X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kijów ustanawia Dzień Obrońcy Ukrainy w dniu święta UPA. Putin oburzony

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2014 21:00
Petro Poroszenko zlikwidował znany z czasów ZSRR Dzień Obrońcy Ojczyzny i proklamował Dzień Obrońcy Ukrainy. To nowe święto wojska przypada na 14 października - dzień utworzenia UPA.
Audio
  • Od teraz co roku nasi wschodni sąsiedzi 14 października będą obchodzić Dzień Obrońcy Ukrainy. Ustanowił go prezydent Petro Poroszenko, który ogłosił to podczas posiedzenia Rady Najwyższej. Ukraiński przywódca nawiązał do obchodzonego we wtorek prawosławnego święta Pokrowy - Opeki Najświętszej Bogurodzicy [tłum: Pokrowa zawsze była jednym z najwa
  • Największą tragedią Ukrainy jest rozerwanie więzi między Rosjanami a Ukraińcami. Taką diagnozę kryzysu ukraińskiego postawił prezydent Rosji. Władimir Putin dodał też, że międzynarodowe organizacje zachowują się nieuczciwie, przymykając oczy na łamanie praw człowieka na Ukrainie. Z Moskwy relacja Macieja Jastrzębskiego/IAR
  • W Kijowie, Charkowie i Odessie odbyły się marsze z okazji 72. rocznicy utworzenia Ukraińskiej Powstańczej Armii. Nacjonaliści i członkowie batalionów ochotniczych oddali także cześć tym, którzy polegli na wschodzie Ukrainy. Więcej na ten temat w relacji z Kijowa Piotra Pogorzelskiego/IAR
14 października na Ukrainie będzie obchodzone nowe święto wojska
14 października na Ukrainie będzie obchodzone nowe święto wojska Foto: PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

14 października na Ukrainie obchodzone jest święto Opieki Matki Bożej, zwane w tym kraju Pokrową. Pokrowa uważana jest również za Dzień Ukraińskiego Kozactwa. Data ta uznawana jest także za dzień utworzenia UPA. W święto Pokrowy w Kijowie odbywają się co roku Marsze UPA, które organizuje nacjonalistyczna partia Swoboda. Taki marsz odbył się również w stolicy Ukrainy we wtorek.

Wołyń 1943 - zobacz serwis specjalny >>>

UPA podczas II wojny światowej walczyła zarówno przeciwko Niemcom, jak i ZSRR. Od wiosny 1943 roku prowadziła także działania zbrojne przeciwko ludności polskiej Wołynia, Polesia i Galicji Wschodniej, Chodziło o całkowite jej usunięcie z tych terenów. Oblicza się, że w wyniku działań UPA zginęło około 100 tysięcy Polaków.

Prezydent Rosji oburzony

- Zauważyłem w mediach, że na Ukrainie praktycznie oficjalnie urządza się święto Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) - Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA), nacjonalistycznej profaszystowskiej organizacji. Towarzyszą temu wezwania do rozprawiania się z przedstawicielami Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego - oświadczył Putin na spotkaniu z Radą ds. rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i praw człowieka przy prezydencie FR.

- Jej przedstawiciele są atakowani, odebrano jej już 18 świątyń, wierni są wypędzani ze świątyń. A gdzie są obrońcy praw człowieka? Całkowite milczenie. Jakby nic się nie działo - dodał.

Prezydent Federacji Rosyjskiej zarzucił także międzynarodowym organizacjom broniącym praw człowieka przymykanie oczu na brutalne łamanie fundamentalnych praw człowieka na południowym wschodzie Ukrainy.

- Jesteśmy świadkami podwójnych standardów w ocenie zbrodni przeciwko ludności cywilnej, łamania fundamentalnych praw człowieka, w tym prawa do życia i prawa do nietykalności. Ludzie są tam poddawani torturom, brutalnym i urągającym ich godności karom, dyskryminacji i niepraworządnym decyzjom - powiedział Putin.

Prezydent Rosji uznał, że największą tragedią Ukrainy jest rozerwanie więzi między Rosjanami a Ukraińcami i to jest główny powód kryzysu ukraińskiego.

Zamieszki w Kijowie

Wygląda na to, że sami Ukraińcy mają problemy z oceną UPA. Politycy zasiadający w ukraińskim parlamencie przez cały wtorek nie mogli się porozumieć w sprawie wprowadzenia do porządku obrad punktu dotyczącego Ukraińskiej Powstańczej Armii.

Dorocznemu marszowi UPA w Kijowie towarzyszyły zamieszki przed budynkiem Rady Najwyższej. Młodzi ludzie w dresach, przypominający kibiców piłkarskich, z zasłoniętymi twarzami rzucali petardami w siedzibę parlamentu. Oddano też kilka strzałów z broni pneumatycznej. Protestujący żądali, aby Rada Najwyższa uznała Ukraińską Powstańczą Armię za stronę walczącą w II wojnie światowej. Doszło do przepychanek milicji, oddziałów specjalnych i Gwardii Narodowej z demonstrantami.

Milicja zatrzymała około 50 osób. 15 funkcjonariuszy zostało rannych w starciach, w czasie których tłum próbował wedrzeć się do parlamentu w jego stronę leciały kamienie i petardy.

UA 1+1/x-news

Organizator marszu - Partia Swoboda - oświadczyła, że jej członkowie nie mają nic wspólnego z atakiem na parlament. Takie samo oświadczenie wydała radykalna nacjonalistyczna organizacja Prawy Sektor.

Doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Anton Heraszczenko nie wykluczył, że za prowokacjami mogły stać "służby specjalne Federacji Rosyjskiej".

W wieczornym marszu w stolicy Ukrainy uczestniczyło 2 tysięce osób. Wiele z nich nosiło ubrania wojskowe. Uczestnicy palili race i świece dymne. Wznosili hasła: "Sława Ukrainie! Sława bohaterom”, "Bohaterowie nie umierają”.

Podobne marsze przeszły ulicami  Charkowa i Odessy.

WOJNA NA UKRAINIE: serwis specjalny >>>

IAR/PAP/iz

''

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marsz UPA w Kijowie. ”To Sowieci poróżnili Polaków i Ukraińców”

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2014 11:20
W stolicy Ukrainy kilka tysięcy osób bierze udział w tradycyjnym marszu z okazji 72. rocznicy utworzenia Ukraińskiej Powstańczej Armii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dramatyczny apel Kijowa: potrzebujemy pomocy Zachodu

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2014 13:36
- Rosja nie wycofała wojsk, Kreml wspiera terrorystów, cały czas nie odzyskaliśmy kontroli nad granicą ukraińsko-rosyjską, mimo zawieszenia broni walki w pobliżu lotniska w Doniecku trwają, dochodzi do ataków na elektrownie w pobliżu Szestyna - tak sytuację na wschodzie swojego kraju opisywał wiceminister obrony Ihor Kabanenko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraina: separatyści ostrzelali kondukt żałobny. Są zabici i ranni

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2014 20:02
Siedem osób cywilnych zginęło, a 15 zostało rannych w ostrzale miejscowości Sartana koło Mariupola na wschodniej Ukrainie. Miejscowość została zaatakowana przez prorosyjskich bojowników z rakietami z systemu Grad.
rozwiń zwiń