X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Medyczny Nobel za odkrycie "wewnętrznego GPS" człowieka

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2014 13:53
John O'Keefe, May-Britt Moser i Edvard Moser laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny. Naukowcy odkryli komórki, które tworzą system pozycjonowania w mózgu.
Audio
  • Przyznano medyczną Nagrodę Nobla - relacja Rafała Motriuka (IAR)
Profesor Ole Kiehn z Instytutu Karolinska przemawia podczas ogłoszenia laureatów medycznej Nagrody Nobla
Profesor Ole Kiehn z Instytutu Karolinska przemawia podczas ogłoszenia laureatów medycznej Nagrody Nobla Foto: EPA/BERTIL ERICSON

Odkrycia noblistów "pozwoliły wyjaśnić jak mózg tworzy mapę przestrzeni, która nas otacza i w jaki sposób możemy się poruszać w złożonym otoczeniu" - uzasadnił Komitet Noblowski przyznanie tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii.

"Skąd wiemy, gdzie jesteśmy? Jak potrafimy znaleźć drogę z jednego miejsca do drugiego? I w jaki sposób przechowujemy tę informację, że następnym razem, gdy przemierzamy tę samą trasę, potrafimy ją natychmiast odnaleźć? Tegoroczni laureaci Nobla odkryli w mózgu system pozycjonowania, wewnętrzny GPS, który pozwala nam orientować się w przestrzeni" - napisali w uzasadnieniu swojej decyzji członkowie Komitetu.

Nobliści
Nobliści 2014 w dziedzinie medycyny i fizjologii: John O'Keefe (po lewej) oraz Edvard Moser (w środku) May-Britt Moser/Fot. EPA/CHRISTIAN CHARISIUS/TORSTEIN BOE

Ich zdaniem badacze "rozwiązali problem, który przez wieki zajmował filozofów i naukowców".

John O’Keefe jest profesorem londyńskiego uniwersytetu UCL. W latach 70. odkrył w hipokampie w mózgu tak zwane komórki miejsca. To dzięki dzięki nim badane szczury wiedziały, gdzie są. Dziewięć lat temu May-Britt i Edvard Moserowie z norweskiego Uniwersytetu Nauk i Technologii w Trondheim odkryli tak zwane komórki siatkowe. Decydują one o odnajdowaniu drogi w terenie.

Według Komitetu Noblowskiego odkrycia tegorocznych noblistów z dziedziny medycyny mogą pomóc lepiej zrozumieć mechanizm utraty pamięci przestrzennej, którą obserwuje się w chorobie Alzheimera.

O’Keefe otrzyma połowę nagrody, a małżeństwo Moserów podzieli się drugą połową. Norwedzy są piątym w dziejach małżeństwem wyróżnionym tą nagrodą.

CNN Newsource/x-news

Nagroda Nobla wynosi 8 milionów koron szwedzkich, czyli 871 tysięcy euro. Poza tym laureat dostaje dyplom i medal.

NAGRODY NOBLA 2014 - zobacz serwis specjalny >>>

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii promuje odkrycia przełomowe z punktu widzenia zdrowia i wiedzy o ludzkim organizmie. Nagrodę w dziedzinie fizjologii lub medycyny przyznaje Instytut Karolinska - najbardziej prestiżowy uniwersytet medyczny w Szwecji. Jego członkowie w tym roku otrzymali 263 nazwiska kandydatów.
Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny została przyznana po raz sto piąty. Do tej pory uhonorowano łącznie 207 osób, w tym jedenaście kobiet.

Werdykt ogłosił Göran K. Hansson, sekretarz Komitetu Noblowskiego w Sztokholmie.

W ubiegłym roku nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny przyznano trzem naukowcom, pracującym w Stanach Zjednoczonych. Laureaci to James E. Rothman, Randy W. Schekman i Thomas C. Suedhof. Oodkryli oni sposób organizacji transportu wewnątrz komórki.

IAR, PAP, bk

Zobacz więcej na temat: medycyna Nagrody Nobla 2014
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kandydaci do pokojowego Nobla: Franciszek, Mukwege i Snowden

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2014 19:47
Dokładnie za miesiąc, 13 października w Oslo ogłoszona zostanie decyzja dotycząca tegorocznej pokojowej nagrody Nobla. W powstających już rankingach przyszłych noblistów na pierwszym miejscu wymieniany jest papież Franciszek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ig Noble rozdane. Śmieszne, ale poważne badania

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2014 11:29
Nagrody wręczono na Uniwersytecie Harvarda w Massachusetts. Przypadają one autorom badań, które najpierw prowokują do śmiechu, a później do zastanowienia. Nagradzane prace mają często faktyczną wartość naukową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Penicylina odmieniła medycynę

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2018 06:00
"To natura wyprodukowała penicylinę, ja ją tylko odkryłem" - mawiał Alexander Fleming. Podczas pracy w laboratorium zauważył, że przypadkowe zanieczyszczenie podłoża pleśnią powstrzymuje wzrost rozwoju bakterii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto dostanie w tym roku Nobla? Typuje Reuters

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2014 22:22
Od poniedziałku przez kilka dni będziemy poznawać nazwiska tegorocznych laureatów nagród Nobla.
rozwiń zwiń