CBOS: Ponad połowa Polaków waży za dużo

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2014 15:12
Wyniki badań przeprowadzonych przez Centrum Badania Opinii Społecznej pokazują, że aż 34 proc. Polaków cierpi na nadwagę, a 17 proc. jest otyłych. 46 proc. badanych ma wagę prawidłową, a tylko 3 proc. - niedowagę.
51 proc. Polaków waży za dużo
51 proc. Polaków waży za dużoFoto: Glow Images/East News

Z przeprowadzonego sondażu wynika, że problem zbyt dużej wagi jest związany przede wszystkim z wiekiem i płcią ankietowanych. Nadwagę lub otyłość ma 61 proc. Polaków i 42 proc. Polek, a problem dotyczy zwłaszcza osób starszych. Dane te właściwie nie zmieniły się od 2010 roku, kiedy wykonywano podobne analizy.

Najwięcej ważą starsi mężczyźni

Badania pokazują też, że odsetek otyłych rośnie z wiekiem. O ile wśród osób od 18 do 24 roku życia zbyt dużo waży tylko co szósty ankietowany, o tyle w grupie wiekowej 35-44 nadwagą lub otyłością cechuje się już połowa Polaków. Wśród respondentów, którzy przekroczyli 65. rok życia, zbyt dużo ważą trzy na cztery osoby.

Kobiety bardziej dbają o linię

CBOS zauważa, że problemy z nadwagą wcześniej zaczynają mieć mężczyźni niż kobiety. Wśród mężczyzn w wieku od 25 do 34 lat liczba osób z nadwagą zaczyna przeważać nad liczbą osób z wagą prawidłową. W przypadku kobiet taką prawidłowość da się zauważyć dopiero w grupie osób po 55. roku życia.

Ankietowani mający nadwagę lub otyli częściej niż inni deklarowali, że źle się odżywiają i nie są zadowoleni ze swojego wyglądu. Częściej też określali stan swojego zdrowia jako średni lub zły.

Polacy nie lubią diet
Prawie połowa Polaków uważa, że je tyle, ile chce. Tyle samo deklaruje, że stara się kontrolować ilość spożywanego jedzenia. Jedynie 2 proc. badanych przyznaje, że jest na diecie odchudzającej, przy czym stosowanie diety jest tak samo powszechne wśród osób ważących zbyt dużo, jak i u osób z wagą w normie. CBOS podaje, że ponad dwie piąte ankietowanych mających nadwagę lub otyłość nie ogranicza się w jedzeniu.

Kiedy i dlaczego jemy za dużo

Spożywaniu zbyt obfitych posiłków sprzyjają święta i spotkania rodzinne, podczas których ponad dwie trzecie Polaków zjada nadmierne ilości jedzenia. Więcej niż połowie badanych  zdarza się objadać podczas kolacji lub obiadu, a blisko połowie - w trakcie spotkań towarzyskich bądź też bez specjalnej okazji. Mniej więcej dwie piąte ankietowanych zjada więcej, niż potrzebuje, oglądając telewizję lub spożywając napoje alkoholowe, a prawie jedna trzecia je zbyt dużo w sytuacjach stresowych.

Pracownicy CBOS pytali uczestników ankiety o wagę i wzrost, a potem, na podstawie uzyskanych odpowiedzi, obliczali wskaźnik ich masy ciała (BMI). Wyniki badania opracowano na podstawie wartości deklarowanych przez respondentów.
PAP/iwo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Jedz zdrowo i dużo się ruszaj. Dziś Światowy Dzień Walki z Otyłością

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2013 09:03
Zamiast restrykcyjnych diet - regularne posiłki. Zamiast słodkich gazowanych napoi - woda. Zamiast samochodu - spacer. To kilka rad specjalistów od żywienia, dzięki którym można uniknąć dodatkowych kilogramów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Otyły, czyli... niedożywiony?

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2014 14:00
- Ten paradoks pojawia się u bardzo wielu pacjentów. Wiąże się to z faktem, że sięgają oni po wysoko przetworzoną żywność o niskiej wartości odżywczej, a wysokim nasyceniu kalorycznym - mówi Sylwia Leszczyńska, dietetyk kliniczny, psychodietetyk z Instytut Zdrowego Żywienia i Dietetyki Klinicznej "Sanvita".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z nadwagą walczmy edukacją, a nie zakazami

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2014 18:15
Już niedługo ze szkolnych sklepików mogą zniknąć słodycze, napoje gazowane czy chipsy. - Podstawą zmian musi być edukacja rodziców i to, co oni przekazują, a nie odgórne narzucanie tego, co dzieci znajdą w sklepie - mówi dietetyk Justyna Marszałkowska-Jakubik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Otyłość ciągle chce nas dopaść. Może się zacząć na wakacjach

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2014 01:03
- To są te nasze codzienne zmagania z lodówką. Otwieramy drzwi, zastanawiamy się co zjeść i często, niestety, przegrywamy, mamy słabą wolę. Choć to nie jest tylko kwestia woli - mówi prof. Mariusz Wyleżoł. W "Klubie Trójki" rozmawialiśmy o ludziach chorych na otyłość.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy tyją w zastraszającym tempie

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2014 15:00
- Trening, dieta, sport, zdrowy rozsądek - to jedyne metody w walce o zdrową sylwetkę i dobre samopoczucie - powiedziała w Czwórce specjalistka ds. żywienia Zuzanna Antecka. Raporty są niestety niepokojące. Polacy mają coraz większe problemy z nadwagą.
rozwiń zwiń