X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wybory w Turcji: Erdogan zapowiada nowy etap w historii kraju

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2014 09:03
- Rozpocznijmy dziś nowy okres społecznego pojednania i pozostawmy stare dyskusje w starej Turcji - ogłosił nowo wybrany prezydent Recep Tayyip Erdogan. Dotychczasowy szef tureckiego rządu wygrał pierwsze powszechne wybory prezydenckie już w pierwszej turze.
Audio
  • Recep Tayyip Erdogan nowym prezydentem Tucji. Adam Balcer ze Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego (IAR)
Nowy prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan obiecał, że będzie prezydentem 77 mln Turków i zapomni przeszłe spory
Nowy prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan obiecał, że będzie "prezydentem 77 mln Turków" i "zapomni przeszłe spory"Foto: PAP/EPA

Z danych opublikowanych po przeliczeniu 99 proc. głosów, przez półoficjalną agencję prasową Anadolu Ajansi, wynika, że Erdogan zdobył 51,95 proc. , jego najpoważniejszy rywal, były sekretarz generalny Organizacji Współpracy Islamskiej Ekmeleddin Ihsanoglu - 38,34 proc. a trzeci kandydat, nominowany przez kurdyjską Ludową Partię Demokratyczną - Salahattin Demirtas 9,71 proc. głosów.

(źródło: CNN Newsource/x-news)

- Mówię to z serca. Rozpocznijmy dziś nowy okres społecznego pojednania i pozostawmy stare dyskusje w starej Turcji - mówił Erdogan do wiwatującego tłumu z balkonu siedziby swej islamsko-konserwatywnej Partii Sprawiedliwości Rozwoju w Ankarze.
Erdogan obiecał, że będzie "prezydentem 77 mln Turków" i "zapomni przeszłe spory".
W swym wystąpieniu Erdogan podziękował wszystkim, którzy oddali na niego głos i podkreślił, że zwycięstwo odniósł, jako pierwszy kandydat na szefa państwa, w wyborach powszechnych. - Nie wybraliście prezydenta pośrednio, wybraliście go osobiście - powiedział.

(źródło:TR NTV/x-news)

Dotychczas prezydenta Turcji wybierał parlament. Oficjalne wyniki wyborów zostaną opublikowane w poniedziałek.

Zdaniem Adama Balcera ze Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, Turcja nie uniknie wewnętrznych konfliktów. Ekspert uważa, że silna osobowość dotychczasowego premiera zapewne będzie prowokowała do wewnętrznych sporów. Balcer twierdzi, że do szczególnie mocnych napięć może dochodzić między nowym prezydentem a władzą sądowniczą i Trybunałem Konstytucyjnym.
Co więcej, zwycięstwo Erdogana to również problem dla opozycji, ponieważ teraz będzie miała duży problem, by mu się przeciwstawić. Ekspert jest też zdania, że wyjątkowo ciekawą kwestią będą przyszłe relacje między prezydentem a premierem, ponieważ Erdogan zapewne chciałby aby szefem rządu był "jego człowiek".

Przed wyborami Erdogan nie ukrywał, że w razie wyborczej wygranej chciałby rozszerzyć zakres władzy głowy państwa, a w tym celu wprowadzić odpowiednie zmiany w konstytucji. Obecnie rola szefa państwa w Turcji jest raczej symboliczna. Erdogan ma szansę na realizację swoich zamierzeń, ponieważ w 2015 roku odbędą się wybory parlamentarne, a jego ugrupowanie pozostaje najbardziej popularnym ugrupowaniem w kraju.
Ekspert zwraca również uwagę, że te wybory pokazały, iż Kurdowie rosną w siłę, czego dowodzi wysokie poparcie dla ich kandydata na urząd prezydenta. To zdaniem Balcera będzie w najbliższej przyszłości poważnym problemem dla Turcji.
W swoim wieczornym wystąpieniu Erdogan zapowiedział, że rząd turecki zamierza rozpocząć niezwłocznie ewakuację rannych Palestyńczyków ze Strefy Gazy. Ankara zabiega o zgodę Izraela i Egiptu na utworzenie w tym celu korytarza powietrznego.

Zobacz galerię: Dzień na zdjęciach>>>

IAR/PAP/asop

''

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Turcja: Erdogan faworytem wyborów prezydenckich

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2014 11:30
- Jeśli Bóg da, powstanie nowa Turcja. Po raz kolejny silna Turcja powstaje z popiołów - zapowiada obecny premier Turcji Recep Tayyip Erdogan. To właśnie ten polityk ma największe szanse na wygranie pierwsze powszechne wybory prezydenckie w tym kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Recep Erdogan prezydentem Turcji. Wygrał w pierwszej turze

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2014 20:57
Tak jak przewidywano, wybory prezydenckie w Turcji wygrał Recep Tayyip Erdogan - wieloletni premier kraju. Po przeliczeniu 99 proc. głosów uzyskał on 52,1 procent głosów.
rozwiń zwiń