Sezon na zbieranie kasztanów. Można na tym zarobić

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2014 11:47
Rozpoczął się skup kasztanów. Kasztany kojarzą nam się z ludzikami robionymi przez dzieci, ale głównie są wykorzystywane w przemyśle farmaceutycznym. Znawcy rynku szacują, że roczny zbiór kasztanów w Polsce może sięgać nawet pięciu tysięcy ton.
Audio
  • Rozpoczął się skup kasztanów - relacja Tomka Sosnowskiego (PR Poznań/IAR)
Sezon na zbieranie kasztanów. Można na tym zarobić
Foto: Glow Images/East News

Kasztany od dawien dawna były wykorzystywane w polskich domach. Jednak nie, jak się powszechnie sądzi, jako produkt spożywczy. - Klej nawet się kiedyś robiło z kasztanów. Były gotowane w garnku - wyjaśnia pan Jan, który od lat zbiera kasztany z rodziną.

Dziś już mało kto produkuje klej z kasztanów, a ich cena zależy od tego, komu i ile się oferuje. - Od indywidualnego zbieracza cena skupu to 50 groszy za kilogram - mówi pan Mirosław, prowadzący skup w małej miejscowości niedaleko Wągrowca. Od niego towar zabierze hurtownik, płacąc już minimum złotówkę za kilogram. Co zrobi z kasztanami? - Niektórzy suszą to, rozdrabniają i wysyłają gdzie indziej - dodaje.

Kasztanowy interes

Od siedmiu lat kasztanowy interes prowadzi osiadły w Polsce Holender, Henri Middelveld. Jego produkt wykorzystywany jest jako składnik maści na żylaki. Middelveld co roku organizuje akcję kasztanobrania w szkołach i przedszkolach w siedmiu województwach w Polsce.

- Średnia na szkołę to jest około tony, ale mam też szkołę, która w ubiegłym roku zebrała dziewięć ton - powiedział Middelveld.
W ubiegłym roku Holender przelał za kasztany na konta szkół i przedszkoli blisko 70 tysięcy złotych.

IAR,kh

Zobacz więcej na temat: biznes dzieci firma
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jesień na naszym stole

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2010 12:15
Jesień przynosi nam ze sobą wiele ciekawych smaków, których nie zawsze jesteśmy w stanie doświadczyć w trakcie innych pór roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Na zielone trawników dywany lecą na mnie z wysoka kasztany..."

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2011 20:00
Trawniki są zielone, kasztany rudo-brązowe. Czy te kolory do siebie pasują?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sezon na zielone kasztany

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2013 14:59
Jak długą smycz można upleść z miłości? Czy warto być fizią kartoflanką? I czemu tak wiele zależy od jednej czekoladowej krówki?
rozwiń zwiń