Marszałek Sikorski: siła ma decydujące znaczenie, NATO potrzebuje rewitalizacji

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2014 10:39
- Polityka Rosji wobec Ukrainy pokazała, że siła ma decydujące znaczenie, dlatego NATO potrzebuje rewitalizacji - mówił marszałek Sejmu Radosław Sikorski otwierając seminarium Zgromadzenia Parlamentarnego NATO w Warszawie.
Audio
  • Marszałek Sejmu Radosław Sikorski o wyzwaniach stojących przez NATO w obliczu wojny na Ukrainie (IAR)
Marszałek Sejmu Radosław Sikorski oraz wicepremier, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak podczas 87. seminarium Rose-Roth poświęconego wyzwaniom politycznym i bezpieczeństwa w Europie Wschodniej
Marszałek Sejmu Radosław Sikorski oraz wicepremier, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak podczas 87. seminarium Rose-Roth poświęconego wyzwaniom politycznym i bezpieczeństwa w Europie Wschodniej Foto: PAP/Rafał Guz

- Nie pamiętam czasów, by wokół Europy było tyle kryzysów - dodał Sikorski. Wśród nich wymienił między innymi to co dzieje się w Syrii i Iraku. - Mamy setki tysięcy uchodźców, olbrzymie straty w ludziach i organizację terrorystyczną, która przyciąga ochotników z całej Europy, głównie Zachodniej, którzy mogą wrócić i stać się dla nas niebezpieczeństwem - powiedział.

Jego zdaniem, jednak największym wyzwaniem jest wojna, jaka się toczy na Ukrainie. - Szczyt w Newport był dobry dla Polski, bo zapoczątkował wzmacnianie wojskowe wschodniej flanki NATO, natomiast był rozczarowaniem dla Ukrainy, której zaproponowaliśmy wszelkie wsparcie z wyjątkiem pomocy - ocenił Sikorski. Według niego "błędem było, gdy główne kraje NATO od początku zadeklarowały, że nie ma na ten kryzys rozwiązania wojskowego, bo to oznacza, że rozwiązanie wojskowe narzucone przez drugą stronę zwycięży". - Mam nadzieję, że to seminarium nakreśli nie tylko sposoby realizacji tego, co nakreśliliśmy w Newport, ale i nakreśli rewitalizację NATO - powiedział.

WOJNA NA UKRAINIE: serwis specjalny >>>

Także wicepremier i minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak jest przekonany, że "konflikt na Ukrainie pokazał, że nowe zagrożenia nie wyparły tradycyjnych i nadal konieczna jest zdolność do obrony terytorium".  - Jeszcze niedawno konflikty zbrojne były daleko od naszych granic. Uważaliśmy, że naszą przyszłością jest wyłącznie stabilizacja - mówił. Przyznał, że Zachód zignorował sygnały, jakimi były kryzysy gazowe i coraz brutalniejszy język rosyjskiej polityki.
- Kryzys na Ukrainie pokazał, że nowe zagrożenia nie wyparły klasycznych, związanych z obroną integralności terytorialnej i suwerenności. Wszystkie te niebezpieczeństwa istnieją równolegle i musimy być przygotowani do zwalczania każdego z nich. Nie możemy pozwolić na łamanie międzynarodowego porządku i powrót do logiki stref wpływów i panowania prawa silniejszego - powiedział szef MON.
Ocenił zarazem, że "dzisiaj lepiej rozumiemy cele gry, jaką prowadzi Rosja". - To, co się dzieje na Ukrainie, powoduje, że ludzie zastanawiają się, czy wojna znowu będzie sposobem osiągania celów politycznych. Wydarzenia na Ukrainie stały się impulsem do przeglądu polityki bezpieczeństwa wspólnoty euroatlantyckiej - dodał.
Przypomniał, że aneksja części Ukrainy skłoniła szczyt NATO w Newport do "wypełnienia nową treścią zobowiązań wynikających z artykułu 5.", w tym wydzielenia sił natychmiastowego reagowania i lokowania infrastruktury na wschodnich obrzeżach NATO. Zaznaczył, że "nie ma odpowiedzi czysto wojskowej" i reakcja wymaga także działań gospodarczych ze strony UE.
- Zmiany w polityce Rosji wydają się mieć charakter trwały, potrzebna jest więc strategiczna adaptacja sojuszu - powiedział. Zapewnił, że "nie chodzi o powrót do prawideł zimnej wojny", lecz o możliwość szybkiego rozmieszczenia sił reagowania, które mogłyby w razie potrzeby zostać wzmocnione".

Dwudniowe spotkanie zostało zorganizowane przez Zgromadzenie Parlamentarne NATO we współpracy z polskim Sejmem. Biorą w nim udział m.in. parlamentarzyści i reprezentanci rządów krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz partnerskich, a także przedstawiciele NATO, ośrodków badawczych, think tanków, organizacji pozarządowych i mediów.

PAP/asop

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tomasz Siemoniak: zabiegamy o jak największą obecność NATO w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2014 09:10
Wicepremier i minister obrony narodowej powiedział w „Salonie politycznym Trójki”, że Polska musi mieć potencjał wojskowy na tyle silny, by móc odstraszać potencjalnego przeciwnika.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na Słowacji wojska NATO ćwiczą jak bronić zaatakowanego sojusznika

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2014 17:05
1300 żołnierzy ze Słowacji, Czech, Polski, Węgier i USA bierze udział w manewrach, które potrwają do 22 października. Ćwiczenia "Ground Pepper 2014" odbywają się na wypadek sytuacji kryzysowej w myśl artykułu piątego Traktatu Waszyngtońskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojsko USA ćwiczy w Polsce. Kawaleria pancerna w miejsce spadochroniarzy

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2014 20:53
- Sytuacja na Krymie doprowadziła do naszego pobytu tutaj. To wyraźny sygnał dla Polski i NATO. To także znakomita okazja do ćwiczeń. Rozumiem obawy, dlatego tu jesteśmy - powiedział dowódca amerykańskich sił w Europie gen. broni Donald Campbell.
rozwiń zwiń