X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Gronkiewicz-Waltz zwolniła z pracy profesora Chazana

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2014 18:30
W szpitalu Świętej Rodziny, gdzie dyrektorem był profesor Bogdan Chazan zakończyła się kontrola przeprowadzona przez urząd miasta. Zdaniem prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, raport Ratusza pozwala na zwolnienie profesora.
Audio
  • Warszawska prokuratura rejonowa przesłucha pacjentkę profesora Bogdana Chazana - informuje prokurator Katarzyna Calów-Jaszewska/IAR
  • Raport ratusza jest podstawą do rozwiązania umowy o pracę z dyrektorem Szpitala Świętej Rodziny prof. Bogdanem Chazanem - poinformowała dziennikarzy Hanna Gronkiewicz-Waltz (IAR)
  • Odwołanie dyrektora stołecznego szpitala św. Rodziny komentuje minister zdrowia. Bartosz Arłukowicz uważa, że to dobra decyzja/IAR
Prezydent Warszawy ma podstawy do zwolnienia dyrektora Chazana
Prezydent Warszawy ma podstawy do zwolnienia dyrektora Chazana Foto: PAP/Paweł Supernak

Kontrolerzy oceniali decyzję profesora, który odmówił przeprowadzenia uzasadnionej aborcji w zarządzanym przez niego szpitalu i nie udzielił informacji, gdzie kobieta taki zabieg może mieć zrobiony. Profesor powołał się na tak zwaną klauzulę sumienia, która daje mu prawo do odmowy, ale nakazuje poinformowanie pacjentki, do którego szpitala może się zgłosić. W rezultacie pacjentka urodziła dziecko z licznymi, ciężkimi wadami.

TVN24/x-news

Zgodnie z prawem, profesor Chazan powinien ustosunkować się do sprawy w ciągu siedmiu dni. Pełnomocnik dyrektora, Jerzy Kwaśniewski informuje, że profesor może odwołać się od decyzji prezydent Warszawy o rozwiązaniu z nim umowy.
Na stronie internetowej szpitala zamieszczono informację, że do czasu otrzymania na piśmie decyzji prezydent Warszawy wraz z uzasadnieniem, oraz do czasu powrotu prof. Bogdana Chazana z urlopu szpital nie będzie udzielał żadnych informacji w sprawie tej decyzji.
Według Jerzego Kwaśniewskiego prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz w publicznych wypowiedziach o prof. Chazanie przesądziła jego winę jeszcze zanim wypowiedziały się w tej sprawie kompetentne organy państwa.

NFZ: naruszono prawo

Wcześniej w szpitalu zakończyła się kontrola m.in. Narodowego Funduszu Zdrowia. Efektem jest kara nałożona na placówkę - w wysokości około 70 tysięcy złotych. Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz poinformował, że konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii i położnictwa prof. Stanisław Radowicki uznał, iż w szpitalu doszło do naruszenia prawa. Minister podkreślał, że każdy szpital ma swego zarządzającego i ten zarządzający musi podejmować decyzje zgodne z prawem i zgodne z umową, którą zawiera z NFZ. - Każdy szpital musi wykonywać umowę w pełnym zakresie. I klauzula sumienia dotyczy wyłącznie lekarza, nie ma możliwości, aby dotyczyła szpitala - zaznaczył minister.

Bogdan Chazan zapowiedział, że odwoła się od kary NFZ.  - Uważam, że jest to niewłaściwe, niesprawiedliwe, że żaden szpital nie musi wykonywać wszystkich procedur, jakie znajdują się w kontrakcie (z NFZ) - powiedział w TVN24 profesor.  Ocenił, że kara to "okup za życie dziecka". "Jest to kara, której rezultatem będzie zmniejszenie możliwości zakupu leków, środków opatrunkowych i w efekcie koszty tej kary zapłaci szpital. Nie jest to zresztą kara, która byłaby adekwatna. Szpital dostałby za wykonanie aborcji 1600 zł. Kara wynosi 70 tys. zł., a więc ta kara ma wyraźnie charakter represyjny - ocenił dyrektor.

TVN24/x-news

Śledztwo prokuratury

Warszawska prokuratura rejonowa w środę przesłucha pacjentkę profesora Chazana. To efekt śledztwa po zawiadomieniu Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Postępowanie dotyczy narażenia pacjentki na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia bądź ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Sprzeczne komentarze

- To dobra decyzja" - skomentował w Sejmie zapowiedź odwołania prof. Chazana minister zdrowia, Bartosz Arłukowicz. Jego zdaniem, każdy szpital, który ma podpisaną umowę z NFZ musi realizować ją w pełnym zakresie. Jak podkreślił, nie podjąć się działań w ramach klauzuli sumienia może wyłącznie lekarz, nie szpital.

