X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Parlament Europejski: nagroda Sacharowa dla lekarza z Konga

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2014 19:18
Tegorocznym laureatem nagrody Parlammentu Europejskiego imienia Andrieja Sacharowa został kongijski lekarz Denisa Mukwege. Laureat wyłoniony został z pośród trzech finalistów, w tajnym głosowaniu przewodniczących grup politycznych.
Audio
  • Nagroda Sacharowa dla kongijskiego lekarza. Relacja Andrzeja Gebera ze Strasburga (IAR)
Siedziba Parlamentu Europejskiego w Strasburgu
Siedziba Parlamentu Europejskiego w StrasburguFoto: Parlament Europejski

Denis Mukwege to 59-letni ginekolog z ogarniętej wojną Demokratycznej Republiki Konga. Sponsorował budowę szpitala Panzi w Bukavu. Pomaga kobietom, które były ofiarami gwałtu, wykorzystywanego często w jego kraju jako oręż w prowadzonych walkach. Ofiary agresji to tysiące afrykańskich dziewcząt i kobiet.

Nagroda jest pewnym zaskoczeniem, bowiem liczono, iż otrzyma ją kandydat chadeków, ukraiński proeuropejski ruch Euromajdan. Kandydatką do nagrody była też Leyla Yunus - uwięziona aktywistka praw człowieka z Azerbejdżanu.
Od 26 lat Parlament Europejski każdego roku honoruje, tą nagrodą osoby lub organizacje wyróżniające się w walce o wolność myśli, prawa człowieka oraz sprzeciwiające się prześladowaniom i nietolerancji. Nagrodzie towarzyszy czek na 50 tysięcy euro. Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się w przyszłym miesiącu podczas sesji plenarnej w Strasburgu.

Jej patron Andriej Sacharow, laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 1975 roku, zasłynął jako obrońca praw człowieka i dysydent w Związku Radzieckim. Był wybitnym fizykiem, twórcą radzieckiej bomby wodorowej i autorem układu o zakazie prób jądrowych. Został skazany na kilka lat zesłania za krytykę interwencji w Afganistanie. Zmarł w 1989 roku.

PAP/IAR, to

''

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andriej Sacharow - twórca ruchu obrony praw człowieka

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2017 06:20
14 grudnia 1989, zmarł Andriej Sacharow. Zanim został cenionym na całym świecie krytykiem komunistycznego reżimu, był znany jako jeden z największych fizyków XX wieku i szef sowieckiego programu jądrowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pokojowy Nobel dla Malali Yousafzai i Kailasha Satyarthi. Za walkę o prawa dzieci

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2014 15:52
W uzasadnieniu Komitet Noblowski podkreślił ich zasługi w szerzeniu edukacji i walkę z przemocą wobec dzieci - przekazał Thorbjorn Jagland, przewodniczący Norweskiego Komitetu Noblowskiego.
rozwiń zwiń