X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Radio Katowice: nowym prezesem KHW będzie Zygmunt Łukaszczyk

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2014 11:59
Były wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk obejmie stanowisko prezesa Katowickiego Holdingu Węglowego - dowiedziało się Radio Katowice ze źródeł zbliżonych do sprawy.
Audio
  • Szef górniczej Solidarności, Jarosław Grzesik o odwołaniu prezesa i wiceprezesa KHW (źr. IAR)
  • Patryk Kosela, rzecznik prasowy Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" o odwołaniu prezesa i wiceprezesa KHW (źr. IAR)
Strajkujący górnicy w Kopalni Węgla Kamiennego Kazimierz-Juliusz w Sosnowcu
Strajkujący górnicy w Kopalni Węgla Kamiennego Kazimierz-Juliusz w SosnowcuFoto: PAP/Andrzej Grygiel.

Dotychczasowy Prezes Katowickiego Holdingu Węglowego Roman Łój został decyzją Rady Nadzorczej odwołany ze stanowiska. Posadę stracił także Mariusz Korzeniowski, wiceprezes zarządu ds. handlowo-rynkowych. Dymisja związana jest z sytuacją przeznaczonej do likwidacji kopalni Kazimierz-Juliusz, gdzie przez kilka dni górnicy prowadzili podziemny protest.

Więcej: Prezes i wiceprezes Katowickiego Holdingu Węglowego odwołani. Związkowcy: są odpowiedzialni za strajk >>>
Decyzją odwołanego prezesa Romana Łoja Katowickiego Holdingu Węglowego kopalnia miała zostać zamknięta wcześniej niż pierwotnie planowano, czyli ostatniego dnia września. Zarząd KHW złożył także do sądu wniosek o upadłość kopalni. Wycofania wniosku chce wojewoda śląski Piotr Litwa, który jak twierdzi ma w tej kwestii poparcie Rady Nadzorczej holdingu i Ministerstwa Gospodarki.

Górnicy kończą strajk podziemny

W południe górnicy z sosnowieckiej kopalni Kazimierz-Juliusz zakończyli protest prowadzony kilkaset metrów pod ziemią. Jak powiedział w Polskim Radiu 24 Patryk Kosela, rzecznik Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80", górnicy nie pójdą jednak do domów. Górnicy wraz z rodzinami będą oczekiwać na terenie zakładu na efekty rozmów z pracodawcą i stroną rządową. [WIĘCEJ >>>]

Protest górników pod ziemią
Rada nadzorcza KHW została zwołana w piątek w trybie pilnym, w związku z sytuacją w przeznaczonej do likwidacji kopalni Kazimierz-Juliusz. Od środy trwał tam podziemny protest z udziałem ok. 150 górników.
Górnicy rozpoczęli protest domagając się wypłaty zaległych wynagrodzeń, przedłużenia żywotności kopalni, wykupu mieszkań zakładowych oraz - po całkowitym wyczerpaniu węgla i zakończeniu działania kopalni - przejścia do innych zakładów KHW na dotychczasowych warunkach. W piątek do protestujących pojechał wojewoda śląski Piotr Litwa. Rozmawiał w piątek z górnikami przebywającymi 380 m pod ziemią.
W sobotę w Katowicach ma dojść do kolejnego spotkania na temat przyszłości kopalni. W rozmowach ze związkowcami wezmą udział przedstawiciele resortu gospodarki oraz Kancelarii Premiera.

Zarząd KHW deklarował wielokrotnie, że wszyscy pracownicy kopalni - ok. tysiąca osób - znajdą zatrudnienie w innych zakładach holdingu.

Kazimierz-Juliusz to spółka zależna KHW i ostatnia czynna kopalnia węgla kamiennego w Zagłębiu Dąbrowskim. Ma zakończyć wydobycie na przełomie września i października. Pierwotnie kopalnia miała działać dłużej, przyspieszenie jej likwidacji zarząd holdingu tłumaczył wyczerpaniem dostępnych złóż oraz narastaniem problemów związanych z opłacalnością i bezpieczeństwem resztkowego wydobycia.
Roman Łój był prezesem KHW od grudnia 2010 r., wcześniej był wiceprezesem ds. handlowo-rynkowych w tej spółce. Jest absolwentem Politechniki Śląskiej w Gliwicach, od lat jest znany w środowisku górniczym.

IAR/PAP/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Górnicy z kopalni Kazimierz-Juliusz kontynuują protest. KHW obiecuje zaległe wynagrodzenia

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2014 11:32
W Katowickim Holdingu Węglowym, przedstawiciele zarządu spółki rozmawiali z pracownicami kopalni Kazimierz Juliusz oraz żonami górników zatrudnionych w zakładzie. Temat rozmów - to trudna sytuacja kopalni i jej załogi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Górnicy z kopalni Kazimierz-Juliusz strajkują już trzeci dzień

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2014 09:20
Ponad 160 osób pozostaje 380 metrów pod ziemią. Jak podkreśla jednej z protestujących, górnicy nie mają już nic do stracenia. - Nie mamy innego wyjśnia - podkreśla.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będzie szlaban na rosyjski węgiel: ustawa w Sejmie na szybkiej ścieżce legislacyjnej

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2014 19:56
W Sejmie rozpoczęto "intensywne prace" nad projektem nowelizacji ustawy o systemie kontrolowania jakości paliw oraz projektem zmian w Prawie energetycznym - poinformowała Kancelaria Sejmu. Obie nowelizacje trafiły na szybką ścieżkę legislacyjną.
rozwiń zwiń