X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Hamas wznowił ostrzał Izraela z terenów Strefy Gazy

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2014 21:31
Przedstawiciele zbrojnego ramienia palestyńskiej organizacji oświadczyli, że rakiety skierowali na Tel Awiw i na południe Izraela.
Audio
  • Izrael odrzuca zawieszenie broni - relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
  • Antyizraelskie zamieszki na Zachodnim Brzegu - relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
  • Kerry próbuje mediować w konflikcie bliskowschodnim - relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
  • W Paryżu rozmowy na temat pokoju na Bliskim Wschodzie - relacja Marka Brzezińskiego (IAR)
  • Liczba ofiar wojny w Strefie Gazy po stronie palestyńskiej przekroczyła tysiąc osób. Z Jerozolimy specjalny wysłannik Polskiego Radia Wojciech Cegielski/IAR
Zniszczenia izraelskimi atakami w Strefie Gazy
Zniszczenia izraelskimi atakami w Strefie GazyFoto: PAP/EPA/MOHAMMED SABER

Przedstawiciele zbrojnego ramienia palestyńskiej organizacji oświadczyli, że rakiety skierowali na Tel Awiw i na południe Izraela.
Wcześniej Izrael zgodził się na przedłużenie rozejmu humanitarnego w Gazie. Zawieszenie broni miało potrwać do 23.00 polskiego czasu. Rozejm miał umożliwić dostarczenie pomocy humanitarnej dla potrzebujących Palestyńczyków.
Jak informuje z Jerozolimy specjalny wysłannik Polskiego Radia Wojciech Cegielski, pierwotnie rozejm miał trwać do zachodu słońca, ale ONZ zaapelowała do obu stron konfliktu o przedłużenie go. Izrael zgodził się wstrzymać ogień do północy czasu miejscowego. Jednak zaraz po tej decyzji, w kierunku Izraela poleciały cztery rakiety wystrzelone przez Hamas.

Próby przedłużenia rozejmu

- Wszyscy wzywamy strony do przedłużenia tego humanitarnego zawieszenia broni, które właśnie obowiązuje" na "24 godziny z możliwością odnowienia - powiedział minister spraw zagranicznych Francji Laurent Fabius dziennikarzom po spotkaniu w Paryżu szefów dyplomacji siedmiu państw.

W paryskim spotkaniu wzięli udział ministrowie spraw zagranicznych Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch, Kataru, Turcji i Stanów Zjednoczonych oraz przedstawiciel UE.
- Wszyscy chcemy również uzyskać jak najszybciej trwały rozejm. Trwały rozejm, spełniający uzasadnione potrzeby izraelskiego bezpieczeństwa, jak i palestyńskie potrzeby w zakresie rozwoju społeczno-gospodarczego - dodał.
12-godzinne zawieszenie broni w Strefie Gazy weszło w życie o godz. 7 czasu polskiego; Izrael i Hamas zgodziły się na to pod presją USA i Egiptu.
Izraelskie wojsko zgodziło się wstrzymać działania zbrojne, ale pod warunkiem, że będzie mogło prowadzić poszukiwania tuneli używanych przez bojowników palestyńskich.

Zwiększa się liczba ofiar

Od początku izraelskiej ofensywy z 8 lipca prowadzonej w odpowiedzi na ostrzał rakietowy ze strony Hamasu bilans ofiar śmiertelnych podany w sobotę przez ministerstwo zdrowia Strefy Gazy przekroczył tysiąc, a około 6 tys. osób zostało rannych. Ofiary w większości to cywile. Jak powiedział rzecznik ministerstwa, rozejm w Strefie pozwolił na wydobycie spod gruzów ponad 100 ciał.
Po stronie izraelskiej od 8 lipca zginęło 40 żołnierzy izraelskich, dwóch cywilów i tajlandzki pracownik rolny. Izraelska armia od wojny z libańskim Hezbollahem w 2006 roku, kiedy zginęło 119 żołnierzy, nie poniosła tak ciężkich strat.(

Potrzebny rozejm
Jak informuje z Jerozolimy specjalny wysłannik Polskiego Radia Wojciech Cegielski, rano Izrael i Hamas wstrzymały na 12 godzin wymianę ognia, by umożliwić mieszkańcom Gazy zrobienie zakupów, zapasów i by dostarczyć pomoc dla potrzebujących.

