X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nagroda Vaclava Havla przyznana

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2014 21:36
Azerski obrońca praw człowieka Anar Mammadli został laureatem tegorocznej Nagrody Praw Człowieka im. Vaclava Havla przyznawanej przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy.
Audio
  • Nagroda Vaclava Havla przyznana. Relacja Andrzeja Gebera (IAR)
  • Białoruski bojownik o prawa człowieka Aleś Bialacki podkreślił, że dzięki tej nagrodzie i naciskowi opinii publicznej został przedterminowo zwolniony z więzienia (IAR)
Anar Mammadli
Anar MammadliFoto: Youtube/newscafe ge

- Mammadli został uhonorowany za zaangażowanie na rzecz "promowania instytucji demokratycznych i praw obywatelskich oraz politycznych" - podała przewodnicząca ZPRE Anne Brasseur. Wysokość nagrody to 60 tys. euro.

Zdaniem członka jury Marka Antoniego Nowickiego, nagroda jest ważnym sygnałem nie tylko dla władz Azerbejdżanu, lecz wszystkich państw członkowskich, w których prawa człowieka są nadal naruszane.

W uroczystości uczestniczył ubiegłoroczny laureat nagrody, białoruski bojownik o prawa człowieka Aleś Bialacki. Podkreślił on, że dzięki tej nagrodzie i naciskowi opinii publicznej został przedterminowo zwolniony z więzienia. Wyraził nadzieję, że podobnie będzie z odbywającym pięcioletni wyrok, tegorocznym laureatem.

Odbywa karę więzienia

Anar Mammadli został wyłoniony spośród 56 kandydatur. Jest założycielem i prezesem azerskiej organizacji monitorującej wybory. Obecnie odbywa wyrok ponad pięciu lat więzienia.

Uznawany przez organizację Amnesty International za więźnia sumienia Anar Mammadli odsiaduje wyrok za niepłacenie podatków, nielegalną działalność handlową i nadużycie stanowiska. Jako przewodniczący grupy obserwatorów wyborczych Mammadli informował o oszustwach w czasie reelekcji prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa w październiku 2013 roku.

Zatrzymany został w 2013 r. pod zarzutem "nadużycia władzy"; wyrok ogłoszono w maju 2014 r. Jak informuje Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Mammadli był pierwszym działaczem praw człowieka, który na fali represji ze strony reżimu w Baku został aresztowany i skazany za przestępstwa podatkowe. Zarzut ten władze Azerbejdżanu wykorzystują w walce z obrońcami praw człowieka.

W ścisłym finale znalazły się także - nagrodzone dyplomem - Maltański Jezuicki Serwis Pomocy Uchodźcom oraz B’Tselem Izraelskie Centrum Promocji Praw Człowieka.

Nagroda Vaclava Havla

Nagroda im. Vaclava Havla, którą ustanowiono w marcu 2013 r., jest przyznawana corocznie przez Zgromadzenie Parlamentarne RE wspólnie z Biblioteką Vaclava Havla oraz Fundacją Karta 77 za wyjątkowe działania obywatelskie w obronie praw człowieka w Europie i na świecie. W kapitule nagrody zasiadają osoby powszechnie uznawane za autorytety w dziedzinie praw człowieka, m.in. polski adwokat Marek Antoni Nowicki.

Vaclav Havel (1936-2011) był ostatnim prezydentem Czechosłowacji i pierwszym prezydentem Czech po upadku komunizmu, a także legendarną postacia czeskiej opozycji w okresie rządów komunistycznych. Podczas praskiej wiosny opowiedział się za stworzeniem demokratycznego społeczeństwa. Po inwazji wojsk Układu Warszawskiego w 1968 roku otrzymał zakaz publikacji. Był dwukrotnie aresztowany i więziony (łącznie ponad 5 lat). Stał się symbolem walki z komunizmem. Był także cenionym i nagradzanym pisarzem i dramaturgiem. - Bez marzenia o lepszej Europie nigdy nie zbudujemy lepszej Europy - powiedział Havel w maju 1990 r. na forum Zgromadzenia Parlamentarnego RE w Strasburgu.

''mr, kh, IAR,PAP

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Havel – człowiek szczery do bólu

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2016 06:00
– Znam go osobiście i wiem, że on nie miał ochoty, aby być bohaterem narodowym. Po prostu uważał, że należy szczerze i otwarcie mówić to, co się myśli i prezentować postawę ludzką zgodną z własnym sumieniem – mówił o Vaclavie Havlu tłumacz Andrzej S. Jagodziński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jest nowa Nagroda Praw Człowieka - imienia Vaclava Havla

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2013 20:10
Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy wraz z czeską Biblioteką Vaclava Havla oraz Fundacją Karta 77 ustanowiły wspólną Nagrodę Praw Człowieka - imienia Vaclava Havla.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleś Bialacki pierwszym laureatem nagrody Vaclava Havla

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2013 13:44
Aleś Bialacki jest pierwszym nagrodzonym przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy i fundację Karta 77 za wybitne zasługi w obronie praw człowieka.
rozwiń zwiń