X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Afera Amber Gold. Sędzia Milewski przeniesiony do Białegostoku

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2014 14:28
Sędzia Ryszard Milewski zostanie przeniesiony na teren działania Sądu Apelacyjnego w Białymstoku. Taki jest werdykt Sądu Najwyższego.
Sędziowie Sądu Najwyższego Jerzy Kuźniar (z lewej) i Edward Matwijów (z prawej) podczas rozprawy w sprawie dyscyplinarnej Ryszarda Milewskiego
Sędziowie Sądu Najwyższego Jerzy Kuźniar (z lewej) i Edward Matwijów (z prawej) podczas rozprawy w sprawie dyscyplinarnej Ryszarda Milewskiego Foto: PAP/Radek Pietruszka

Zaostrzył on w ten sposób wcześniejszy werdykt Sądu Apelacyjnego. Sędzia Ryszard Milewski jest obwiniony o uchybienie godności sędziego w związku prowokacją dziennikarską przeprowadzoną przy okazji sprawy Amber Gold.

Sąd Najwyższy przenosząc sędziego Ryszarda Milewskiego na inne miejsce służbowe miał na uwadze, że pozostanie obwinionego w sądzie w Gdańsku nie sprzyja dobru wymiaru sprawiedliwości - tym SN tłumaczył w piątek zaostrzenie wyroku I instancji.
Jak podkreślił w ustnym uzasadnieniu wyroku sędzia SN Wojciech Katner, kara z I instancji była rażąco łagodna. - Dyscyplinarne przeniesienie do innej apelacji to druga z kolei, po usunięciu z urzędu, najostrzejsza kara w katalogu - o niej już nie można mówić, że jest zbyt łagodna - dodał SN. Dlatego postanowiono ją zaostrzyć, przenosząc obwinionego poza apelację gdańską, do jednego z sądów apelacji białostockiej.
- O winie sędziego świadczyły już same wypowiedzi z jego rozmowy z osobą podającą się za urzędnika kancelarii premiera: "proszę się nie martwić", "już wyznaczamy termin", "cieszymy się, że ktoś nas wysłucha". Z tych fragmentów, które nie są kwestionowane, widać elementy podporządkowania się obwinionego oczekiwaniom rozmówców. A mógł przecież się zorientować, że rozmawia z urzędnikiem niskiej rangi. Poza tym, należało sprawdzić, z kim się rozmawia - mówił sędzia Katner uzasadniając zaostrzenie wyroku I instancji.
Jak podkreślił SN, prezes sądu przede wszystkim jest sędzią. - Należy od niego wymagać co najmniej tyle, co od sędziego. Prowokacji pochwalać nie należy, ale trzeba umieć się im przeciwstawiać - temu obwiniony nie podołał jako sędzia, ani jako prezes sądu. A gdyby mu się to udało - zyskałby uznanie - dodał sędzia Katner.
Milewski nie był obecny w piątek w sądzie. Rzecznik dyscyplinarny sędziów Marek Hibner poinformował dziennikarzy po wyroku, że orzeczenie oznacza, iż teraz to minister sprawiedliwości wyznaczy konkretny sąd okręgowy z okręgu apelacji białostockiej, do którego może trafić Milewski - o ile zdecyduje się pozostać w zawodzie. Mogą to być sądy okręgowe w: Białymstoku, Łomży, Olsztynie, Ostrołęce lub w Suwałkach.

Zbyt łagodna kara

SN rozpatrzył odwołania od orzeczenia Sąd Apelacyjnego w Warszawie, który w styczniu br. uznał Milewskiego za winnego przewinienia dyscyplinarnego. Wymierzono mu wtedy karę zakazu awansowania i podwyżek, zasiadania w kolegium sądu i sprawowania funkcji jego prezesa.

Obrońca sędziego wnosił, aby sąd uniewinnił sędziego lub zwrócił sprawę do ponownego rozpoznania. Minister sprawiedliwości domagał się zaś wymierzenia najsurowszej możliwej kary dyscyplinarnej wobec sędziego - usunięcia z zawodu.
Według Sądu Administracyjnego obwiniony naruszył zasadę niezależności sądów oraz uchybił godności sędziego w rozmowie telefonicznej, jaką we wrześniu 2012 r. prowadził z osobą podającą się za pracownika kancelarii premiera. Był to Paweł M., który - jak twierdzi - dokonał "prowokacji dziennikarskiej".
Milewski, jako prezes sądu, miał wyrazić gotowość ustalenia dogodnego dla premiera terminu posiedzenia aresztowego w sprawie prezesa Amber Gold oraz wydelegowania sędziów gdańskich na spotkanie z premierem, by zapoznać go ze sprawami dotyczącymi szefa firmy.

PAP, IAR,  bk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gdańsk: Ponad 4 miliony z licytacji majątku Amber Gold

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2013 18:31
Udało się sprzedać trzy z pięciu wystawionych nieruchomości. Chętnych znalazły kamienica i apartament w Gdańsku i lokal użytkowy w Gdyni. Uzyskana kwota nieznacznie przekroczyła cenę wywoławczą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sędzia "od Amber Gold" ukarany przez sąd dyscyplinarny

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2014 17:43
Ryszard Milewski ostatecznie usunięty z funkcji prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku. To wynik ujawnienia przez media nagrania rozmowy telefonicznej, dotyczącej jednego z postępowań w sprawie Amber Gold.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprawa Amber Gold. Nawet 8 lat więzienia za prowokację wobec sędziego

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2014 13:42
W piątek zatrzymano ściganego listem gończym Pawła M., który w 2012 r. przeprowadził prowokację wobec ówczesnego prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Afera Amber Gold. Decyzja ws. Ryszarda Milewskiego

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2014 06:45
Sąd Najwyższy rozpatrzy odwołania ministrów sprawiedliwości i obrony w sprawie dyscyplinarnej Ryszarda Milewskiego - byłego prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku, obwinionego o uchybienie godności sędziego w związku ze sprawą Amber Gold.
rozwiń zwiń