W wołomińskim szpitalu aborcje nie będą wykonywane? Decyzja wojewody

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2014 16:33
Wojewoda mazowiecki, Jacek Kozłowski, uznał wprowadzenie zapisu dotyczącego bezwzględnej ochrony życia w placówce za niezgodne z prawem.
Audio
  • Wojewoda unieważnia decyzję rady powiatu wołomińskiego (IAR)
W wołomińskim szpitalu aborcje nie będą wykonywane? Decyzja wojewody
Foto: sxc.hu/cc

Pod koniec czerwca rada powiatu wołomińskiego podjęła w formie uchwały decyzję o zmianie statutu wołomińskiego szpitala tak, aby nie można było w nim przeprowadzać zabiegów aborcji.
Decyzję radnych poparł Andrzej Gruza, dyrektor szpitala powiatowego w Wołominie. Podkreślił, że kieruje placówką od półtora roku i w tym okresie szpital nie przeprowadził ani jednego zabiegu aborcji. Jak oznajmił, jeśli w placówce zjawi się kobieta, która będzie chciała usunąć ciążę, to będzie ją przekonywał, aby z tego zrezygnowała.
Wojewoda mazowiecki miał podjąć ostateczną decyzję w tej sprawie. W piątek Kozłowski ogłosił, że uchwała radnych jest nieważna. Wyjaśnił, że dokument jest sprzeczny z kilkoma aktami prawnymi, m.in. z ustawą o działalności leczniczej i ustawą o prawach pacjenta. Narusza też artykuły 38 i 53 Konstytucji.
Już wiadomo, że starosta wołomiński Piotr Uściński odwoła się od decyzji wojewody.
Protest Twojego Ruchu przed szpitalem
W związku z tą sprawą 14 lipca przed szpitalem protest zorganizowali członkowie Twojego Ruchu. Działaczki TR przyniosły zdjęcia dzieci, które urodziły się z ciężkimi wadami "akceptowanymi przez PiS i Kościół".
- Aborcja powinna być decyzją kobiety, bo to my nosimy przez dziewięć miesięcy dziecko w brzuchu - zaznaczyła Agnieszka Stupkiewicz-Turek z Twojego Ruchu. - Każda kobieta może urodzić dziecko zdrowe i dziecko chore, ale każda kobieta w Polsce, która ma prawo do aborcji, musi mieć możliwość dokonać jej w publicznej placówce - dodała.
Manifestację zakłócili przedstawiciele środowisk katolickich i organizacji pro-life, którzy przyszli z tabliczkami z napisem "wybieram życie".
x-news.pl, TVN24
Wojewoda sprawuje nadzór prawny nad samorządami i jest zobowiązany badać pod kątem prawnym podjęte przez nie uchwały. Rada powiatu może się odwołać od decyzji wojewody w ciągu 30 dni.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk

Komentarze1
aby dodać komentarz
Oberek2014-07-25 18:47 Zgłoś
Niech Arłukowicz sporządzi mapę szpitali z dostępnością takich zabiegów, na stronie internetowej zamieści takie informacje i po kłopocie. Chętni do tych "zdobyczy cywilizacyjnych" trafią be z błędu a i lekarze znajda się tacy, którzy dla kasy zrobią wszystko
Zobacz także

Czytaj także

Wołomin: zakaz aborcji w publicznym szpitalu?

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2014 18:32
Radni z Wołomina, którzy przegłosowali uchwałę nakładającą na miejscowy szpital całkowity zakaz wykonywania aborcji, będą musieli się wytłumaczyć przed prawnikami wojewody.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W wołomińskim szpitalu aborcje nie będą wykonywane? Awantura przed placówką

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2014 17:15
Członkowie Twojego Ruchu zorganizowali przed szpitalem protest. Manifestację zakłócili przedstawiciele środowisk katolickich i organizacji pro-life.
rozwiń zwiń