Przygotują ludzi do wojny. W Szczecinie formuje się Gwardia Narodowa

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2014 14:39
To nieformalna organizacja mająca na celu przeszkolenie osób cywilnych z podstaw obronności kraju.
Audio
  • Bartłomiej Ilcewicz, inicjator powołania Gwardii Narodowej w Szczecinie: ludzie nie wiedzą, gdzie jest najbliższy schron (IAR)
  • Kapitan Zbigniew Piasecki, żołnierz Armii Krajowej i uczestnik Powstania Warszawskiego: sam uczestniczyłem w podobnym szkoleniu (IAR)
Organizatorzy Gwardii Narodowej boją się, że w Polsce może powtórzyć się scenariusz z Ukrainy
Organizatorzy Gwardii Narodowej boją się, że w Polsce może powtórzyć się scenariusz z UkrainyFoto: EPA/ALEXANDER ERMOCHENKO

Jak tłumaczą organizatorzy, zawiązanie się grupy jest efektem niepokojących wydarzeń na Ukrainie i zagrożenia fundamentalizmem islamskim.

Zdaniem Bartłomieja Ilcewicza inicjatora akcji, ludzie nie wiedzą, jak zachowywać się w czasie wojny czy katastrofy żywiołowej:  - Niewiele osób wie, gdzie jest najbliższy schron ani jak brzmią sygnały dźwiękowe oznaczające na przykład atak chemiczny. Członkowie Gwardii Narodowej mają również odbyć podstawowy kurs strzelecki i samoobrony.

Podobne inicjatywy pojawiły się w Warszawie, a także na Podlasiu, gdzie z takim postulatem wystąpili lokalni biznesmeni podczas konsultacji dotyczących strategii Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego. Przygraniczna gwardia miałaby liczyć 5 tys. ludzi i być wyposażona w broń z radomskiej fabryki "Łucznik" oraz amerykańskie zestawy rakietowe Stinger.

Wojna na Ukrainie: serwis specjalny >>>

Portal niezalezna.pl, powołując się na sondaż przeprowadzony przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych, informuje, ze aż 64 proc. społeczeństwa polskiego chciałoby wprowadzenia w każdym powiecie ochotniczych jednostek obrony terytorialnej. Podobny odsetek opowiada się za obowiązkowym szkoleniem militarnym dla dorosłych.

Kapitan Zbigniew Piasecki, żołnierz Armii Krajowej i uczestnik Powstania Warszawskiego, wspomina, że przed II wojną światową takie inicjatywy były powszechne. - Organizacja Strzelec przygotowywała do służby wojskowej, uczyła musztry i obchodzenia się z bronią. Zdaniem kombatanta, dziś taka organizacja jest bardzo potrzebna, ze względu na niepokojącą sytuację międzynarodową.

Organizatorzy Gwardii Narodowej Okręg Szczecin liczą na współpracę z Ministerstwem Obrony Narodowej, harcerstwem i środowiskiem patriotycznym.

IAR, fc

Komentarze2
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
szeleszczyciel2014-09-02 01:46 Zgłoś
Tusk z Brukseli będzie trąbił, że nic się nie stało, nic się nie dzieje, nie ma gróźby islamu, ani wrogów z Rosji.
Oberek2014-09-01 18:49 Zgłoś
Kościół, szkoła, strzelnica...
Zobacz także

Czytaj także

Eksperci: Polska powinna jednoznacznie wspierać Ukrainę, to sprawa fundamentalna

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2014 18:45
- Wnioski w sprawie wsparcia Ukrainy w zakresie broni będą rozpatrywane na szczycie NATO – mówił w Jedynce Czesław Mroczek, wiceszef MON. Dyrektor PISM Marcin Zaborowski zgodził się, że Polska nie może podjąć takiej decyzji jednostronnie, bo tylko na nią spadłyby jej konsekwencje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

NATO przygotowuje się na najgorsze. Siły szybkiego reagowania

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2014 01:07
Siedem państw NATO planuje utworzenie sił szybkiego reagowania w sile co najmniej 10 tysięcy żołnierzy. Informację podaje dziennik "Financial Times". Gazeta twierdzi, że jest to jeden z planów wzmocnienia NATO w związku z atakiem Rosji na Ukrainę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Media: NATO stworzy nowe bazy w Polsce, Rumunii i nad Bałtykiem

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2014 09:29
Na najbliższym szczycie NATO podejmie decyzję o utworzeniu pięciu nowych baz wojskowych na terenie Europy Środkowej i Wschodniej oraz oddziału szybkiego reagowania o sile 4 tys. żołnierzy - informuje Frankfurter Allgemeine Zeitung".
rozwiń zwiń