X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kościół przeprasza za księży-pedofilów. "Liczymy, że za tym pójdą działania”

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2014 18:30
- Słowa biskupa Libery to ważny i dobry krok, ale czekamy na konkretne działania Kościoła w sprawie pedofilii - powiedziała Maria Mucha, członek zarządu Fundacji "Nie lękajcie się", która udziela wsparcia osobom wykorzystanym seksualnie przez duchownych.
Audio
  • Pierwsze dane dotyczące pedofilii w Kościele. Relacja Pawła Pawlicy/IAR
Od lewej: biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel, prymas Polski abp Wojciech Polak, metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore, biskup opolski Andrzej Czaja, biskup pomocniczy krakowski Grzegorz Ryś podczas pierwszego w Polsce nabożeństwa pokutnego za grzechy pedofilii w Kościele
Od lewej: biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel, prymas Polski abp Wojciech Polak, metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore, biskup opolski Andrzej Czaja, biskup pomocniczy krakowski Grzegorz Ryś podczas pierwszego w Polsce nabożeństwa pokutnego za grzechy pedofilii w KościeleFoto: PAP/Stanisław Rozpędzik

W piątek w Krakowie po raz pierwszy w Polsce odprawiona została liturgia pokutna za grzechy pedofilii w Kościele. - Zawstydzeni i skruszeni prosimy o przebaczenie. Prosimy Boga i prosimy ludzi skrzywdzonych przez kapłanów - mówił w homilii biskup płocki Piotr Libera.
- Przyjmujemy przeprosiny. Jest to pierwszy, ważny i dobry krok albo pół kroku. Mamy nadzieję, że pójdą za nim jakieś konkretne działania, bo nie wiemy, co Kościół planuje. Zgodnie z zapowiedziami sprzed pół roku miała być stworzona biała księga pedofilii, ale na razie nie ma żadnych oficjalnych danych na temat skali tego zjawiska, pedofilii w polskim Kościele. Dopiero kiedy Episkopat będzie dysponował informacjami o pedofilach w sutannach, będziemy mieli punkt wyjścia do dalszej rozmowy - powiedziała Maria Mucha.

"Czekamy na działania"
- Dobrze, że Kościół przeprasza. Trudno nam ocenić, jakie to będzie miało znaczenie, bo wciąż ofiary przestępstw seksualnych są źle traktowane. Zgłaszają się do nas osoby, które mówią: mój oprawca jest ukrywany przez swojego biskupa, niektórzy wciąż są zwodzeni, ale są już też przypadki dobrego poprowadzenia tych spraw w procesach kanonicznych - mówiła Mucha. - Na pewno nie może być tak, że przeprosiliśmy i to już koniec. Liczymy, że za tym pójdą działania, a na razie hierarchowie nie chcą się z nami spotkać - dodała.
TVN24/x-news

O skali pedofilii w polskim Kościele dyskutowano w sobotę w Krakowie, w drugim dniu konferencji "Jak rozumieć i adekwatnie odpowiedzieć na wykorzystanie seksualne małoletnich w Kościele.
Obrady zostały zamknięte dla mediów, ale były relacjonowane na stronie internetowej organizatora - Centrum Ochrony Dziecka przy Akademii Ignatianum.
Dane o księżach-pedofilach
Koordynator ds. dzieci i młodzieży w Konferencji Episkopatu Polski ks. Adam Żak mówił w uczestnikom konferencji, że nie znana jest liczba sprawców, ich profilu oraz liczba ofiar i ich doświadczeń. - Zbieram dane na temat tego, co wiadomo przełożonym kościelnym o wykorzystywaniu seksualnym osób małoletnich w podległych im jednostkach kościelnych - diecezjach i prowincjach zakonnych - powiedział ks. Żak.
Jak wyjaśnił, ankieta, którą przygotował, dotyczy okresu 1990-2013 r., ale jej wyniki mogą być mniej reprezentatywne dla lat 1990-2001, ponieważ dopiero od 2001 r. przełożeni kościelni są zobowiązani do informowania Stolicy Apostolskiej w przypadku uprawdopodobnienia się oskarżeń o przestępstwa o charakterze seksualnym.
Ks. Żak podał, że od 2010 do 2013 r. przynajmniej 19 księży zostało skazanych za czyny seksualne z małoletnimi.
Jak poprawić sytuację?
W związku z rozpoczęciem badań o. Żak postulował, aby m.in. stworzyć system punktów kontaktowych dla osób pokrzywdzonych, rozpocząć dialog z pokrzywdzonymi i wyznaczyć członka KEP na delegata ds. wykorzystania seksualnego.
Reprezentujący Stolicę Apostolską ks. Robert Olivier zwrócił uwagę, że trzeba działać na poziomie lokalnym, a nie oczekiwać wytycznych z Watykanu. Biskup płocki Piotr Libera mówił o doświadczeniach swojej diecezji, gdzie zarzuty związane z wykorzystaniem seksualnym nieletnich usłyszało siedmiu duchownych wobec 670 wszystkich księży tam pracujących. Biskup mówił, że powołał stały zespół specjalistów monitorujący kwestię na bieżąco, z pomocą zespołu organizowane są także szkolenia dla różnych grup duchownych, kleryków i osób świeckich.
Według danych, jakie w badaniach przeprowadzonych pod koniec 2012 r. zebrała Fundacja Dzieci Niczyje, 12 proc. ankietowanych w wieku od 11 do 17 lat przynajmniej raz miało do czynienia z wykorzystaniem seksualnym i miało ono różne formy: stosunku seksualnego, dotykania intymnych części ciała ofiary lub sprawcy, molestowania werbalnego o charakterze seksualnym, ekshibicjonizmu.
pp/IAR/PAP

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pedofilia. Są trzy nowe zarzuty wobec księdza Wojciecha G.

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2014 15:12
Chodzi o sprawę podejrzenia seksualnego wykorzystywania dzieci na Dominikanie przez dwóch polskich duchownych - księdza Wojciecha G. oraz arcybiskupa Józefa Wesołowskiego odwołanego przez papieża nuncjusza apostolskiego w tym kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kard. Dziwisz o pedofilii w Kościele: nie wolno porównywać bólu oczyszczenia z bólem krzywdy

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2014 10:56
W Krakowie rozpoczęła się międzynarodowa konferencja poświęcona wykorzystywaniu seksualnemu małoletnich w Kościele.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polscy biskupi przepraszają za grzech pedofilii

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2014 21:45
- Zawstydzeni i skruszeni prosimy o przebaczenie. Prosimy Boga i prosimy ludzi skrzywdzonych przez kapłanów - mówił biskup płocki Piotr Libera. W Krakowie po raz pierwszy w Polsce odprawiona została liturgia pokutna za grzechy pedofilii w Kościele.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kościół w Polsce mierzy się ze zjawiskiem pedofilii"

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2014 16:03
Kościół, aby zapobiegać przypadkom molestowania nieletnich przez księży, musi zmienić sposób nauczania w seminariach. To opinia prymasa Polski arcybiskupa Wojciecha Polaka.
rozwiń zwiń