Konflikt izraelsko-palestyński - tu czytaj więcej>>>

<<<Izrael odrzucił propozycję sekretarza stanu USA w sprawie zawieszenia broni>>>

>>> W Sderot przy granicy z Gazą od kilku lat działa organizacja "Other Voice" czyli "Inny głos". Założyła ją Żydówka Nomika Zion. Po kolejnych wojnach i ostrzałach wraz z przyjaciółmi zdecydowała się nie tylko mówić o potrzebie pokoju, ale także kontaktować telefonicznie z Palestyńczykami z Gazy >>>

Służby ratownicze pojechały do najmocniej zbombardowanych miejsc i zaczęły wyciągać spod gruzów ciała zabitych. Do tej pory wyciągnięto już prawie 90 ciał i tym samym liczba ofiar po stronie palestyńskiej przekroczyła tysiąc osób.
Palestyńczycy z Gazy gorączkowo robią teraz zakupy, a służby techniczne usiłują naprawić zniszczone linie energetyczne i kanalizację. W morze na chwilę wypłynęli też palestyńscy rybacy, licząc, że uda im się do wieczora złowić trochę ryb.
IL CHANNEL 2/x-news

W czasie bombardowań jest to zbyt niebezpieczne, bo nadbrzeże w Gazie cały czas jest ostrzeliwane ze stacjonujących w pobliżu okrętów izraelskiej marynarki wojennej.

Izrael odrzucił tygodniowy rozejm

Przedstawiony przez amerykańskiego sekretarza stanu Johna Kerry’ego plan zakładał między innymi wstrzymanie ognia na 7 dni, by Izrael mógł zniszczyć tajne tunele Hamasu bez strat wśród cywilów. Późnym wieczorem o pomyśle rozmawiał izraelski rząd, ale ostatecznie premier i ministrowie nie zgodzili się na rozejm. Krótko potem przedstawiciele Hamasu, którzy wcześniej zgodzili się na zawieszenie broni, także powiedzieli, że są przeciwni pomysłowi.

Jak podają agencje, krótko przez wstrzymaniem ognia, w izraelskim ostrzale zginęła osiemnastoosobowa rodzina palestyńska. Jak relacjonuje z Jerozolimy specjalny wysłannik Polskiego Radia Wojciech Cegielski izraelskie lotnictwo ponownie zbombardowało także szpital w miejscowości Beit Hanun.

To właśnie tam w czwartek doszło do ostrzału szkoły ONZ, w czasie którego zginęło 15 osób. Incydent jest wyjaśniany, bo nie jest pewne, czy rakiety wystrzeliła izraelska armia czy też Hamas.

CNN Newsource/x-news

<<<UE chce dochodzenia w sprawie ataku na szkołę ONZ w Gazie>>>

Wojna w Strefie Gazy trwa już 19 dni

Od początku izraelskiej operacji zginęło ponad 1000 Palestyńczyków, głównie cywilów i 36 Izraelczyków, w większości żołnierzy. ONZ szacuje, że około 230 tysięcy Palestyńczyków opuściło swoje domy i uciekło przed bombami do innych miejsc w Strefie Gazy.

Co najmniej czterech Palestyńczyków zginęło w czasie piątkowych zamieszek na Zachodnim Brzegu. W wielu miejscach dochodziło do antyizraelskich demonstracji w związku z wojną w Strefie Gazy. Piątek został przez Palestyńczyków ogłoszony "Dniem Gniewu", w proteście przeciwko izraelskim nalotom na Gazę.

