Ostry sprzeciw NATO wobec nielegalnych wyborów w Donbasie

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2014 19:56
- Dla Paktu jest krytycznie ważne, aby nie było nielegalnego głosowania w samozwańczych republikach - poinformował szef ukraińskiej dyplomacji.
Audio
  • Według ukraińskiego ministra obrony Walerija Heleteja, ogłaszane już kilkukrotnie zawieszenie broni na Wschodzie nie jest przestrzegane. Dotąd nie udało się także wyzwolić wszystkich żołnierzy przetrzymywanych przez separatystów. Z Kijowa - Piotr Pogorzelski:
Szef NATO potwierdził w rozmowie z ukraińskim szefem MSZ, że PAKT nie chce nielegalnych wyborów w Donbasie
Szef NATO potwierdził w rozmowie z ukraińskim szefem MSZ, że PAKT nie chce nielegalnych wyborów w DonbasieFoto: PAP/Paweł Supernak

Pawło Klimkin oświadczył w środę po spotkaniu w Brukseli z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, że Pakt Północnoatlantycki nie chce by "na początku listopada odbyły się tzw. wybory na wschodzie Ukrainy, ale żeby były prawdziwe wybory zgodnie z ukraińskim prawem i żeby zostali wyłonieni prawomocni przedstawiciele Donbasu

Dodał, że Stoltenberg wyraził poparcie dla władz Ukrainy, które dążą do trwałego zawieszenia broni w Donbasie, ustanowienia efektywnej kontroli na granicy z Rosją i uwolnienia jeńców.

Pod koniec września władze samozwańczych Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) i Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL) ogłosiły, że 2 listopada przeprowadzą wybory do republikańskich parlamentów i wybory szefów władz wykonawczych. Równocześnie zapowiedziano, że w DRL i w ŁRL nie będzie wyborów do parlamentu Ukrainy wyznaczonych na 26 października ani wyborów lokalnych zaplanowanych przez władze w Kijowie na 7 grudnia.

Później pojawiła się informacja, że głosowanie organizowane przez władze samozwańczych republik mogą się odbyć 9 listopada, bo ze względów organizacyjnych nie będzie można ich przeprowadzić tydzień wcześniej. Plany separatystów dotyczące wyborów skrytykował Zachód m.in. władze Niemiec.

WOJNA NA UKRAINIE: serwis specjalny >>>

PAP/iz

''

Czytaj także

Ukraina: prezydent prosi o zwiększenie kontyngentu OBWE

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2014 20:20
Poroszenko chce, żeby na Wschód przyjechało 1,5 tysiąca obserwatorów wyposażonych w 29 dronów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prezydent: na Ukrainie może się ważyć przyszłość polskiego bezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2014 22:21
Prezydent uważa, że istnieje bezpośredni związek między polskim bezpieczeństwem a rozwojem wydarzeń na Wschodzie i agresją rosyjską na Ukrainie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ukraiński politolog: Donbas i Krym to już nie Ukraina

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2014 15:12
Ukraina znajduje się tam, gdzie mieszkają Ukraińcy, dlatego Donieck, Ługańsk czy krymski Symferopol są już rosyjskie - twierdzi ukraiński politolog Witalij Portnikow.
rozwiń zwiń