X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nowy burmistrz Berlina. Zmiana po 13 latach

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2014 19:04
Polityk SPD Michael Mueller zastąpi na stanowisku burmistrza Berlina Klausa Wowereita, który zapowiedział wcześniej, że w grudniu poda się do dymisji. Mueller wygrał rywalizację z dwoma kontrkandydatami ze swej partii - podano w sobotę.
Michael Mueller
Michael MuellerFoto: PAP/EPA/WOLFGANG KUMM

Na Muellera głosowało 59,1 proc. uczestników plebiscytu rozpisanego przez berlińską organizację SPD. Oficjalną nominację polityk ma otrzymać na zjeździe 8 listopada. Wybór nowego burmistrza przez parlament Berlina odbędzie się 11 grudnia.
Przewodniczący SPD w Berlinie Jan Stoess otrzymał 20,8 proc. głosów; trzeci kandydat - mający palestyńskie korzenie szef klubu parlamentarnego berlińskiej SPD, Read Saleh - 18,6 proc. W wewnętrznym plebiscycie wzięło udział dwie trzecie z ponad 17 tys. członków partii.
W Berlinie rządzi koalicja socjaldemokratów i CDU. Berlin jest miastem partnerskim Warszawy.
49-letni Mueller jest obecnie senatorem (ministrem) w rządzie Berlina odpowiedzialnym za planowanie przestrzenne i budownictwo. Z wykształcenia jest drukarzem. Część mediów miała nadzieję, że burmistrzem po raz pierwszy w historii miasta zostanie muzułmanin - Saleh. 37-letni polityk jest synem palestyńskiego robotnika z Zachodniego Brzegu Jordanu.

Wowereit odchodzi po 13 latach

Wowereit sprawuje urząd burmistrza stolicy Niemiec nieprzerwanie od 13 lat. We wrześniu zapowiedział nieoczekiwanie, że pod koniec roku ustąpi ze stanowiska, gdyż prowadzone na temat jego osoby wewnątrzpartyjne dyskusje szkodzą pracy rządu.
Popularność Wowereita w ostatnich latach znacznie spadła w związku z opóźnieniami w budowie nowego berlińskiego portu lotniczego na terenie dawnego NRD-owskiego lotniska pasażerskiego Schoenefeld. Termin oddania tej inwestycji do użytku przesuwano już czterokrotnie i wciąż nie wiadomo, kiedy zostanie ukończona, a jej koszty okazały się dwa razy większe niż pierwotnie planowano.
Wowereit zadeklarował, że opuści fotel burmistrza 11 grudnia. - Odchodzę dobrowolnie - powiedział zaznaczając jednocześnie, iż będzie to jego pożegnanie z aktywną polityką. Jak przyznał, sprawa portu lotniczego "stała się gorzką klęską i jest nią do dziś".
Wowereit został po raz pierwszy szefem berlińskiego Senatu (rządu krajowego) w czerwcu 2001 roku jako przywódca większościowej koalicji SPD i postkomunistycznej Lewicy. Koalicja ta utrzymała się przez dwie kadencje, a po ostatnich wyborach do stołecznej Izby Deputowanych jesienią 2011 roku zastąpił ją sojusz socjaldemokratów z CDU.
Wowereit jako pierwszy znany polityk niemiecki przyznał publicznie, że jest homoseksualistą, co przyczyniło się istotnie do jego popularności.

PAP/agkm

''

Zobacz więcej na temat: Berlin Niemcy
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mur berliński – materialna postać "żelaznej kurtyny"

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2017 03:00
- Góra drutu, zasieki, przeszkody z brył betonowych. Fortyfikacja wymierzona przeciw własnemu miastu, przeciw ludności wschodniego Berlina. Tama postawiona na drodze powodzi ucieczek. To mur, za którym zamknięte jest getto wschodnich Niemiec. To mur wstydu - mówił z Berlina Wojciech Trojanowski na falach Radia Wolna Europa w listopadzie 1961 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Berlin - jedź tam na Erasmusa

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2014 14:00
Stolica Niemiec kusi energią, przyciąga młodych ludzi. Daje możliwości rozwoju, jest miastem z artystyczno-dekadenckim klimatem, w dodatku o niskich cenach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemcy: lekarze nie potwierdzili pierwszego przypadku Eboli

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2014 06:39
Nie potwierdzono zarażenia Ebolą u kobiety, którą przewieziono do kliniki Charite w Berlinie z objawami mogącymi świadczyć o zarażeniu tym groźnym wirusem. Badania krwi wypadły negatywnie - poinformował szpital.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Burmistrz Berlina odchodzi z powodu... lotniska

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2014 16:35
Włodarz stolicy Niemiec Klaus Wowereit ogłosił we wtorek, że zrezygnuje ze swojej funkcji przed upływem kadencji. Powodem dymisji są: ogromne opóźnienie i równie astronomiczne koszty otwarcia nowego lotniska.
rozwiń zwiń