Niemcy i Francja wyślą żołnierzy na Ukrainę. Będą nadzorować rozejm

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2014 15:13
Rzecznik niemieckiego MSZ powiedział, że już wkrótce Paryż i Berlin przedstawią Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie wspólną ofertę. Nie wiadomo, kiedy misja pojawić się ma na Ukrainie.
Audio
  • Relacja Wojciecha Szymańskiego z Berlina (IAR): MSZ Niemiec potwierdza, że wyśle razem z Francją misję na Ukrainę
Żołnierze ukraińskiego batalionu ochotniczego Azow podczas ćwiczeń wojskowych w Mariupolu
Żołnierze ukraińskiego batalionu ochotniczego Azow podczas ćwiczeń wojskowych w MariupoluFoto: PAP/EPA/OLEG PETRASYUK

WOJNA NA UKRAINIE: serwis specjalny >>>

Rzecznik niemieckiego MSZ Martin Schaefer powiedział, że Niemcy i Francja zamierzają przedstawić w najbliższym czasie wspólny plan, zakładający udział żołnierzy obu państw w cywilnej misji OBWE, która nadzoruje rozejm na wschodzie Ukrainy.

Niemiecko-francuski plan ma być przedstawiony w ciągu "najbliższych kilku godzin lub dni" - zapowiedział rzecznik niemieckiej dyplomacji, cytowany przez Reutera.

Niemcy ostrzegają Rosję: za bezczynność będą sankcje! >>>

Jak podkreślił, zanim jednak niemieccy i francuscy żołnierze zostaną wysłani na wschodnią Ukrainę, by uczestniczyć w cywilnej misji obserwacyjnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), to wcześniej trzeba udzielić odpowiedzi na kilka ważnych pytań o charakterze politycznym i prawnym. Schaefer dodał, że jedną z kwestii do rozstrzygnięcia jest rola Bundestagu, tj. izby niższej niemieckiego parlamentu, w procesie wyrażenia zgody na taką misję. Jak powiedział, nie należy się spodziewać, że misja zacznie się w najbliższych dniach.

Niemcy są gotowi wysłać żołnierzy na Ukrainę i do Iraku

Minister obrony Niemiec Ursula von der Leyen zapewniła w niedzielę w wywiadzie dla telewizji publicznej ARD, że mimo problemów ze sprzętem wojskowym jej kraj może w sposób bardziej zdecydowany zaangażować się w rozwiązywanie na Ukrainie, jak i w Iraku.
Von der Leyen potwierdziła, że rząd niemiecki rozważa obecnie udział w misji szkoleniowej w Iraku, jak i zaangażowanie się w nadzorowanie zawieszenia broni na Ukrainie między siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami. Zastrzegła, że decyzje w sprawie obu misji jeszcze nie zapadły.

Samoloty bezzałogowe z Francji i z Niemiec

Według mediów Niemcy zamierzają wysłać drony Luna oraz żołnierzy do ich obsługi, a także siły ochraniające inspektorów OBWE kontrolujących rozejm. Berlin ma uczestniczyć w misji wspólnie z Francją. Dziennik "Bild" pisał o 200 żołnierzach sił powietrzno-desantowych, którzy jakoby przygotowują się do udziału w tej operacji.
Ponadto w niedzielę francuski minister obrony Francji Jean-Yves Le Drian ogłosił, że jego kraj, wspólnie z Niemcami, chce wysłać na Ukrainę samoloty bezzałogowe "w najbliższych dniach". "Niemcy i Francuzi są w trakcie rozmów z OBWE w celu monitorowania prawidłowego przestrzegania rozejmu" - powiedział minister francuskim mediom.
Na Ukrainę przybyły w poniedziałek dwa pierwsze drony, które mają nadzorować przestrzeganie rozejmu na wschodzie kraju - poinformowała OBWE, która w sumie chce rozmieścić cztery samoloty bezzałogowe na granicy rosyjsko-ukraińskiej oraz w strefie walk.

OBWE ma nadzieję na to, że wkrótce podwojona zostanie liczba obserwatorów na wschodzie Ukrainy; obecnie jest ich 80.
Podpisany 5 września w Mińsku rozejm był wielokrotnie naruszany. Najintensywniejsze walki toczą się wokół lotniska w Doniecku, głównego miasta będącego pod kontrolą separatystów.

PAP/IAR/agkm

(Wideo: Natalia Humieniuk (dziennikarka telewizji Hromadske TV) o tzw. rozejmie; źr. PolskieRadio.pl)

(Wideo: płonące domy po ostrzale rakietowym w Doniecku)

''

Czytaj także

Wałęsa: musimy poprosić świat, by był solidarny z Ukrainą

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2014 13:52
Przedstawiciele ukraińskiego ruchu społecznego Euromajdanu odebrali w poniedziałek w Gdańsku Nagrodę Lecha Wałęsy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zapaść gospodarki Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2014 18:28
Stan gospodarki ukraińskiej jest – obok konfliktu w Donbasie – największym wyzwaniem dla władz w Kijowie. Bez stabilizacji sytuacji gospodarczej trudno jest liczyć na trwałą stabilizację polityczną.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ukraina: strefa bezpieczeństwa powstaje tylko w okolicach Mariupola

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2014 21:20
Na razie tylko tam pracuje misja składająca się z przedstawicieli OBWE, a także ukraińskich i rosyjskich wojskowych. Na innych terytoriach, gdzie trwają walki, działalność trójstronnych komisji nie jest prowadzona.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lew Ponomariow: chciałoby się, by Zachód nie kulił się przed Putinem. "Nie wierzę już w Zachód"

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2014 20:45
Chciałoby się, żeby Zachód adekwatnie reagował i nie uginał się przed Władimirem Putinem. Niestety, jest takie wrażenie, że im nie starcza na to sił, a być może i intelektu – mówił portalowi PolskieRadio.pl znany obrońca praw człowieka Lew Ponomariow, pytany o to, jak zachodnie kraje mogą wesprzeć społeczeństwo demokratyczne w Rosji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chodorkowski: w Rosji możliwa jest rewolucja, jak w 1917 roku

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2014 23:55
Rosji zagraża kryzys gospodarczy, który może doprowadzić do wybuchu społecznego na miarę rewolucji sprzed blisko stu lat – tak mówił w telewizji Bloomberg krytyk Kremla, były więzień polityczny Michaił Chodorkowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niedługo wybory. "Partie skrajnie prawicowe zapewne nie wejdą do parlamentu" (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2014 10:57
Moje obawy budzi populizm - to jednak nie tylko problem Ukrainy. Z drugiej strony, szans na elekcję nie mają formacje o radykalnym nastawieniu - mówi portalowi PolskieRadio.pl Natalia Humieniuk, dziennikarka Hromadske TV.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosja: rubel jeszcze nigdy nie był tak tani. Historyczny spadek

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2014 11:12
Rosyjska waluta spadła najniżej w historii swoich notowań. Za dolara trzeba zapłacić ponad 40 rubli, a za euro - ponad 50 rubli.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niemcy ostrzegają Rosję: za bezczynność będą nowe sankcje

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2014 17:38
Pełnomocnik rządu Niemiec ds. dialogu z Rosją Gernot Erler oświadczył, że dotychczasowe działania Moskwy są niewystarczające do uregulowania kryzysu na Ukrainie.
rozwiń zwiń