X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko patronem NSZZ "Solidarność"

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2014 13:56
Decyzję w tej sprawie podjęła Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, z upoważnienia papieża Franciszka, na wniosek "Solidarności".
Audio
  • Rzecznik prasowy "Solidarności" Marek Lewandowski powiedział, że dzięki męczeńskiej śmierci kapelana związku, "Solidarność" żyje. - Jego ochrona i patronat zawsze były przy nas - mówił (IAR)
  • Bł. ks. Popiełuszko patronem "Solidarności" - relacja Piotra Mirowicza (Radio Gdańsk/IAR)
Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko
Błogosławiony ksiądz Jerzy PopiełuszkoFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

<<<34. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. "Historyczna droga Solidarności trwa">>>

Dekret odczytał Abp Sławoj Leszek Głódź podczas mszy św. w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku, w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Szef związku Piotr Duda powiedział, że ksiądz Jerzy oddał życie, aby Solidarność mogła żyć i zawsze jest z nami.

Decyzję o złożeniu takiego wniosku podjął Krajowy Zjazd Delegatów w październiku 2010 roku we Wrocławiu.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko, duszpasterz ludzi pracy i kapelan "Solidarności" 19 października 1984 roku został zamordowany przez funkcjonariuszy IV Departamentu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Ogłoszono go błogosławionym w czerwcu 2010 roku.

"Historyczna droga Solidarności trwa"

W mszy, która rozpoczęła uroczystości z okazji 34. rocznicy Sierpnia'80 i powstania NSZZ "Solidarności" oraz 26. rocznicy strajków z 1988 roku zorganizowane przez Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ Solidarność, uczestniczyli wszyscy dotychczasowi przewodniczący związku: Lech Wałęsa, Marian Krzaklewski, Janusz Śniadek i Piotr Duda. W nabożeństwie wzięli udział też przedstawiciele władz samorządowych, parlamentarzyści, ambasadorowie USA i Portugalii w Polsce oraz delegacja z Białorusi. Podczas mszy do Bazyliki św. Brygidy wprowadzone zostały relikwie świętego Jana Pawła II i błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.

Metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź podczas mszy zwrócił uwagę, że "historyczna droga Solidarności trwa". - Solidarność nie zwinęła swoich sztandarów, choć tego jej nie raz życzono () nie zakończyła swej historycznej drogi w ciszy muzeum przechowującego pamiątki minionych wydarzeń - mówił. Przekonywał, że "to Solidarność niesie wiano Sierpnia 80 roku; stanowi najważniejszy podmiot realizujący tamte postanowienia, kontynuujący tamten etos".

"Brakuje autentycznego dialogu społecznego"

Zaznaczył, że "stała się wielkim symbolem dla Europy i wielkim, pokojowym ruchem ku wolności; wyzwalała walkę, ale nie taką, która niszczy, traktuje człowieka jak wroga, tylko walkę pokojową". Jak powiedział, "długi jest katalog spraw, problemów, z którymi boryka się dziś związek, kiedy brakuje autentycznego dialogu społecznego". - Szukacie dziś u Chrystusa wspomożenia w podejmowaniu tych trudnych spraw, w dopominaniu się o prawa należne ludziom pracy, w realizowaniu dziedzictwa Solidarności, którego jesteście depozytariuszami i które wzbogacacie waszą pracą i działalnością - powiedział abp Głódź. Zaapelował o modlitwę o pokój społeczny w wymiarze polskiej wspólnoty. - O pokój w polskiej polityce, w elitach władzy - mówił.

Sierpień 1980 - serwis specjalny >>>

IAR,PAP,kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Europejskie Centrum Solidarności. Świadectwa długiej drogi do wolności

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2014 23:00
- Nie zawsze byliśmy krajem wolnym i demokratycznym. Niedaleko jesteśmy od czasu, kiedy na ulicach bito ludzi, a wszyscy śmiertelnie bali się milicji - mówi Małgorzata Omilanowska. Minister kultury i dziedzictwa narodowego zachęcała do odwiedzenia Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Duda: postulaty z Sierpnia '80 nie są reliktem przeszłości. "Sprawa jest do realizacji"

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2014 13:55
- Doskonale wiemy, że są podziały na temat tego, czym był sierpień '80 roku. Niektórzy chcą zmieniać historię i pisać ją na nowo - mówił przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku przewodniczący związku Piotr Duda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europejskie Centrum Solidarności. Jedyne takie miejsce na świecie

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2014 14:00
- Sercem instytucji jest duża wystawa o Sierpniu' 80, narodzinach Solidarności, stanie wojennym i wielkim kompromisie 1989 roku - tłumaczył w radiowej Jedynce dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności Basil Kerski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Otwarcie Europejskiego Centrum Solidarności. "Nie potrafimy cieszyć się ze zwycięstw"

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2014 22:19
W Gdańsku w sobotę rozpoczęły się dwudniowe uroczystości związane z otwarciem Europejskiego Centrum Solidarności. W niedzielę Centrum zostanie oficjalnie zainaugurowane z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego i byłego prezydenta Lecha Wałęsy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

34. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. "Wolność Polski dziełem Solidarności"

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2014 16:22
W Gdańsku zostanie oficjalnie otwarte Europejskie Centrum Solidarności. W popołudniowych uroczystościach wezmą udział m.in. prezydent Bronisław Komorowski i były prezydent Lech Wałęsa wraz z małżonkami.
rozwiń zwiń