X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

34. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. "Chyba nie o taką wolność nam chodziło"

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2014 16:30
Postulat związkowców sprzed 34 lat "godnej pracy i płacy" przypomniał w Szczecinie szef związku zawodowego "Solidarność 80" Marek Mnich. W stolicy Pomorza Zachodniego odbyły się uroczystości upamiętniające podpisanie w tym mieście Porozumień Sierpniowych.
Audio
  • Syreny alarmowe na terenie Stoczni Szczecińskiej uczciły 34. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Związkowcy "Solidarności", samorządowcy i mieszkańcy Szczecina na pamiątkę wydarzeń z 1980 roku spotkali się przed pomnikiem Anioła Wolności. Złożono kwiaty, uczczono pamięć o uczestnikach strajków (IAR)
Strajk w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 roku
Strajk w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 rokuFoto: T. Michalak/ Wikimedia Commons

Przemawiając na szczecińskim pl. Solidarności Mnich podkreślał, że sierpniowy postulat godnej pracy i płacy nie jest realizowany. - Nikt z tych, którzy 34 lata temu walczyli o lepszą i wolną Polskę, nie ma dziś powodów do radości - mówił.

Sierpień 1980 - serwis specjalny >>>

- Stojąc dziś przed pomnikiem symbolizującym wolność, a ustawionym ku czci pomordowanych w 1970 roku, nasuwa mi się refleksja, że chyba nie o taką wolność nam chodziło - dodał. - Dzisiaj, by mieć pracę, musimy wyjeżdżać za granicę. Przypomnę więc jeden z postulatów sprzed 34 lat: godnej pracy i płacy - powiedział.

"By prawda była fundamentem podstawowym"

Biskup senior archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej Marian Błażej Kruszyłowicz modlił się za tych, którzy ponieśli ofiarę za Polskę. - Tą modlitwą pragnę objąć też dzisiejsze czasy, (...) aby życie naszego narodu opierało się na prawdzie, by prawda była fundamentem podstawowym w działalności polityków i mediów - powiedział hierarcha.

Po przemówieniach i modlitwie związkowe delegacje pod pomnikiem Anioł Wolności, który upamiętnia wydarzenia Grudnia '70 i Sierpnia '80, złożyły wiązanki kwiatów.

Grudzień 1970 - serwis specjalny >>>

W południe zaś przed bramą szczecińskiej stoczni zakładowe syreny dały sygnał do kolejnej uroczystości.

"Nie pozwolimy, by sierpniowe postulaty stały się reliktem"

Bogdan Biś, zastępca przewodniczącego "Solidarności" odczytał przesłanie Piotra Dudy. Podkreślono w nim m.in., że "S" nie budował jeden człowiek, ale nawet miliony Polaków, którzy mieli wtedy swoje marzenia. - Ich marzenia, Polski sprawiedliwej i socjalnej znalazły wyraz w sierpniowych postulatach - mówił Biś. - Nie pozwolimy, by sierpniowe postulaty stały się reliktem zamkniętym w muzeach, będziemy walczyć o ich realizację - zaznaczył.

Biś wspomniał też weteranów związkowych, którzy inaczej niż - jak mówił - "oprawcy, dawna komunistyczna nomenklatura" - cierpią niedostatek.

Także przed stocznią zebrani, m.in. przedstawiciele lokalnych i regionalnych władz, zakładów pracy, związków zawodowych oraz sami uczestnicy tamtych wydarzeń modlili się za walczących o prawdę, sprawiedliwość, wolność i uczciwość.

Centrum Dialogu Przełomy

Przed tablicą upamiętniającą poległych w Grudniu '70. złożono kwiaty i wieńce.

Szczecińskim obchodom towarzyszy otwarta w sobotę plenerowa wystawa powstałych w latach 80. rysunków zmarłego w ub.r. satyryka Arkadiusza Gacparskiego, pokazujących ówczesną rzeczywistość.

Wieczorem w szczecińskiej katedrze koncelebrowana będzie msza święta w intencji ludzi pracy.

Dzień zakończy koncert na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich promujący powstające w mieście muzeum Centrum Dialogu Przełomy. Impreza połączona będzie z prezentacją filmów promocyjnych o wystawie stałej i działalności Centrum. Podczas koncertu wystąpią zespoły Kolaboranci i Lady Pank.

Już po zmierzchu odbędzie się premierowy pokaz oświetlenia placu Solidarności, na którym wybudowano Centrum oraz nową filharmonię.

Obchody rocznicy Sierpnia 80. poprzedziła w piątek w Szczecinie uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych działaczom opozycji niepodległościowej oraz promocja książki "Regionalny wymiar "Solidarności" 1980-1981. Szczecin na tle kraju", wydanej przez regionalny oddział IPN.

Porozumienia Sierpniowe doprowadziły do powstania NSZZ "Solidarność"

30 sierpnia 1980 r. podpisano Porozumienia Szczecińskie, kończące strajki 1980 roku na Pomorzu Zachodnim. Było to pierwsze z porozumień zawartych pomiędzy strajkującymi robotnikami a rządem. Kolejne podpisano następnego dnia w Gdańsku. Porozumienia Sierpniowe doprowadziły do powstania NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej - i stały się początkiem przemian z 1989 roku - obalenia komunizmu i końca systemu jałtańskiego.

Pierwsze strajki latem 1980 roku były reakcją na podwyżki cen mięsa i wędlin, wprowadzone przez ówczesną ekipę Edwarda Gierka. W połowie sierpnia 1980 r. zaczęły się strajki na Wybrzeżu.

Czytaj też<<<Otwarcie Europejskiego Centrum Solidarności. "Nie potrafimy cieszyć się ze zwycięstw" >>>

IAR,PAP,kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Porozumienie szczecińskie: krok ku wolności

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2018 06:10
30 sierpnia 1980, podpisano porozumienie kończące strajki organizowane przez całe lato na Pomorzu Zachodnim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

37 lat temu podpisano porozumienia sierpniowe

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2017 06:03
Pierwszy punkt słynnych 21 postulatów mówił o akceptacji niezależnych od partii i pracodawców wolnych związków zawodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Otwarcie Europejskiego Centrum Solidarności. "Nie potrafimy cieszyć się ze zwycięstw"

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2014 22:19
W Gdańsku w sobotę rozpoczęły się dwudniowe uroczystości związane z otwarciem Europejskiego Centrum Solidarności. W niedzielę Centrum zostanie oficjalnie zainaugurowane z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego i byłego prezydenta Lecha Wałęsy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

34. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. Syreny zawyły w Szczecinie

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2014 13:20
Syreny alarmowe na terenie Stoczni Szczecińskiej uczciły dziś 34. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Związkowcy "Solidarności", samorządowcy i mieszkańcy Szczecina na pamiątkę wydarzeń z 1980 roku spotkali się przed pomnikiem Anioła Wolności
rozwiń zwiń