X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

W Sejmie ruszyły prace budowlane. Będzie nowy gmach

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2014 10:48
18,5 miliona złotych będzie kosztować przebudowa i rozbudowa kompleksu sejmowego. - O rozbudowie Sejmu mówiło się od dawna. Cieszę, że wreszcie ruszyła - mówi Jerzy Budnik (PO) z Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich.
Sejmowe schody - jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc gmachu
Sejmowe schody - jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc gmachuFoto: sejm.gov.pl

Posłowie od lat skarżą się na złe warunki prace. Utyskują, że nie maja gdzie pracować a sejmowe pokoje są zbyt małe. Mówią, że w innych parlamentach posłowie mają lepiej.

Zastępca szefa Kancelarii Sejmu Jan Węgrzyn twierdzi, że z roku na rok rośnie liczba wycieczek odwiedzających gmachy przy Wiejskiej. - Od wielu lat przychodzą do nas zwłaszcza ludzie młodzi, którzy chcą zobaczyć nie tylko jak wygląda Sejm, ale dowiedzieć się o polskim parlamentaryzmie - jego historii, procesie legislacyjnym, ale też zobaczyć "żywego posła". Takich grup z roku na rok jest coraz więcej, a obecnie nie ma warunków do tego, żeby zostawić gdzieś swój bagaż, czy wierzchnie okrycie. Zaczęliśmy się więc zastanawiać, jak ten problem rozwiązać i jedynym sposobem było zwrócenie się do pani marszałek z propozycją wybudowania nowego budynku sejmowego - tłumaczy.

Z szacunków Kancelarii Sejmu wynika, że dziennie Sejm odwiedza od 15 do nawet 35 zorganizowanych grup.; W tym roku liczba zwiedzających ma wynieść ponad 140 tysięcy.

Rozpoczęta 11 czerwca inwestycja obejmuje trzy etapy. We wrześniu do użytku oddane mają zostać dwa podziemne pomieszczenia, które będą mieli do dyspozycji posłowie. Do jednego z nich przeniesione zostaną skrytki poselskie, które do tej pory znajdowały się w korytarzu łączącym Nowy Dom Poselski z głównym budynkiem Sejmu. W pokoju tym posłowie będą mieli możliwość spokojnego zapoznania się z otrzymaną korespondencją i odpowiedzenia na nią.

Druga z sal ma stanowić zaplecze techniczne na potrzeby obrad Sejmu.
Nowe pomieszczenia zostaną umiejscowione pod głównym budynkiem Sejmu. Prace już trwają - wykopana została ok. 6-metrowa suterena, w której umieszczone zostaną podziemne sale. Całość budowy została ogrodzona barierkami. Osłonięto też elewację przy głównym wejściu do Sejmu.
W dalszej kolejności wybudowane ma zostać nowe, podziemne wejście do Sejmu dla posłów, które połączy Dom Poselski z gmachem głównym Sejmu. Zgodnie z planami, ma zostać oddane do użytku na początku przyszłego roku. Z dotychczasowego przejścia mają korzystać wycieczki.
Trzeci etap inwestycji to budowa 4-kondygnacyjnego budynku, który ma przylegać do Nowego Domu Poselskiego tuż przy Biurze Przepustek, vis-a-vis głównego wejścia do Sejmu. Wcześniej to miejsce stanowiło część ogrodów sejmowych. Pod nim znajduje się podziemny parking dla posłów. Pierwsze dwa piętra zostaną przeznaczone do obsługi wycieczek - będą tam m.in. trzy sale wykładowe, biura Wszechnicy Sejmowej, toalety i szatnie dla zwiedzających.
Na trzecim piętrze nowego budynku znajdzie się 60-70-osobowa sala do obrad tajnych.
Na samej górze zorganizowane zostanie nowoczesne centrum operacyjne Straży Marszałkowskiej. - Teren Sejmu to ponad 7 ha, 11 budynków i kilkaset tysięcy osób, które rocznie przewijają się przez niego. Straż Marszałkowska musi więc w sposób bardzo dyskretny, ale stanowczy mieć wgląd w to, co się dzieje na terenie Sejmu, bo odpowiada za bezpieczeństwo i majątek Kancelarii Sejmu - zaznaczył Węgrzyn.
W Planach Kancelarii od lat jest jeszcze jedna inwestycja - nowy budynek, w którym obradowałyby komisje sejmowe. Miałby stanąć u zbiegu ulic Wiejskiej i Pięknej, gdzie obecnie znajduje się parking. Na razie nie zapadły jednak żadne decyzje w tej sprawie.
Obecnie kompleks sejmowy to 11 budynków o łącznej powierzchni ponad 61 tysięcy metrów kw., z czego 30 proc. stanowi Nowy Dom Poselski. Sala plenarna Sejmu to 843 metry kw.; 1016 metrów kw. mają do dyspozycji kluby parlamentarne. Z obliczeń Kancelarii Sejmu wynika, że dziennie, zwłaszcza kiedy obradują obie izby parlamentu, na terenie Sejmu przebywa nawet kilka tysięcy osób: posłów, senatorów, pracowników biur, pracowników firm zewnętrznych oraz dziennikarzy.

PAP/asop

Zobacz galerię: Dzień na zdjęciach>>>

Komentarze2
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
wiechosta2014-06-29 14:17 Zgłoś
A propos...kiedy wychodzi Brunon K. ??? Zdaje się,że robota na niego czeka.
szeleszczyciel2014-06-29 12:13 Zgłoś
Ciekawe, czy zrobią coś tak szkaradnego i drogiego, jak gmach parlamętu europejskiego...(parlamętu))

Czytaj także

Koniec z pustą salą w Sejmie? "Posłowie zapominają, że to miejsce pracy"

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2014 08:17
Marszałek Ewa Kopacz chce, by sejmowe komisje nie zbierały się w dniach obrad izby. Ale pomysł ma przeciwników nawet w Platformie Obywatelskiej - pisze "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń