X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zmarł pionier komputeryzacji Heinz Zemanek

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2014 20:40
Austriak był twórcą pierwszego w Europie komputera zbudowanego w pełni na tranzystorach, słynnego "Mailuefterl". Zmarł 16 lipca w Wiedniu. Miał 94 lata.
Heinz Zemanek
Heinz ZemanekFoto: Christian Wirth/Wikimedia Commons/CC

Prace nad swym pierwszym komputerem Heinz Zemanek rozpoczął w 1950 roku jako asystent na ówczesnej Technicznej Szkole Wyższej, dzisiejszym Uniwersytecie Technicznym w Wiedniu. Były to czasy przejścia od generujących znaczne ilości ciepła lamp próżniowych do tranzystorów.
W 1954 roku Austriak przystąpił ze swymi studentami do prac nad pierwszym w pełni tranzystorowym komputerem. Nie mając oficjalnego zlecenia, musiał samodzielnie zabiegać o niezbędne środki. Tranzystory otrzymał od holenderskiego Philipsa. "Po prostu pozwoliłem sobie na budowę komputera i nikt mnie nie powstrzymał" - opowiadał później.
NAUKA w portalu PolskieRadio.pl>>>
Praca nad komputerem nie była łatwa. Składał się on z 3 tys. tranzystorów, 5 tys. diod, 15 tys. oporników, 5 tys. kondensatorów i 1 tys. płytek montażowych. Ważył ok. 500 kg, miał 4 metry szerokości, 2,5 metra wysokości i 50 cm głębokości. Nie miał ekranu ani klawiatury. Dane i polecenia wprowadzało się do niego perforowaną taśmą i na takiej taśmie otrzymywało się wyniki.

Nazwę "Mailuefterl" (majowy wietrzyk) wybrano z powodu powolnych tranzystorów, które były wtedy do dyspozycji. Amerykańskie komputery, budowane na szybszych tranzystorach, nosiły takie nazwy jak "trąba powietrzna" i "tajfun".
27 maja 1958 roku "Mailuefterl" w ciągu 66 minut określił liczbę pierwszą 5 073 548 261. Kilka lat później kupiła go firma IBM, która dla Zemanka wybudowała w Wiedniu swe laboratorium.
O 1964 roku Heinz Zemanek był profesorem nadzwyczajnym, a od 1983 profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Technicznego w Wiedniu. On sam i jego ekipa zdobyli też światową sławę jako twórcy języków programowania Vienna Definition Language oraz Vienna Definition Method.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk

''

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Znany muzykolog prof. Światosław Bełza nie żyje

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2014 10:23
W wieku 72 lat zmarł wybitny rosyjski muzykolog Światosław Bełza. Był miłośnikiem muzyki Fryderyka Chopina, tłumaczem polskiej literatury, autorem wielu monografii poświęconych związkom polsko-rosyjskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie żyje Elżbieta "Glajza" Fijałkowska. Znana alpinistka zginęła w Tatrach

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2014 23:17
W sobotę w masywie Czarnego Szczytu na wysokości ok. 2200 m n.p.m. zginęła Elżbieta "Glajza" Fijałkowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmarł najstarszy z żyjących mężczyzn świata. Urodził się w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2014 19:52
Amerykański emerytowany chemik i parapsycholog Alexander Imich zmarł w niedzielę w swym domu na nowojorskim Manhattanie. Miał 111 lat.
rozwiń zwiń