Natomiast głębokie zaniepokojenie w związku z odwołaniem Chazana wyraził kardynał Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski w wydanym oświadczeniu podkreśla, że powodem zwolnienia dyrektora jest to, iż odwołał się on do klauzuli sumienia. Zdaniem kardynała, to groźny precedens, uderzający w prawa nie tylko katolików, ale i wszystkich ludzi. - Lekarz nie może ponosić konsekwencji z powodu odwołania się do klauzuli sumienia. Jeśli takie sytuacje zachodzą, należy udoskonalić prawo, a nie karać lekarza - czytamy w oświadczeniu kardynała Nycza.
Także prezes Naczelnej Rady Lekarskiej ubolewa nad zapowiedzią zwolnienia dyrektora szpitala na Madalińskiego. Zdaniem doktora Macieja Hamankiewicza, tak naprawdę ukarane zostały stołeczne pacjentki. - Z bólem serca przyjmuję tę wiadomość, że warszawianki zostały pozbawione 70 tysięcy złotych, które mogłyby być zużyte na leki, środki opatrunkowe, a teraz pozbawione są opieki wyśmienitego, światowej klasy fachowca, to znacznie większa kara niż te 70 tysięcy - mówił szef NRL.

Jak dodał, kontrole i raporty są podstawą jedynie do skierowania sprawy do rozstrzygnięcia przez organy odpowiedzialności prawnej. - Prawdziwą przyczyną zwolnienia profesora Chazana jest burza medialna, która wytworzyła atmosferę uniemożliwiającą prawidłowe funkcjonowanie tego szpitala - uważa Hamankiewicz.

