W 2020 roku Ukraina zapuka do drzwi UE. "Bez reform droga jest tylko jedna, do Rosji"

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2014 17:38
W 2020 roku Ukraina ma być gotowa, by oficjalnie wystąpić o członkostwo w Unii Europejskiej - ogłosił prezydent. Zapowiedział realizację 60 reform.
Audio
  • Petro Poroszenko: nasza rewolucja wygrała kilka wieków za późno i mamy kilka lat żeby pokonać, nie przejść, a przebiec, krytyczny dystans (źr. IAR)
Prezydent Ukrainy podczas sesji Rady Najwyższej 16 września, na której ratyfikowano umowę stowarzyszeniową z Unią Europejską
Prezydent Ukrainy podczas sesji Rady Najwyższej 16 września, na której ratyfikowano umowę stowarzyszeniową z Unią EuropejskąFoto: president.gov.ua

WOJNA NA UKRAINIE - serwis specjalny >>>

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podkreślił, że Ukraina stoi przed wyborem ”być albo nie być”. Jeżeli nie przeprowadzi reform we wszystkich sferach, państwu grozi upadek. Zmiany to odpowiedź na potrzeby społeczeństwa i inwestorów. Ich realizacja pozwoli na członkostwo kraju w Unii Europejskiej. W innym przypadku Ukraina pozostanie sam na sam z Rosją.

Według Petra Poroszenki, ukraińska rewolucja wygrała kilka wieków za późno i kraj ma kilka lat, żeby ”nie przejść, a przebiec”, krytyczny dystans dzielący go od Zachodu. - Cel naszych ambitnych reform, to osiągnięcie europejskiego standardu życia - zaznaczył.

Apel premiera Ukrainy: nie odwołujcie sankcji wobec Rosji >>>

”Bez reform mamy tylko jedną drogę - do Rosji”

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zapowiedział w czwartek realizację ponad 60 reform i programów specjalnych, ujętych w jego planie przemian o nazwie "Strategia 2020". Ich celem jest szybkie przystosowanie państwa do standardów obowiązujących na Zachodzie.
- Na nadrobienie drogi, po której państwa zachodnie szły przez całe stulecia, Ukraina ma zaledwie kilka lat - oświadczył prezydent na specjalnie zwołanej konferencji prasowej w Kijowie.
Poroszenko podkreślił, że jego kraj potrzebuje reform, by w 2020 roku wystąpić o członkostwo w Unii Europejskiej. Głównym jednak zadaniem - jak zaznaczył - jest modernizacja Ukrainy i sprostanie oczekiwaniom jej obywateli. - Alternatywa dla przemian jest jedna. Bez reform mamy tylko jedną drogę - do Rosji - ostrzegł prezydent.


Szef państwa wyjaśnił, że w ramach jego strategii do 2020 roku Ukraina powinna zrealizować reformę antykorupcyjną, sądowniczą, podatkową, obronną i spraw wewnętrznych, zdecentralizować władze oraz uprościć warunki prowadzenia biznesu.
Poroszenko wyraził nadzieję, że w przemianach wesprze go nowy parlament, który będzie wyłaniany we wcześniejszych wyborach w końcu października. Oświadczył jednocześnie, że oczekuje, iż obecna Rada Najwyższa do końca swego urzędowania zdoła przyjąć ustawę o powołaniu na Ukrainie organu antykorupcyjnego.
Prezydent ocenił też, że aktywna faza działań wojennych na ukraińskim wschodzie już minęła, a jego plan pokojowego rozwiązania konfliktu z separatystami działa i przynosi efekty.

PAP/IAR/agkm

''

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Rośnie zagrożenie od strony Krymu, zgrupowano kilka tysięcy żołnierzy"

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2014 11:34
Blisko obwodu chersońskiego zgromadzone są pięciotysięczne oddziały – ostrzegł doradca prezydenta Ukrainy Siergiej Kunicyn.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kijów: separatyści łamią rozejm, ostrzał trwa

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2014 14:00
Ukraiński ekspert wojskowy Dmytro Tymczuk przekazał, że od wtorku wojska ukraińskie zostały ostrzelane co najmniej 50 razy, mimo obowiązującego zawieszenia broni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Apel premiera Ukrainy! Nie wycofujcie sankcji wobec Rosji

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2014 08:42
W wystąpieniu na forum zgromadzenia ogólnego ONZ premier Arsenij Jaceniuk zwrócił się do krajów europejskich i USA, by utrzymywały presję na Moskwę, póki Ukraina nie odzyska kontroli nad całością swego terytorium.
rozwiń zwiń