X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

IPN ustalił okoliczności śmierci Stefana Starzyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2014 16:06
Z dowodów do jakich dotarł Instytut pamięci Narodowej wynika, że prezydent Warszawy został rozstrzelany przez Gestapo między 21 a 23 grudnia 1939 roku. Stało się to samym mieście lub jego okolicach.
IPN ustalił okoliczności śmierci Stefana Starzyńskiego
IPN ustalił okoliczności śmierci Stefana StarzyńskiegoFoto: (fot. Wikimedia Commons)

Sprawcami według IPN są: oberscharfuehrer Hermann Schimmann, hauptscharfuehrer Weber i unterscharfuehrer Perlbach. Instyt nie zdołał jednak w sposób jednoznaczny ustalić funkcjonariuszy niemieckiego państwa okupacyjnego, którzy wydali rozkaz zabójstwa Stefana Starzyńskiego - poinformował prokurator Instytutu Marcin Gołębiewicz, który pełni funkcję naczelnika Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie.

- Poczynione w przebiegu śledztwa ustalenia podważyły wiarygodność funkcjonujących w powszechnej świadomości społecznej hipotez o osadzeniu i śmierci Prezydenta Stefana Starzyńskiego w różnych obozach zagłady i więzieniach na terenie Niemiec (Spandau, Alt-Moabit, Alexanderplatz) w okresie od 1940 do 1945 r." - dodał Gołębiewic

Prokurator powiedział też, że pion śledczy IPN zakończył tym samym 8 września 2014 roku śledztwo w sprawie zabójstwa prezydenta Starzyńskiego.

Stefan Starzyński kierował w 1939 roku cywilną obroną Warszawy. 27 października tego roku został aresztowany w warszawskim Ratuszu przez Gestapo. Początkowo osadzono go w więzieniu przy ulicy Daniłowiczowskiej, a następnie na Pawiaku. Przebywał tam do grudnia 1939 roku, kiedy wywieziono go w nieznane miejsce i zamordowano.

II Wojna Światowa SERWIS SPECJALNY >>>

PAP/iz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kapitulacja Warszawy - 22 dni bohaterskiej walki

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2018 08:15
28 września 1939 roku o godzinie 13.15, w budynku fabryki Skody na Rakowcu gen. Tadeusz Kutrzeba i gen. Johannes Blaskowitz podpisali umowę o kapitulacji Warszawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Starzyński: tego historia Niemcom nie przebaczy

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2012 12:00
- Prezydent Warszawy był u nas prawie codziennie - wspomina pierwsze dni wojny spikerka Polskiego Radia. - Był nieprzytomny ze zmęczenia, straszliwie zachrypnięty od tego ciągłego mówienia do ludzi. Olbrzymia dusza, siła woli, energia, poczucie honoru i to nas wszystkich trzymało.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stefan Starzyński - prezydent, który poświęcił życie dla stolicy

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2014 10:00
- Mógł uciec, nawet miał rozkaz opuszczenia miasta razem z rządem, ale tego nie uczynił. Został do końca. To jest wzór odpowiedzialności za funkcje, które mu w zaufaniu zostały powierzone - powiedziała rzeźbiarka, prof. Ludwika Nitschowa.
rozwiń zwiń