Jak relacjonuje Wojciech Cegielski, do demonstracji i starć dochodziło w Jerozolimie, Ramallah, Nablusie, Hebronie, i Betlejem. W Jerozolimie w obawie przed zamieszkami Starego Miasta chroniło więcej niż zwykle policjantów i żołnierzy. Izrael całkowicie zamknął też przejście graniczne Kalandia, gdzie dzień wcześniej protestowało 10 tysięcy osób, a w starciach zginęły dwie osoby. Mimo to przy Kalandii płonęły opony, a Palestyńczycy rzucali kamieniami.

IAR,kh, pp

''

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Konflikt w Strefie Gazy. Zginęło ponad 700 Palestyńczyków

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2014 10:52
To bilans izraelskiej ofensywy w Strefie Gazy, która rozpoczęła się 8 lipca. W środę, w 16. dniu izraelskiej operacji, zginęło 66 Palestyńczyków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konflikt w Strefie Gazy. Amerykańskie samoloty znów latają do Tel Awiwu

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2014 07:35
Amerykański nadzór lotniczy zniósł zakaz lotów do Tel-Awiwu. Federalny Zarząd Lotnictwa (FAA) ostrzegł jednocześnie, że w związku z konfliktem w Strefie Gazy sytuacja jest "bardzo płynna".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbombardowanie szkoły ONZ w Strefie Gazy. Armia izraelska: badamy incydent

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2014 23:55
Mnożą się wątpliwości po zbombardowaniu jednej ze szkół ONZ w Gazie. Pociski, które trafiły w szkołę w Beit Hanun zabiły co najmniej 15 osób i raniły około dwustu. Ofiary to w większości kobiety i dzieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

WHO wzywa do utworzenia korytarza humanitarnego ze Strefy Gazy

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2014 13:12
- Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wezwała do ewakuowania rannych z palestyńskiej Strefy Gazy i umożliwienia dostaw niezbędnej pomocy, w tym leków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemieckie linie lotnicze wciąż nie latają do Tel Avivu

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2014 11:27
Niemieckie linie lotnicze Lufthansa i Air Berlin poinformowały w piątek, że nie wznowiły lotów do Izraela, pomimo tego, że Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) wycofała dzień wcześniej swą rekomendację, by nie latać do Tel Awiwu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

SMS może uratować życie. Informuje o nadlatującej rakiecie Hamasu

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2014 12:43
Mieszkańcy południowego Izraela mają kolejny sposób ostrzegania przed rakietami wystrzelanymi z Gazy. Armia uruchomiła specjalny system sms-ów. Gdy pocisk ze Strefy Gazy będzie leciał w kierunku konkretnych miast, mieszkańcy, którzy zapiszą się do systemu, natychmiast dostaną na telefon komórkowy informację o zagrożeniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

UE chce dochodzenia w sprawie ataku na szkołę ONZ w Gazie

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2014 20:22
- Wzywamy do przeprowadzenia niezwłocznego i pełnego dochodzenia w sprawie tego incydentu - oświadczyła Maja Kocijanczicz, rzeczniczka szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Izrael odrzucił propozycję sekretarza stanu USA w sprawie zawieszenia broni

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2014 21:23
Przez cały piątek trwały rozmowy dyplomatyczne w celu doprowadzenia do "humanitarnego zawieszenia broni" w Strefie Gazy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Autonomia Palestyńska wrze. Tysiące osób protestuje przeciwko ostrzałowi Strefy Gazy

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2014 16:56
Wojna w Strefie Gazy spowodowała, że Palestyńczycy z drugiej enklawy, Zachodniego Brzegu, masowo wychodzą na ulice, domagając się zakończenia konfliktu w Gazie i natychmiastowej zmiany sytuacji na terenach izraelsko-palestyńskich. W ciągu ostatnich godzin w zamieszkach zginęło co najmniej 6 osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Walki w Strefie Gazy. "Dziesiątki osób pogrzebane pod gruzami”

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2014 21:24
Czasowe zawieszenie broni pozwoliło ratownikom dotrzeć do rannych i zabitych Palestyńczyków, uwięzionych w dzielnicach pod ostrzałem. Na kilka godzin na ulice wróciło życie.
rozwiń zwiń