Polska wzmacnia garnizon na wschodniej granicy

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2014 18:18
Zwiększenie liczebności i modernizację wojsk we wschodniej Polsce zapowiedział podczas wizyty w Siedlcach wicepremier Tomasz Siemoniak.
Audio
  • Minister obrony Tomasz Siemoniak: zobaczyłem infrastrukturę, przez lata tu w ogóle nie inwestowano (IAR)
  • Minister obrony Tomasz Siemoniak: przewidujemy od roku 2016 nowy sprzęt (IAR)
  • Dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych generał Lech Majewski: zestawy obrony przeciwlotniczej posiadają nowy potencjał, nowe uzbrojenie rakietowe (IAR)
  • Będzie więcej wojsk na wschodzie Polski: relacja Tomasza Marciniuka (IAR)
Pokaz sprzętu będącego na wyposażeniu 1. Warszawskiej Brygady Pancernej w Siedlcach, podczas wizyty wicepremiera, ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka.
Pokaz sprzętu będącego na wyposażeniu 1. Warszawskiej Brygady Pancernej w Siedlcach, podczas wizyty wicepremiera, ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka.Foto: PAP/Przemysław Piątkowski

Minister obrony odwiedził jednostkę, przed którą jeszcze kilka lat temu widniała groźba likwidacji. Dziś Tomasz Siemoniak chwalił decyzję swojego poprzednika, Bogdana Klicha, o pozostawieniu wojska w tym mieście. - Dzisiaj ta ściana wschodnia jest nam bardzo potrzebna i mamy dobry punkt wyjścia - powiedział wicepremier.

Szef resortu przyznał jednak, że infrastruktura jednostki jest bardzo stara i w złym stanie. Zadeklarował, że ulegnie to zmianie. Lepiej za to  prezentuje się uzbrojenie. Jednostki na wschodzie Polski są coraz bardziej nowoczesne - zapewnia dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych generał Lech Majewski. Nowy sprzęt trafił już oddziałów obrony przeciwlotniczej, rozpoznania i saperów. Dowódca zwrócił uwagę, że problemem jest nieduża liczebność wojska przy granicy.

- Chcemy zwiększyć ukompletowanie jednostek w Polsce wschodniej, ja mam w planie za kilka dni wizytę w Chełmie, Suwałkach - powiedział Tomasz Siemoniak. Dodał, że jeśli będzie zwiększało się ukompletowanie, będą realizowane inwestycje i od roku 2016 będzie nowy sprzęt to oznacza to naturalny rozwój.Na briefingu prasowym minister obrony wyjaśnił, że przewiduje to plan wzmocnienia bezpieczeństwa kraju nad którym trwają prace w resorcie.

W Siedlcach minister obrony spotkał się także ze studentami Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego.

IAR, fc

Komentarze1
aby dodać komentarz
Cien2014-10-23 19:30 Zgłoś
Proponuję wzmacniać nie wschodnie, a zachodnie granice Polski. W przeciwnym wypadku wszyscy młodzi uciekną z tego polsko-katolickiego raju. Niektórzy urzędnicy państwowi już to zrobili, udając się w kierunku Brukseli, na luksusowych warunkach. Polsce przybędzie za to gromada powracających emigrantów, ale powracających do kraju na emeryturę. Służba zdrowia tego nie wytrzyma. Najbardziej chorująca grupa społeczna, która przez całe dorosłe życie nie płaciła na NFZ w Polsce, tylko w innych krajach. A leczyć będą polscy podatnicy. Już teraz tak jest, a co będzie za dziesięć, dwadzieścia lat?

Czytaj także

Amerykański Kongres zatwierdził sprzedaż Polsce pocisków dalekiego zasięgu do F-16

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2014 21:49
Departament Stanu USA zatwierdził w czwartek sprzedaż Polsce 40 pocisków manewrujących dalekiego zasięgu powietrze-ziemia typu JASSM - poinformował rzecznik amerykańskiej ambasady Sean O'Hara.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Zielone ludziki” a sprawa polska

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2014 19:42
Destabilizacja sytuacji wewnętrznej, wywołanie chaosu, podważenie pozycji kraju na arenie międzynarodowej, jak najdłuższe unikanie otwartego konfliktu zbrojnego, a także wykorzystanie elementów walki informacyjnej, ekonomicznej oraz cybernetycznej. Oto jedne z elementów doktryny wojennej zwanej wojną hybrydową, której doskonały przykład obserwujemy w obecnych wydarzeniach na terenie Ukrainy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska: bezpieczna czy nie?

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2014 18:57
W kontekście kryzysu ukraińskiego coraz częściej padają pytania dotyczące bezpieczeństwa Polski – zwłaszcza że pojawiają się doniesienia o tym, że NATO nie byłoby w stanie obronić krajów naszego regionu w razie potencjalnego ataku Rosji. Czy zwiększenie wydatków na obronność i stworzenie zintegrowanego systemu działania resortów w sferze bezpieczeństwa zapewnią nam spokój? Na ten temat w „Debacie Poranka” Polskiego Radia 24 rozmawiali Paweł Soloch, były szef Obrony Cywilnej Kraju, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji w rządzie PiS, a obecnie prezes Instytutu Sobieskiego i Andrzej Walentek, niezależny publicysta wojskowy.
rozwiń zwiń