IAR/PAP/iz/mc

Zobacz więcej na temat: aborcja Bogdan Chazan
Komentarze9
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
szeleszczyciel2014-07-10 17:39 Zgłoś
Użytkownik Mela napisał
do Cenzura Biedni, którym ja i moi sąsiedzi z parafii pomagamy nie przyjdą do Ciebie, bo nie mają takiej potrzeby, to co robimy - robimy dobrze, nie potrzebujemy sie tym chwalić bez ustanie, katolik jest skromnym człowiekiem! i nie musi wciąż otrzymywać pochwał i krzyczeć jaki on jest dobry !!!
Czy tylko katolik? A prawosławny...?
Mela2014-07-10 10:08 Zgłoś
do Cenzura Biedni, którym ja i moi sąsiedzi z parafii pomagamy nie przyjdą do Ciebie, bo nie mają takiej potrzeby, to co robimy - robimy dobrze, nie potrzebujemy sie tym chwalić bez ustanie, katolik jest skromnym człowiekiem! i nie musi wciąż otrzymywać pochwał i krzyczeć jaki on jest dobry !!!
Cenzura2014-07-09 20:21 Zgłoś
Cenzura za PRL-u była niczym w porównaniu z tym, co robi moderator w Polskim Radiu. Moderatorze, dlaczego poniżej pojawiły się te a nie inne wpisy? Te inne, które się nie pojawiły, nie były poprawne politycznie? Nie zapłacą za nie? Gronkiewicz-Waltz postąpiła słusznie. To znaczy, że bywają jeszcze w Polsce podejmowane decyzje, które są zgodne z obowiązującym prawem. Tylu jest Polaków, którzy nie mają znikąd pomocy, bezdomnych, niepełnosprawnych, chorych, bezrobotnych. Krzykacze wpisani poniżej, czy pomagacie im? Ja to czynię, natomiast żadnemu z moich podopiecznych nie zdarzyło się otrzymać pomocy od katolików, gorliwych obrońców życia poczętego, wyznawców wartości chrześcijańskich. Jak to jest?
Cien2014-07-09 20:09 Zgłoś
Gronkiewicz-Waltz postąpiła słusznie. To znaczy, że bywają jeszcze w Polsce podejmowane decyzje, które są zgodne z obowiązującym prawem. Tylu jest Polaków, którzy nie mają znikąd pomocy, bezdomnych, niepełnosprawnych, chorych, bezrobotnych. Krzykacze wpisani poniżej, czy pomagacie im? Ja to czynię, natomiast żadnemu z moich podopiecznych nie zdarzyło się otrzymać pomocy od katolików, gorliwych obrońców życia poczętego, wyznawców wartości chrześcijańskich. Jak to jest?
Oberek2014-07-09 19:38 Zgłoś
Szanowny Panie Moderatorze, dlaczego mój komentarz wymaga akceptacji moderatora? Czy każdy przechodzi teraz przez takie bramki i jest lustrowany, czy dotyczy to tylko wybranych? Cośmy tu napisali, że wprowadzacie takie antyterrorystyczne obostrzenia? Zawsze miałam nadzieję, że przynajmniej Moderator czyta moje komentarze, teraz mam już pewność. Nie wiem, czy się cieszyć, czy zmienić portal...
Weredyk2014-07-09 19:32 Zgłoś
Taki to juz smieszny kraik, ze bufetowa zwalnia profesora.
Oberek2014-07-09 19:29 Zgłoś
Przyłączam się do oburzenia Lukrecji75. Nie wiem skąd ona ma informacje, że owa pacjentka straciła dziecko, ja śledzę temat i jak wiem, ta nieszczęsna mama jest pod opieką lekarską i jak sądzę, urodzi to dziecko. Mnie uderza ubóstwienie "prawa" jako wartości nadrzędnej. Prawo stanowią ludzie, żeby było DOBRZE. Zatem prymatem jest DOBRO, nie prawo, bo czasem prawo jest niedobre, jak w tym przypadku. No i głupi Arłukowicz, który rezerwuje klauzulę sumienia tylko dla lekarza a nie szpitala. - w takim rozumieniu, to szpital zawinił, nie lekarz. Zwolnijcie szpital. - Da się? No chyba nie, więc to rozumowanie o kant ... rozbić. My pacjenci nie życzymy sobie, żeby we wszystkich placówkach dokonywano aborcji. Chcemy szpitali wolnych od uśmiercania. Chcemy to na szyldach, żeby omijać takie szpitale, gdzie mogą cię odłączyć od aparatury, bo pracują tam lekarze bez oporów
szeleszczyciel2014-07-09 18:38 Zgłoś
Zwolnimy i bufetową.
Lukrecja752014-07-09 11:13 Zgłoś
Hańba!! Lewactwo znów terroryzuje a katolicy są prześladowani. Żyda nikt by nie zmuszał i nie łamał mu sumienia, muzułmanina też nie, ale katolika można deptać! Hańba! Dziwię się, że Polskie Radio uczestniczy w tej nagonce. Dlaczego nikt nie odwołał się do konstytucji i prawa do wolności sumienia? Dlaczego nikt nie zauważył, że ta kobieta, której zresztą współczuję bardzo, że straciła dziecko, ale mogła iść do innego szpitala a nie "szpitala ŚWIĘTEJ RODZINY", myślała, że katolicki lekarz wyłączy swoje sumienie na jej przypadek? Taka była niezorientowana, że są inni lekarze w Warszawie? Od czego miała internet i różnego rodzaju fora? A może to kolejny przypadek po słynnej sprawie Alicji Tysiąc, żeby atakować i niszczyć w Polsce katolików? Żeby wprowadzać terror mniejszości nad większością? Pani Gronkiewicz Waltz się nie dziwię, chodzi jej o stołek i nie ma wyjścia, inaczej lewacy ją utrącą. Zło się dzieje na naszych oczach. Upadek i sromotna klęska.

Czytaj także

Prof. Chazan: płód jest pacjentem, jego prawa są ważne

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2014 13:50
Obecne przepisy dotyczące klauzuli sumienia powodują trudne sytuacje i dla lekarzy, i dla pacjentek; aborcje powinny przeprowadzać ośrodki prowadzące diagnostykę prenatalną, która wykrywa wady będące powodem zwracania się rodziców o przerwanie ciąży - uważa prof. Bogdan Chazan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sondaż: ponad połowa Polaków sprzeciwia się klauzuli sumienia

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2014 17:30
Ponad połowa Polaków (52 proc.) uważa, że lekarz nie może, powołując się na własne sumienie, odmówić wykonania zabiegu przerwania ciąży w sytuacji, gdy prawo na to zezwala - wynika z badania CBOS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kara NFZ dla szpitala prof. Chazana. Metropolita łódzki organizuje zbiórkę funduszy

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2014 22:07
Metropolita łódzki Marek Jędraszewski wziął w obronę profesora Bogdana Chazana. Hierarcha na stronie archidiecezji łódzkiej opublikował tekst, w którym zapowiada, że w razie potrzeby zwróci się do wiernych o podarowanie złotówki na rzecz kary, którą na szpital Świętej Rodziny nałożył NFZ.
rozwiń zwiń