe od 120 lat
Tegoroczne powodzie na Bałkanach są największe od 120 latFoto: EPA/DRAGAN KARADAREVIC

Wicepremier porównał skutki powodzi do zniszczeń wojennych z lat 1992-95. Z jego danych wynika, że w wyniku opadów deszczu ucierpiał co czwarty mieszkaniec kraju.
Zlatko Lagumdżija mówił, że ponad milion ludzi nie ma dostępu do zasobów czystej wody. Ponad 100 tysięcy domów mieszkalnych i innych budynków zostało tak zniszczonych, że nie nadaje się już do użycia.
Ulewne deszcze doprowadziły do tego, że rzeki wezbrały. Odnotowano ponad 2 tysiące przypadków osunięć ziemi. W niektórych miejscach, najbardziej dotkniętych powodziami woda zaczęła opadać, odsłaniając skalę zniszczeń. Domy zostały zmyte przez wodę lub zalane mułem, we wsiach leżą ciała martwych zwierząt gospodarskich. Ewakuowano pół miliona ludzi. Od czasów wojny z lat 90. Bośnia nie przeżyła ucieczki ludzi z ich domów na tak wielką skalę.
Tegoroczne powodzie na Bałkanach są największe od 120 lat. W Serbii ewakuowano co najmniej 25 tysięcy ludzi. Nowa fala powodziowa na Sawie stwarza zagrożenie między innymi dla największej w Serbii elektrowni - Nikola Tesla, leżącej 30 km od Belgradu. Wytwarza ona około połowy krajowej energii elektrycznej.

Co najmniej 25 tys. osób zostało ewakuowanych z terenów dotkniętych powodzią w Serbii. Część z nich przymusowo. (źródło: CNN Newsource/x-news)

Na pomoc spieszą państwa Unii Europejskiej.
- W niespełna półtora dnia czternaście państw członkowskich odpowiedziało na wezwania o pomoc dla Serbii oraz Bośni i Hercegowiny, przekazując helikoptery, łodzie, pompy wodne i zespoły ekspertów. To godny podziwu pokaz europejskiej solidarności - powiedziała unijna komisarz ds. współpracy międzynarodowej, pomocy humanitarnej i reagowania kryzysowego Kristalina Georgiewa.

Jak dodała unijna komisarz, mimo że obecnie prognozy zapowiadają poprawę pogody, ocieplenie może spowodować topnienie śniegu w wyższych rejonach i pogorszyć sytuację powodziową. Zaznaczyła, że ogromnym problemem jest też zatrucie i zanieczyszczenie wody pitnej na terenach dotkniętych klęską powodzi.
Według niej, komisarz ds. rozszerzenia Sztefan Fuele szuka obecnie sposobu na uruchomienie pomocy ze środków przedakcesyjnych i możliwości ich użycia, by pomóc ludności dotkniętej powodzią.
Georgiewa dodała, że Bruksela może też udzielić pomocy w ramach Funduszu Solidarności UE w wypadku, gdyby całkowite szkody przekroczyły 0,64 proc. PKB kraju. Jak wyjaśniła, jest to instrument pomocy przewidziany na wypadek katastrof o bardzo dużej skali. W jego ramach może zostać uruchomione nawet do miliarda euro w ciągu roku.
- Komisarz ds. polityki regionalnej Johannes Hahn jest w gotowości, bo już teraz szkody wydają się znaczne i stale rosną. Serbia jako kraj, który oficjalnie negocjuje członkostwo w UE, może wystąpić o środki z Funduszu Solidarności UE. Jeśli chodzi o Bośnię i Hercegowinę, będziemy szukać innego instrumentu, by móc udzielić temu krajowi pomocy - oświadczyła Georgiewa.
Serbia pilnie poprosiła o dostarczenie wysokiej wydajności pomp wodnych oraz zespołów ratowniczych. W ciągu kilku godzin pozytywnie odpowiedziały na tę prośbę cztery państwa UE: Bułgaria, Niemcy, Słowenia i Austria. Kilkanaście godzin później do grupy tych państw dołączyło sześć kolejnych: Czechy, Francja, Chorwacja, Litwa, Łotwa i Estonia.

Pomogą polscy strażacy>>>

Obecnie trwają uzgodnienia co do szczegółów dostarczenia do Serbii łodzi ratunkowych, pomp wysokiej wydajności i zespołów operacyjnych. Większa część pomocy ma dotrzeć na miejsce we wtorek.
Ponadto Słowenia, Austria, Luksemburg, Wielka Brytania, Słowacja, Belgia i Niemcy zaoferowały na wniosek Bośni i Hercegowiny dostarczenie śmigłowców i łodzi motorowych, które pomogą w ewakuacji mieszkańców zalanych terenów, a także przydadzą się do transportu wody pitnej, leków i żywności. Realizacja pomocy jest w toku, a koszty transportu współfinansuje Komisja Europejską.

Dramatyczna sytuacja na Bałkanach. Serbia i Bośnia pod wodą>>>

IAR/PAP/asop

''

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Powódź na Bałkanach. Co najmniej 44 ofiary śmiertelne

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2014 07:46
Ewakuowano kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Bilans tych największych od 120 lat powodzi na Bałkanach rośnie z dnia na dzień.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powódź na Bałkanach. Polscy strażacy pomogą w Bośni?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2014 11:19
Polscy strażacy nie wykluczają pomocy swoim kolegom z Bośni i Hercegowiny. Być może już w środę wyślemy tam sprzęt.
rozwiń zwiń